Radio Opole » Gospodarka
2021-11-24, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

ZDW w Opolu wyremontował w tym roku prawie 30 kilometrów dróg. Zainwestowano 25 mln złotych

Droga 494 Olesno - Świercze, zdjęcie ilustracyjne [fot.P.Wójtowicz]
Droga 494 Olesno - Świercze, zdjęcie ilustracyjne [fot.P.Wójtowicz]
Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
W tym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu wyremontował 29 kilometrów dróg. Inwestycje prowadzone we wszystkich powiatach regionu polegały głównie na wymianie nawierzchni, a kosztowały 25 mln złotych. Drogowcy podsumowali ten rok podczas konferencji prasowej.
Jak przekonywał wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza, w sytuacji gdy w budżecie kończą się unijne dotacje, urząd marszałkowski zdecydował, że zamiast gruntownie przebudowywać jezdnie, w 26 miejscowościach położy "dywaniki". - Połączyliśmy między innymi wyremontowane wcześniej fragmenty DK 454 między Dobrzeniem Wielkim a Kup. Remontowaliśmy także drogi w Pielgrzymowicach i Bodzanowicach, czyli dwie wizytówki przy wjeździe do naszego województwa - wymieniał samorządowiec.

Zastępca dyrektora ZDW Grzegorz Cebula odnosząc się do zastosowanej technologii powiedział: - Sfrezowaliśmy starą nawierzchnię na głębokość 18 centymetrów, natomiast by nowa jezdnia była trwalsza, to między warstwami (masy bitumicznej) wzmocniono ją siatką - dodał.

Na początku 2021 roku przewidziano remont 10 kilometrów dróg. Dzięki wyższym wpływom z podatków plan zwiększył się trzykrotnie. Dyrektor ZDW Bartłomiej Horaczuk zaznaczył: - 16,6 mln złotych dodatkowych środków i wstrzelenie się w dobre ceny rynkowe. Dzięki temu mamy wyremontowane prawie 30 kilometrów dróg.

- Tak, to był rekordowy rok - uzupełniał wicemarszałek Szymon Ogłaza. - Jeśli chodzi o podatek CIT dla samorządu, druga sprawa to oszczędności, które pojawiły się na etapie wyłaniania wykonawców.

Podczas spotkania z dziennikarzami zwrócono uwagę, że przy kończącym się budżecie unijnym 2014-2021, po raz pierwszy w województwie opolskim wydatki pochodzące z puli marszałka przekroczyły unijne wsparcie. W tym roku dotacje na wszystkie inwestycje drogowe z UE wyniosły 20 mln złotych, natomiast z budżetu samorządu pochodziło 36 mln złotych.

Dodajmy, że wsparcie unijne na inwestycje drogowe może być tylko przeznaczone na przebudowy jezdni wraz z podłożem, które dostosowuje nawierzchnię do nacisku 11,5 tony na oś. W przypadku wykonanych remontów w tym roku przez ZDW takich założeń nie ma.
Bartłomiej Horaczuk
Szymon Ogłaza, Grzegorz Cebula

Gospodarka

2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 Szkołę w Kórnicy czeka termomodernizacja za ponad 2,5 mln złotych Szkoła w Kórnicy przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Po kilku latach przygotowań i czterech ogłoszonych przetargach w końcu udało się wyłonić… » więcej 2021-11-26, godz. 14:45 Transport publiczny w powiecie głubczyckim i prudnickim wchodzi na wyższy poziom. Samorządowcy z południa regionu będą… Powiatowo-Gminny Związek Transportu 'Pogranicze' w Głubczycach rozpoczyna swoją działalność. Głównym zadaniem instytucji, do której należą powiaty głubczycki… » więcej 2021-11-26, godz. 12:45 Grodków chce modernizować systemy ogrzewania w szkołach i wiejskich świetlicach. W części budynków do produkcji… Grodkowski magistrat chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Pomóc w tym mają panele słoneczne i wymiana pieców w budynkach szkół. » więcej 2021-11-26, godz. 10:45 "Obniżenie akcyzy czy VAT może pomóc obniżyć inflację". Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej o tarczy i… Propozycje tarczy antyinflacyjnej oceniła w Porannej Loży Radiowej ekonomistka z Politechniki Opolskiej dr Diana Rokita-Poskart. » więcej 2021-11-25, godz. 19:00 Mniej ciągników i trzody, ale więcej drobiu i bydła. Urząd Statystyczny w Opolu pokazał pierwsze wyniki spisu ro… Koncentracja, specjalizacja i regionalizacja produkcji rolnej - to podstawowe wnioski z Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dla Opolszczyzny. » więcej 2021-11-25, godz. 18:30 Zmiany na drodze wojewódzkiej numer 429. W najbliższych tygodniach zostanie wprowadzony ruch wahadłowy Wracamy do tematu drogi wojewódzkiej numer 429. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu na 3-kilometrowym odcinku pomiędzy Polską Nową Wsią a Wawelnem rozpoczęto… » więcej 2021-11-25, godz. 15:15 Zakończono budowę mostu w Kopicach Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac oficjalnie zakończono budowę mostu w Kopicach. Inwestycja nie należała do łatwych, ponieważ podczas prac kilkukrotnie… » więcej 2021-11-25, godz. 13:00 Oferty budowy akwarium w opolskim zoo wciąż za drogie. Miasto ogłosiło kolejny przetarg na nowych zasadach Opolski ratusz unieważnił trzeci już przetarg na budowę akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym. Mimo podzielenia inwestycji na trzy etapy, oferty wszystkich… » więcej 2021-11-25, godz. 11:00 Od grudnia wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu przypomina dorabiającym do wcześniejszej emerytury lub renty, że od grudnia zwiększają się progi dochodów, do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »