Radio Opole » Gospodarka
2022-06-20, 12:04 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Nowy system podatkowy od 1 lipca. Znika m.in. ulga dla klasy średniej. "Za 10 dni będziemy mieli możliwość płacenia niższych podatków"

Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim o nowym systemie podatkowym [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim o nowym systemie podatkowym [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim o nowym systemie podatkowym [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim o nowym systemie podatkowym [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim o nowym systemie podatkowym [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim o nowym systemie podatkowym [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Od 1 lipca w Polsce zacznie obowiązywać nowy system podatkowy. Zmiany, które wejdą wtedy w życie, będą miały zastosowanie za cały rok 2022. Nowością jest obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12 procent dla osób, których roczny dochód nie przekracza 120 tysięcy złotych.
- 14 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą niskie podatki - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Podpisanie przez pana prezydenta Dudę tej ustawy będzie skutkowało wejściem jej w życie od 1 lipca 2022 roku. To oznacza, że za 10 dni będziemy mieli możliwość płacenia w naszym kraju niższych podatków. Nigdy do tej pory nie mieliśmy tak niskiej stawki podatkowej w tej grupie dochodowej osób zarabiających do 120 tysięcy złotych rocznie.

- Ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy, a wśród przyjętych rozwiązań znalazła się m.in. likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej - mówi Bożena Kaleta, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu. - Jeżeli jednak okaże się, że na likwidacji ulgi dla klasy średniej miałby podatnik stracić, to administracja skarbowa przeliczy podatek dla tej osoby i będzie on rozliczony według korzystniejszych zasad. Kolejne rozwiązanie to możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy albo ryczałt.

Nowe regulacje wprowadzają możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Ujednolicono także termin rocznego rozliczenia PIT do 30 kwietnia.

- Przygotowano również pakiet rozwiązań prorodzinnych - dodaje Bożena Kaleta. - Preferencyjne rozliczenie dotyczy samotnych rodziców. Korzystają oni z podwójnej kwoty wolnej, czyli w tym przypadku jest to 60 tysięcy złotych. W nowych przepisach, jeżeli dziecko będzie osiągało dochody do 16 061,28 złotych, to rodzic będzie mógł się z tym dzieckiem wspólnie i tak rozliczyć.

Aby nowy system podatkowy był bardziej zrozumiały, Krajowa Izba Skarbowa przygotowała spotkania informacyjne w postaci webinarów dostępnych na stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki.

Opolanie będą mogli także wziąć udział w stacjonarnych spotkaniach informacyjnych, zaplanowanych w dwóch turach 27 czerwca w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Pierwsze spotkanie rozpocznie się o 8:00 i potrwa do 9:30, drugie wystartuje o 17:00 i potrwa do 18:30.
Sławomir Kłosowski
Bożena Kaleta cz.1
Bożena Kaleta cz.2

Gospodarka

2022-09-25, godz. 19:00 Osiem nagród zdobyli na poznańskich targach opolscy producenci i kucharze Opolscy producenci i kucharze przywieźli z poznańskich targów 'Smaki regionów' aż osiem nagród. Podczas imprezy miał miejsce krajowy finał konkursu „Nasze… » więcej 2022-09-23, godz. 18:30 Pieniądze już w samorządach. Wojewoda apeluje o sprawną weryfikację wniosków o dodatek węglowy 160 mln złotych - tyle pieniędzy wypłacił dotychczas urząd wojewódzki w Opolu samorządom z terenu województwa opolskiego. Te mają je rozdysponować mieszkańcom… » więcej 2022-09-23, godz. 12:00 VI Opolskie Targi Ekonomii Społecznej już od dzisiaj w Nysie Dwudniowe wydarzenie odbędzie się w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Grodkowskiej 54. Potrwa od godz. 13:00 do 19:00. » więcej 2022-09-23, godz. 09:10 Trzy remonty na "krajówkach" w regionie. Będzie ruch wahadłowy 3 remonty tras krajowych chce przeprowadzić jeszcze przed końcem roku GDDKiA w Opolu. Właśnie wyłoniono wykonawców i podpisano odpowiednie umowy. » więcej 2022-09-22, godz. 15:00 "O zmianach w prawie pracy przy kawie". W Wyższej Szkole Bankowej w Opolu zorganizowano szkolenie dla pracowników wielu… Zmiany w dopuszczalnej kontroli pracownika i pracy zdalnej były tematem dzisiejszego (22.09) szkolenia organizowanego przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Bankowej… » więcej 2022-09-22, godz. 10:00 Dom? Mieszkanie? Działka? Można zapytać o wszystko podczas sobotniego Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa Bezpłatne konsultacje z zakresu budownictwa zorganizuje w trzech miastach naszego województwa Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. » więcej 2022-09-22, godz. 08:00 Umicore oficjalnie otwarty. Firma zainwestuje w Nysie 660 mln euro W Radzikowicach koło Nysą oficjalnie otwarto fabrykę materiałów katodowych, które są wykorzystywane w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. Docelowo… » więcej 2022-09-21, godz. 20:10 Opolski ZUS wypłaca odszkodowania za wypadki przy pracy. Od stycznia to ponad 3 miliony złotych 412 odszkodowań za wypadki przy pracy i choroby zawodowe wypłacił opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku roku do końca sierpnia. » więcej 2022-09-21, godz. 17:00 Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu. "Tutaj są pokazywane rozwiązania, które stanowią o przyszłości" Eksperci z całego kraju wzięli udział w 14. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki, który dziś (21.09) zorganizowano na Politechnice Opolskiej. Tematem… » więcej 2022-09-20, godz. 20:30 Węgiel w Polsce coraz droższy. Mieszkańcy naszego regionu ''ratują'' się zakupami w Czechach. "Gorszej jakości, który… Z powodu wysokich cen węgla i braku surowca na rynku sporo osób postanowiło zaopatrzyć się w towar w Czechach. Polacy kupują u naszych południowych sąsiadów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »