Radio Opole » Gospodarka
2022-01-21, 11:56 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kssenon ma powstać na Opolszczyźnie. To unikatowa oferta dla małych przedsiębiorców

Dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej [fot. A. Pospiszyl]
Dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej [fot. A. Pospiszyl]
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna szuka na Opolszczyźnie miejsca na lokalizację projektu Kssenon. Jest to akcelerator biznesowy dedykowany dla małych, średnich i mikro przedsiębiorstw. Pilotażowa wersja projektu prowadzona jest Żorach, na terenie województwa śląskiego. Docelowo ma powstać 5 takich klastrów, w tym przynajmniej dwa w naszym regionie.
- Kssenon to miejsce dedykowane mniejszym, już działającym, lokalnym przedsiębiorcom – mówi dr Janusz Michałek, prezes KSSE. - To system modułowych hal produkcyjnych, ale wyposażony w całą infrastrukturę wokół, która potrzebna jest dla takiego małego przedsiębiorcy – od przedszkola, żłobka, po biura administracji lokalnej czy też wojewódzkiej. Doradztwo finansowe, prawne, stołówka z parkingami, rampami i tak dalej. Można powiedzieć, że ten mały przedsiębiorca, który dzisiaj realizuje swoje cele gospodarcze w przysłowiowym garażu, ma możliwość skorzystać z preferencyjnych warunków najmu. Jeśli będzie chciał, będzie mógł teren wykupić. Jeśli potrzebuje 500 metrów, to ma 500. Jeśli potrzebuje 900, to ma 900. System jest bardzo elastyczny.

Pilotażowa wersja projektu kosztuje 72 mln zł, z czego ponad 30 pokryje dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Nie jest znany dokładny koszt opolskiego Kssenon, zależeć to będzie m.in. od jego wielkości. Decyzja odnośnie opolskiej lokalizacji ma zapaść w lutym.
Janusz Michałek

Gospodarka

2022-05-21, godz. 19:20 "Patrzymy i podziwiamy każde stoisko". Za nami kolejny dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych. Jutro już ost… Za nami drugi dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych na opolskim rynku. Odwiedzający stoiska mogli nie tylko poznać najciekawsze zakątki danego regionu… » więcej 2022-05-21, godz. 09:07 Ruszyły wypłaty "żłobkowego". To pieniądze dla placówek a nie dla rodziców W skali kraju dofinansowanie przyznano na ponad 65 tysięcy dzieci. ZUS wypłacił pierwszą transzę 'żłobkowego'. Pieniądze zgodnie z założeniami programu… » więcej 2022-05-19, godz. 20:00 Poszukiwani kierowcy autobusów MZK w Opolu. To praca także dla pań Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu ogłosił nabór na kierowców autobusów. Oferty są kierowane do osób posiadających prawo jazdy kat. D, ale także osób… » więcej 2022-05-18, godz. 14:30 Czarny scenariusz dla inwestycji vs. ratowanie sytuacji po poprzednikach. Kolejny konflikt wokół WiK? - Realizacja kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków jest zagrożona i być może trzeba będzie oddać wielomilionowe dotacje - uważa Mateusz Filipowski… » więcej 2022-05-18, godz. 12:00 Wyremontowano 4-kilometrowy odcinek DW 451 Zakończono remont drogi wojewódzkiej 451 między Wilkowem a Pielgrzymowicami. To trasa, która łączy Namysłów z Oleśnicą, a także wyprowadza ruch w kierunku… » więcej 2022-05-18, godz. 09:41 Świadczenia postojowe dla poszkodowanych przez COVID-19. ZUS przypomina o ważnych terminach Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19, mają ostatnie 3 miesiące na złożenie wniosku o świadczenie… » więcej 2022-05-17, godz. 08:49 Przedsiębiorcy na start - ZUS ma pieniądze na poprawę bezpieczeństwa pracy. Będzie konkurs! 6 czerwca wystartuje konkurs na dofinansowania inwestycji związanych z bezpieczeństwem pracy, realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o poprawę… » więcej 2022-05-16, godz. 18:00 Z ruchu będzie można wyłączyć rynek. W Niemodlinie oddano do użytku ulicę Słoneczną To będzie komunikacyjny wentyl Niemodlina. Dzięki niej ciężki transport szybciej dojedzie na obwodnicę, a w razie potrzeby z ruchu będzie można wyłączyć… » więcej 2022-05-16, godz. 13:30 Rozpoczęła się budowa kanalizacji w Strzeleczkach. Będą utrudnienia Rozpoczęła się budowa ostatniego etapu kanalizacji sanitarnej w miejscowości Strzeleczki. Prace prowadzone będą na tzw. Kampkach, czyli ulicach Opolskiej… » więcej 2022-05-16, godz. 10:55 Leśnica: gmina pomoże strażakom kupić samochód 20 tysięcy złotych gmina Leśnica dokłada strażakom do zakupu nowego samochodu pożarniczego. To kolejny etap współpracy samorządu ze służbami mundurowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »