Radio Opole » Gospodarka
2021-09-27, 10:00 Autor: Katarzyna Plewnia

Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. Hotelarstwo i gastronomia pilnie poszukują pracowników

Pokój hotelowy [fot. Zamek Moszna]
Pokój hotelowy [fot. Zamek Moszna]
Renata Cygan [fot. Justyna Krzyżanowska]
Renata Cygan [fot. Justyna Krzyżanowska]
O spadku bezrobocia oraz wpływie pracowników z zagranicy na regionalny rynek pracy mówiła dzisiaj (27.09) w "Porannej Loży Radiowej" Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
- Hotelarstwo, gastronomia czy transport - to branże, które bardzo potrzebują teraz pracowników, co widać choćby po liczbie zatrudnianych w tych branżach cudzoziemców - mówiła w "Porannej Loży Radiowej" Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu odnosząc się do aktualnej sytuacji na rynku pracy.

- Podejmują pracę, którą nasi rodacy już nie chcą podjąć, szczególnie w rolnictwie, w ogrodnictwie, ale wszędzie widać, w usługach, w budownictwie. Jeśli przed pandemią mieliśmy ok. 7-8 tys. obcokrajowców, cudzoziemców miesięcznie tutaj, w naszym województwie, to w tej chwili mamy powyżej 12 tys. Widać, że cały czas jest napływ tych osób, a pracodawcy korzystają - stwierdziła Renata Cygan.

Renata Cygan mówiła też o spadku bezrobocia w regionie. Na koniec sierpnia stopa bezrobocia w województwie opolskim wyniosła 6,3% i była o 0,6% niższa w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. Wicedyrektor WUP-u przypomniała też, że urząd prowadzi projekt "Pomysł na starcie kluczem do biznesu" umożliwiający rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

- Są skierowane do osób powyżej 30. roku życia, osób, które są bierne zawodowo, ubogie pracujące czy bezrobotne. Tutaj mamy bardzo fajne pieniądze, bo oferujemy ogółem ok. 49 tyś. - wyliczała.

Na tę łączną kwotę 49 tys. zł składa się dotacja w wys. 27 tys. złotych oraz 2 półroczne wsparcia pomostowe. Wprawdzie nabór na tzw. listę podstawową do projektu się zakończył, ale do środy (29.09) przyjmowane są jeszcze zgłoszenia na listę rezerwową.
Renata Cygan, wicedyr. WUP w Opolu, cz. 1
Renata Cygan, wicedyr. WUP w Opolu, cz. 2

Gospodarka

2021-10-27, godz. 13:30 Kolejnych 50 "kopciuchów" w Jemielnicy zostanie zlikwidowanych Jeszcze tej jesieni w gminie Jemielnica kolejnych pięćdziesiąt 'kopciuchów' zostanie wymienionych na nowoczesne i ekologiczne źródła ogrzewania. Mieszkańcy… » więcej 2021-10-27, godz. 08:45 Komisja konkursowa wybrała prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. "Kluczowe jest jego doświadczenie" Janusz Ratajczyk będzie nowym prezesem Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Marcin Kisilica, jego poprzednik, złożył rezygnację i od lipca szpitalem… » więcej 2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »