Radio Opole » Gospodarka
2021-10-06, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Jaz we Wróblinie oddany do użytku. Poprawi nie tylko żeglowność na Odrze, ale też bezpieczeństwo powodziowe [ZDJĘCIA, FILM]

Przekazanie kluczy do jazów Stopnia Wodnego Wróblin
Zakończył się pierwszy etap modernizacji jazu odrzańskiego w naszym regionie. Dzisiaj (06.10) do użytku oddano ten znajdujący się na stopniu wodnym we Wróblinie. Zostały tam nie tylko wymienione jazy, ale zmieniła się też ich obsługa. Teraz w razie powodzi wszystko może być sterowane zdalnie. Nowe urządzenia przyczynią się do poprawy żeglowności na Odrze oraz zwiększą bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
- Opolszczyzna to jest ten region, w który my teraz mocno inwestujemy. Łącznie przekazujemy tu miliard 700 milionów złotych na projekty odrzańskie - mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

- Wszystko ku temu, żeby tę odrzańską drogę wodną zmodernizować i jak najszybciej dostosować do żeglugi śródlądowej. Przy okazji dbamy o równie ważne rzeczy. Takiej jak między innymi działania przeciwpowodziowe, rozwój regionu, turystyka wodna, energetyka, bo mamy tutaj zieloną energię. To są budowle wielofunkcyjnie i wpływają na cały region.

Zamknięcia klapowe, które zostały zamontowane na jazie są nie tylko szybsze od poprzednich - segmentowych, ale są też mniej awaryjne.

- Mówiąc wprost, użytkownik może bardzo szybko zareagować na sytuację powodziową i wysterować poszczególnymi obiektami. Nie tylko jednym, ale całym system obiektów na Odrze. Wszystko po to, aby zminimalizować skutki powodzi. Sterownie, które wznoszą się tak wysoko, to nie jest przypadek, dlatego, że są one tak umieszczone, aby woda w tej największej fali ich nie zalała. Dzięki temu będzie można sterować i pracować na tym jazie nawet podczas największej znanej nam dotąd powodzi - podkreśla Piotr Kledzik, wykonawca.

- Jeżeli będzie zagrożenie powodziowe, to system automatycznie rozpocznie proces kładzenia jazu, tak aby swobodnie przeprowadzić falę powodziową - dodaje Marcin Jarzyński z RZGW w Gliwicach.

- Czas kładzenia jazu to jest około 9 minut, a czas powrotu to jest około 18 minut. W przypadku starej technologii jazów, które zostały zmodernizowane, czas kładzenia to był wielogodzinny proces. Z wyprzedzeniem musieliśmy obserwować warunki atmosferyczne i rozpoczynać proces kładzenia. Teraz odbywa się to z minuty na minutę.

Zdaniem Violetty Porowskiej, poseł PiS o Odrę trzeba zadbać i doprowadzić do tego, aby ponownie mógł na nią wrócić transport, turystyka i gospodarka.

- I to się dzieje w ostatnich latach. Ja mam też osobistą satysfakcję z tego, bo w poprzedniej kadencji jako wicewojewoda wspólnie z wojewodą Adrianem Czubakiem rozpoczęliśmy tutaj na Opolszczyźnie ciąg tych dobrych wydarzeń i uaktywnienie, reaktywowanie drogi odrzańskiej.

Dodajmy, że inwestycja obejmowała także modernizację dwóch innych jazów piętrzących na Odrze: w Januszkowicach i Zwanowicach. Łączny koszt prac to 107 milionów złotych.
Przemysław Daca
Piotr Kledzik
Marcin Jarzyński
Violetta Porowska

Gospodarka

2021-10-27, godz. 13:30 Kolejnych 50 "kopciuchów" w Jemielnicy zostanie zlikwidowanych Jeszcze tej jesieni w gminie Jemielnica kolejnych pięćdziesiąt 'kopciuchów' zostanie wymienionych na nowoczesne i ekologiczne źródła ogrzewania. Mieszkańcy… » więcej 2021-10-27, godz. 08:45 Komisja konkursowa wybrała prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. "Kluczowe jest jego doświadczenie" Janusz Ratajczyk będzie nowym prezesem Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Marcin Kisilica, jego poprzednik, złożył rezygnację i od lipca szpitalem… » więcej 2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »