Radio Opole » Gospodarka
2022-01-24, 17:45 Autor: Piotr Wójtowicz

Pracownicy ZUS i KAS wyjaśniali nowe rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu

Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem [fot.P.Wójtowicz]
Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem [fot.P.Wójtowicz]
Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem [fot.P.Wójtowicz]
Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem [fot.P.Wójtowicz]
Pracownicy skarbówki i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają przepisy Polskiego Ładu. Dzisiaj (24.01) taką akcję zorganizowano w placówkach ZUS w Nysie, Brzegu, Strzelcach Opolskich i Opolu. W tym ostatnim oddziale - jak sprawdziliśmy - eksperci najczęściej pytani są o sposób ustalenia wysokości składki zdrowotnej.
- Dzisiaj w kolejce po porady do nas ustawiło się sporo osób, które będąc na emeryturze prowadzą działalność gospodarczą i nie znają wysokości nowej składki zdrowotnej - Przyznaje Iwona Korzanowska z I Urzędu Skarbowego w Opolu.

- W tym przypadku warto pamiętać, że to wszystko jest uzależnione od formy opodatkowania w urzędach skarbowych. Emeryci, którzy pracują albo prowadzą działalność gospodarczą, muszą sami sobie obliczyć wysokość składki zdrowotnej. Jak wyjaśniła, według nowych przepisów, podatnicy, którzy pobierają emerytury i nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi, ale pod warunkiem, że zawieszą emeryturę. Kolejna kwestia, dotyczy podatników, którzy osiągną wiek emerytalny i zrezygnują z emerytury. Wówczas prowadząc działalność gospodarczą nie płacą podatków - dodała.

Mężczyzna, który skorzystał z akcji Izby Skarbowej i ZUS stwierdził: - Dla mnie to jest zaskoczenie i nie wiem, jak to ma działać. Tego nie wie także moja księgowa. Tutaj panie robią co mogą, ale ja chyba muszę się dostosować, a do tego wszystkiego potrzeba czasu - zaznaczył.

Kolejny zainteresowany akcją powiedział: - Ja do tej pory płaciłem około 381 złotych składki zdrowotnej, natomiast teraz mam do zapłaty 271 złotych, czyli mniej - zaznacza emeryt, który dodatkowo prowadzi firmę transportową. - To nowe wyliczenie mnie zdziwiło, dlatego wolę się tu upewnić, ponieważ już raz miałem sytuację, że po pięciu latach ZUS upomniał się o składkę zdrowotną i nie było zmiłuj się - podkreślił.

Po licznych pytaniach dotyczących sposobu obliczania składki zdrowotnej, ZUS na swojej stronie internetowej przygotował specjalny kalkulator. To aplikacja, która ma ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności do ZUS-u.

Kolejne porady w sprawie Polskiego Ładu w najbliższą środę (26.01). Wówczas dyżury zaplanowano w tych samych miejscowościach między 09:00 a 14:00
24Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem

Gospodarka

2022-05-25, godz. 16:10 Cztery opolskie gminy otrzymały rządowe dotacje na remonty lokalnych dróg Cztery opolskie gminy wyremontują lokalne drogi dzięki kolejnym dotacjom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzisiaj (25.05) w urzędzie wojewódzkim podpisano… » więcej 2022-05-25, godz. 10:00 Ponad 9 procent w górę. Rosną składki odkładane na kontach emerytalnych ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje składki, które są odkładane na koncie emerytalnym i na subkoncie. Dzieje się każdego roku w czerwcu. Gościem… » więcej 2022-05-24, godz. 20:30 Ciekawostki i porównania z Opolszczyzny, czyli najnowszy raport Urzędu Statystycznego W ubiegłym roku było chłodniej niż 21 lat temu. Między innymi taką ciekawostkę odnośnie klimatu pokazuje raport o naszym województwie, który opublikował… » więcej 2022-05-24, godz. 17:09 WUP w Opolu czeka na młodych stażystów. Są wolne miejsca Młodzi bezrobotni mieszkańcy naszego regionu mają szansę na znalezienie pracy. Możliwe jest to dzięki projektowi 'Opolskie staże z POWEREM'. Aby z takiej… » więcej 2022-05-24, godz. 13:38 Dorabiasz na emeryturze? Sprawdź, jakie są limity na kolejne miesiące ZUS ma dobre informacje dla około 12 tysięcy wcześniejszych emerytów oraz rencistów na Opolszczyźnie, którzy dorabiają sobie do świadczeń. » więcej 2022-05-23, godz. 18:41 Nowa droga w Gorzowie Śląskim. Ma stanowić zachętę dla potencjalnych inwestorów Lepszy dojazd i większe szanse na pozyskanie nowych inwestorów. Takie są cele nowo oddanej do użytku drogi dojazdowej w Gorzowie Śląskim. Powstała ona przy… » więcej 2022-05-22, godz. 13:00 W trzech sołectwach Murowa trwają prace drogowe. Z utrudnieniami trzeba liczyć się do połowy lipca Na te inwestycje mieszkańcy czekali od lat. Gmina Murów remontuje drogi w trzech miejscowościach: Zagwiździu, Kałach i Dębińcu. Budowana jest nowa infrastruktura… » więcej 2022-05-21, godz. 19:20 "Patrzymy i podziwiamy każde stoisko". Za nami kolejny dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych. Jutro już ost… Za nami drugi dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych na opolskim rynku. Odwiedzający stoiska mogli nie tylko poznać najciekawsze zakątki danego regionu… » więcej 2022-05-21, godz. 09:07 Ruszyły wypłaty "żłobkowego". To pieniądze dla placówek a nie dla rodziców W skali kraju dofinansowanie przyznano na ponad 65 tysięcy dzieci. ZUS wypłacił pierwszą transzę 'żłobkowego'. Pieniądze zgodnie z założeniami programu… » więcej 2022-05-19, godz. 20:00 Poszukiwani kierowcy autobusów MZK w Opolu. To praca także dla pań Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu ogłosił nabór na kierowców autobusów. Oferty są kierowane do osób posiadających prawo jazdy kat. D, ale także osób… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »