Radio Opole » Gospodarka
2021-11-24, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

ZDW w Opolu wyremontował w tym roku prawie 30 kilometrów dróg. Zainwestowano 25 mln złotych

Droga 494 Olesno - Świercze, zdjęcie ilustracyjne [fot.P.Wójtowicz]
Droga 494 Olesno - Świercze, zdjęcie ilustracyjne [fot.P.Wójtowicz]
Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
W tym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu wyremontował 29 kilometrów dróg. Inwestycje prowadzone we wszystkich powiatach regionu polegały głównie na wymianie nawierzchni, a kosztowały 25 mln złotych. Drogowcy podsumowali ten rok podczas konferencji prasowej.
Jak przekonywał wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza, w sytuacji gdy w budżecie kończą się unijne dotacje, urząd marszałkowski zdecydował, że zamiast gruntownie przebudowywać jezdnie, w 26 miejscowościach położy "dywaniki". - Połączyliśmy między innymi wyremontowane wcześniej fragmenty DK 454 między Dobrzeniem Wielkim a Kup. Remontowaliśmy także drogi w Pielgrzymowicach i Bodzanowicach, czyli dwie wizytówki przy wjeździe do naszego województwa - wymieniał samorządowiec.

Zastępca dyrektora ZDW Grzegorz Cebula odnosząc się do zastosowanej technologii powiedział: - Sfrezowaliśmy starą nawierzchnię na głębokość 18 centymetrów, natomiast by nowa jezdnia była trwalsza, to między warstwami (masy bitumicznej) wzmocniono ją siatką - dodał.

Na początku 2021 roku przewidziano remont 10 kilometrów dróg. Dzięki wyższym wpływom z podatków plan zwiększył się trzykrotnie. Dyrektor ZDW Bartłomiej Horaczuk zaznaczył: - 16,6 mln złotych dodatkowych środków i wstrzelenie się w dobre ceny rynkowe. Dzięki temu mamy wyremontowane prawie 30 kilometrów dróg.

- Tak, to był rekordowy rok - uzupełniał wicemarszałek Szymon Ogłaza. - Jeśli chodzi o podatek CIT dla samorządu, druga sprawa to oszczędności, które pojawiły się na etapie wyłaniania wykonawców.

Podczas spotkania z dziennikarzami zwrócono uwagę, że przy kończącym się budżecie unijnym 2014-2021, po raz pierwszy w województwie opolskim wydatki pochodzące z puli marszałka przekroczyły unijne wsparcie. W tym roku dotacje na wszystkie inwestycje drogowe z UE wyniosły 20 mln złotych, natomiast z budżetu samorządu pochodziło 36 mln złotych.

Dodajmy, że wsparcie unijne na inwestycje drogowe może być tylko przeznaczone na przebudowy jezdni wraz z podłożem, które dostosowuje nawierzchnię do nacisku 11,5 tony na oś. W przypadku wykonanych remontów w tym roku przez ZDW takich założeń nie ma.
Bartłomiej Horaczuk
Szymon Ogłaza, Grzegorz Cebula

Gospodarka

2022-12-08, godz. 17:30 Opole: podsumowali projekt o szkolnictwie zawodowym. 9 procent bezrobocia wśród młodych Zakończył się cykl spotkań podsumowujących projekt 'Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy'. Dzisiaj (08.12) zorganizowano konferencję w Opolu. » więcej 2022-12-08, godz. 15:00 Dziś w terenie, jutro debata. Urzędnicy czekają na głosy ws. gminnego programu rewitalizacji Opola Spacer po Opolu z prezydentem zaproponowali mieszkańcom miasta urzędnicy z biura urbanistyki. Był to spacer połączony z przedstawieniem zakrojonego na 15… » więcej 2022-12-08, godz. 12:51 Dwa remonty zwiększyły komfort jazdy dla kierowców w gminie Rudniki Dwa ważne odcinki dróg oddano do użytku w gminie Rudniki po modernizacji. Po pierwsze chodzi o trasę powiatową w Żytniowie, na której przebudowę mieszkańcy… » więcej 2022-12-08, godz. 08:00 Opolski spacer w stronę zmian. Co kryje nowy program rewitalizacji miasta? Czwarty program kompleksowej rewitalizacji Opola jest już gotowy. Liczący blisko 200 stron dokument przedstawia kilkadziesiąt planów inwestycyjnych w mie… » więcej 2022-12-07, godz. 11:30 Velux wręczy mniej wypowiedzeń, niż początkowo planowano. Zwolnienia rozpoczną się w styczniu W styczniu rozpocznie się proces redukcji etatów w namysłowskiej fabryce okien Velux. Firma porozumiała się już z pracownikami w kwestii zapowiadanych zwolnień… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 W Kędzierzynie-Koźlu żyje się dobrze. "Coś się w tym mieście dzieje" Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w rankingu 'Gmina dobra do życia'. W przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP zestawieniu zwyciężył w kategorii… » więcej 2022-12-06, godz. 17:00 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 16:26 Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT Opole przystąpiło do Sinotaic, czyli polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji. » więcej 2022-12-06, godz. 14:16 Zdrowa węza to zdrowe pszczoły. Nyscy pszczelarze już po zakupach Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy z pieniędzy własnych oraz dotacji z urzędu marszałkowskiego kupiło półautomatyczną linię do produkcji węzy pszczelej… » więcej 2022-12-06, godz. 12:00 966 milionów euro dla Opolszczyzny, ale na co je wydać? Szczegółowy plan musi być gotowy na początku roku Pieniądze zatwierdzone. Kto i kiedy skorzysta pierwszy? Opolskie znalazło się w gronie 5 polskich województw, których plany wydatkowania pieniędzy unijnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »