Radio Opole » Gospodarka
2021-10-08, 15:19 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W strefie w Olszowej powstał punkt zasilania. Prądu starczy dla obecnych firm i kilkunastu kolejnych

GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. Tauron Dystrybucja]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. Tauron Dystrybucja]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. Tauron Dystrybucja]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. Tauron Dystrybucja]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. A. Pospiszyl]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. A. Pospiszyl]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. A. Pospiszyl]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. A. Pospiszyl]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. A. Pospiszyl]
GPZ w strefie ekonomicznej w Olszowej [fot. A. Pospiszyl]
GPZ, czyli Główny Punkt Zasilania powstał na terenie strefy ekonomicznej gminy Ujazd. Energia z tego miejsca zasili kilkanaście firm funkcjonujących w strefie, ale jest też gotowa na przyłączenie kilkunastu kolejnych, zapewni także dostawy prądu do okolicznych miejscowości. Dzięki oddaniu przez Tauron Dystrybucja do użytku wartej 21 mln zł stacji, strefa gminy Ujazd stała się najlepiej wyposażonym w media terenem inwestycyjnym w województwach opolskim i śląskim.
- Z tego miejsca bez problemu zasilimy wszystkie fabryki, które znajdują się na strefie – mówi Karol Noga z Tauron Dystrybucja. - Obiekty tego typu projektuje się na moc, która jest potrzebna i którą się zużywa, ale generalnie tworzy się zapas na moc, która może być wprowadzona do sieci. I po to są te punkty, bo on jest tak zaprojektowany, że dodatkową moc dla odbiorców możemy zadysponować. Dodatkowo obsłużymy też z tej stacji domostwa indywidualne.

Docelowo do GPZ Olszowa podłączone zostaną także istniejące pobliskie linie średniego napięcia, zasilane dotychczas z innych, bardziej odległych punktów. Poprawi to dostawy prądu dla okolicznych miejscowości, ale też zwiększy możliwość odbioru energii produkowanej przez domowe instalacje fotowoltaiczne.

- To strategiczna inwestycja, która jest odpowiedzią na systematycznie zwiększające się zapotrzebowanie na energię przez firmy, które wybierają Opolszczyznę - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Można śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o Ujazd, o to miejsce, taki dostęp do energii elektrycznej wielkomocowej jest pełny. To jest zupełnie co innego niż dostęp energii do prywatnych mieszkań. Ta wielka moc do zasilania przedsięwzięć inwestycyjnych tutaj właśnie w Ujeździe jest.

Poza budową stacji GPZ zrealizowano także nową linię zasilającą 110 kV. Dużym wyzwaniem logistycznym okazał się przejazd ciężkiego transportu z transformatorami, których waga przekracza 60 ton. Żeby było to możliwe, droga dojazdowa do stacji została podbudowana i utwardzona.

- Ta inwestycja jest dużym magnesem dla nowych inwestorów, którzy w pierwszej kolejności pytają o dostępność wody, prądu i gazu – mówi Jacek Bialik, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - To jest przede wszystkich dla nich istotny element, bez tego nie ma szans, żeby firma się tu pojawiła. Jest tu 500 hektarów, które są przygotowane na przyjęcie nowych inwestorów. Nie ukrywam, że rozmawiamy z kilkoma kolejnymi, więc myślę, że w ciągu kilku następnych lat strefa się na pewno zapełni.

W GPZ Olszowa zabudowano elementy zabezpieczające środowisko przed ewentualnym wyciekiem do gruntu oleju transformatorowego oraz zastosowano energooszczędne rozwiązania związanie z ogrzewaniem i oświetleniem obiektu.
Karol Noga
Sławomir Kłosowski
Jacek Bialik

Gospodarka

2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kompleksowy remont prószkowskiego przedszkola. Inwestycja zostanie zrealizowana z pomocą rządowych pieniędzy Przedszkole w Prószkowie zostanie przebudowane i poddane termomodernizacji. Gmina na tę inwestycję otrzyma pieniądze z Rządowego Programu Polski Ład. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »