Radio Opole » Gospodarka
2021-10-26, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej dla służby zdrowia

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu [fot. Justyna Maćkowiak]
Opolskie Centrum Onkologii w Opolu [fot. Justyna Maćkowiak]
Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku województwa opolskiego większością głosów 19 do 8.
Jak argumentowała odpowiedzialna za służbę zdrowia wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, jednostki ochrony zdrowia w czasie pandemii znalazły się w trudnym położeniu nie ze swojej winy.

- Wywołały je decyzje Ministerstwa Zdrowia, NFZ-u, wojewody opolskiego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego - mówi Donath-Kasiura. - To jest dramatyczne wołanie o konieczność pomocy tym jednostkom, które od początku pandemii są na "pierwszej linii frontu". One cały czas funkcjonują w sytuacji ograniczonej możliwości działania, w sytuacji pandemicznej.

Według dyrektorów i prezesów szpitali wojewódzkich, te placówki w związku z niewykonaniem kontraktu, zobowiązane są do zwrotu do Narodowego Funduszu Zdrowia blisko 12 milionów złotych.

- Sytuacja finansowa znacznie pogorszyła się już w ubiegłym roku - zaznacza Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu. - Wielokrotnie w tamtym roku mówiłem, że pacjenci onkologiczni również ze strachu przed covidem nie zgłaszali się do nas. To spowodowało, że w roku 2020 nasze przychody z tytułu działalności spadły o ponad 3,5 miliona złotych. To natomiast spowodowało wygenerowanie straty już w ubiegłym roku na poziomie ponad miliona złotych.

Apelu nie poparło 8 radnych. Wśród nich był Tomasz Gabor z Solidarnej Polski, który swoją decyzję tłumaczył tym, że jego treść została przedstawiona przed samą sesją.

- Apelowaliśmy już wielokrotnie nie róbcie nam "wrzutek" - mówi Gabor. - To nie jest sprawa z wczoraj czy przedwczoraj. O tym wiedzieliśmy już miesiąc temu, więc można to było zrobić spokojnie, w formie dyskusji na sesji. Natomiast mamy ostatnie szlify i zmiany pięć minut przed sesją. Z tego powodu zagłosują przeciw, a nie z przesłanek merytorycznych.

Przygotowany apel do polskiego rządu określa przygotowanie tarczy antykryzysowej dla podmiotów leczniczych, co może ograniczyć negatywne skutki pandemii koronawirusa. Według twórców apelu tarcza powinna obejmować między innymi bezzwrotną dotację jako świadczenie postojowe, dopłatę do kosztów stałych czy też dofinansowanie do kosztów utrzymania miejsc pracy.
Zuzanna Donath-Kasiura
Marek Staszewski
Tomasz Gabor

Gospodarka

2021-12-06, godz. 12:50 Opole: mieszkańcy pytają, czy prace na torach przy Młynówce muszą być prowadzone w nocy? PKP odpowiada, że tak Mieszkańcy bloków zlokalizowanych przy Młynówce w Opolu utyskują na nocne hałasy. Te związane są z pracami remontowymi na moście kolejowym. Roboty realizowane… » więcej 2021-12-04, godz. 13:15 "To czas realizacji tego, na co od dłuższego czasu się szykowaliśmy". Drogowy koniec roku w gminie Prószków Przede wszystkim prace związane z infrastrukturą drogową. Rok 2021 w Prószkowie kończy się pod znakiem inwestycji. Jak informują władze gminy łączna… » więcej 2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »