Radio Opole » Gospodarka
2022-01-24, 17:45 Autor: Piotr Wójtowicz

Pracownicy ZUS i KAS wyjaśniali nowe rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu

Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem [fot.P.Wójtowicz]
Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem [fot.P.Wójtowicz]
Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem [fot.P.Wójtowicz]
Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem [fot.P.Wójtowicz]
Pracownicy skarbówki i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają przepisy Polskiego Ładu. Dzisiaj (24.01) taką akcję zorganizowano w placówkach ZUS w Nysie, Brzegu, Strzelcach Opolskich i Opolu. W tym ostatnim oddziale - jak sprawdziliśmy - eksperci najczęściej pytani są o sposób ustalenia wysokości składki zdrowotnej.
- Dzisiaj w kolejce po porady do nas ustawiło się sporo osób, które będąc na emeryturze prowadzą działalność gospodarczą i nie znają wysokości nowej składki zdrowotnej - Przyznaje Iwona Korzanowska z I Urzędu Skarbowego w Opolu.

- W tym przypadku warto pamiętać, że to wszystko jest uzależnione od formy opodatkowania w urzędach skarbowych. Emeryci, którzy pracują albo prowadzą działalność gospodarczą, muszą sami sobie obliczyć wysokość składki zdrowotnej. Jak wyjaśniła, według nowych przepisów, podatnicy, którzy pobierają emerytury i nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi, ale pod warunkiem, że zawieszą emeryturę. Kolejna kwestia, dotyczy podatników, którzy osiągną wiek emerytalny i zrezygnują z emerytury. Wówczas prowadząc działalność gospodarczą nie płacą podatków - dodała.

Mężczyzna, który skorzystał z akcji Izby Skarbowej i ZUS stwierdził: - Dla mnie to jest zaskoczenie i nie wiem, jak to ma działać. Tego nie wie także moja księgowa. Tutaj panie robią co mogą, ale ja chyba muszę się dostosować, a do tego wszystkiego potrzeba czasu - zaznaczył.

Kolejny zainteresowany akcją powiedział: - Ja do tej pory płaciłem około 381 złotych składki zdrowotnej, natomiast teraz mam do zapłaty 271 złotych, czyli mniej - zaznacza emeryt, który dodatkowo prowadzi firmę transportową. - To nowe wyliczenie mnie zdziwiło, dlatego wolę się tu upewnić, ponieważ już raz miałem sytuację, że po pięciu latach ZUS upomniał się o składkę zdrowotną i nie było zmiłuj się - podkreślił.

Po licznych pytaniach dotyczących sposobu obliczania składki zdrowotnej, ZUS na swojej stronie internetowej przygotował specjalny kalkulator. To aplikacja, która ma ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności do ZUS-u.

Kolejne porady w sprawie Polskiego Ładu w najbliższą środę (26.01). Wówczas dyżury zaplanowano w tych samych miejscowościach między 09:00 a 14:00
24Pracownicy ZUS i KAS radzili jak radzić sobie z Polskim Ładem

Gospodarka

2022-10-02, godz. 17:00 Gmina i powiat głubczycki również szukają oszczędności.'' Na oświetleniu ulicznym oszczędzamy już dwa lata'' Wysokie rachunki za energię elektryczną zmuszają samorządy do szukania oszczędności. W Głubczycach przejście na tryb energooszczędny rozpoczęto od czasowego… » więcej 2022-10-02, godz. 13:10 Kędzierzyn-Koźle ogłosił kolejny przetarg na remont mostu w Blachowni. ''Dotychczasowe oferty przekraczają nasze … Nadal nie ma chętnych na remont mostu w Blachowni. Gmina Kędzierzyn-Koźle, która na początku bieżącego roku została prawnym właścicielem obiektu, ogłosiła… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Ważna ulica w Kluczborku zmieniła się nie do poznania. Remont trwał przez kilka miesięcy Zupełnie zmienił się komfort jazdy ulicą Drzymały w Kluczborku. Zakończyła się gruntowna przebudowa około 600-metrowego odcinka, którą prowadzono od… » więcej 2022-10-01, godz. 10:15 Przebudowa stadionu miejskiego w Strzelcach Opolskich może się nie udać. Koszty przebudowy przewyższają budżet g… Chęci są, ale brakuje pieniędzy. Nadal nie wiadomo, czy stadion miejski w Strzelcach Opolskich zostanie przebudowy. Choć gmina pozyskała na ten cel 4,5 miliona… » więcej 2022-09-30, godz. 18:00 Prawie 8,5 miliona złotych gmina Olesno prześle mieszkańcom jako dodatek węglowy 2700 wniosków o wypłatę dodatku węglowego wpłynęło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie. Rozdysponowano 1,6 miliona złotych, a zatem pieniądze trafiły… » więcej 2022-09-30, godz. 12:00 Jak oszczędzać energię, żeby nie przekroczyć limitu 2 tysięcy kWh rocznie? Sejm przegłosował ustawę w sprawie zamrożenia cen prądu w przyszłym roku. Ceny pozostaną na poziomie tych z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin… » więcej 2022-09-30, godz. 07:56 Rolnicy z Bukowa nagrodzeni Gospodarstwo Renaty i Wiesława Kowalczyków w Bukowie pod Namysłowem zajęło 3. miejsce w XIX edycji ogólnopolskiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Roln… » więcej 2022-09-29, godz. 14:45 Rozbudowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Jest decyzja wojewody opolskiego Wojewoda opolski wydał dzisiaj (29.09) decyzję dotyczącą rozbudowy tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu w ramach inwestycji „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2022-09-29, godz. 13:10 Niejednogłośnie, ale Rada Miasta Opola pozytywnie oceniła wykonanie budżetu za pierwsze półrocze Rada Miasta Opola pozytywnie oceniła wykonanie budżetu miasta w pierwszym półroczu 2022 roku i poparła to uchwałą podczas dzisiejszej (29.09) sesji. » więcej 2022-09-29, godz. 09:05 Bez ofert w trzecim przetargu na dostawy prądu dla gminy Kluczbork. "Możemy rozpocząć negocjacje z wolnej ręki" Nadal nie wiadomo, kto i za jakie pieniądze będzie dostarczać prąd gminie Kluczbork w przyszłym roku. Teraz magistrat płaci za energię elektryczną niemal… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »