Radio Opole » Gospodarka
2021-09-17, 13:30 Autor: Tomasz Cichoń

Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Katarzyna Doros]
Grzegorz Adamczyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Adamczyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe. O uszczelnienie zapisów apelował związek zawodowy "Solidarność".
- Niedziela jest dniem odpoczynku, a w tych sklepach pracują ludzi. Nie są to automaty, to ludzie, którzy mają rodziny, którzy również chcą odpocząć. I teraz zadałbym pytanie: dlaczego posłowie nie pracują w niedziele i nie mają otwartych swoich biur poselskich? Ci, którzy podejmują za nas decyzje czy inne urzędy państwowe? Przecież idąc tym tropem można by było tak podejść do sprawy - powiedział w Południowej Loży Radiowej wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności" Grzegorz Adamczyk.

Uszczelnienie nie obejmowałoby małych, rodzinnych sklepów.

- To jest w ustawie. Tutaj pomysł jest taki, by małe sklepy czy stowarzyszenia prowadzące rodzinne placówki, mogły dopuścić do handlu członków rodzin. To jest rodzinny biznes, ale to oni decydują, czy będą pracować w tę niedzielę, czy nie - dodaje.

W ciągu trzech lat od wprowadzenia w Polsce zakazu handlu w niedzielę ubyło 6 i pół tysiąca sklepów. Największy spadek zaliczyły te małe, którym zakaz miał pomóc - informuje portal Money.pl Głosowanie w Sejmie najprawdopodobniej już dziś.
Grzegorz Adamczyk wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności"
Grzegorz Adamczyk wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności".

Gospodarka

2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej 2021-10-23, godz. 10:45 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-23, godz. 09:15 Stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1%. We wrześniu w rejestrach urzędów pracy ubyło 700 osób We wrześniu stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1% i jest o 0,2% niższa niż w poprzednim miesiącu. Maleje także liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych… » więcej 2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »