Radio Opole » Gospodarka
2021-09-14, 09:09 Autor: Tomasz Cichoń

Czy cyfryzacja i automatyzacja produkcji mogą pozbawić człowieka pracy? Dziś debata w PNT w Opolu

Nowa linia produkcyjna w Skarbimierzu - archiwum © (fot. Janusz Maćkowiak)
Nowa linia produkcyjna w Skarbimierzu - archiwum © (fot. Janusz Maćkowiak)
Jarosław Mamala [fot. Marcin Skomudek]
Jarosław Mamala [fot. Marcin Skomudek]
Dziś (14.09) rozpoczyna się międzynarodowa konferencja "Cyfryzacja. Studia regionalne" współorganizowana przez Park Naukowo-Technologiczny w Opolu.
Profesor Jarosław Mamala, gość Porannej Loży Radiowej i prezes Parku, odnosząc się do tytułowego pytania - czy cyfryzacja i automatyzacja produkcji mogą pozbawić człowieka pracy? - wyjaśnia, że chodzi o to, by maszyny nam pomagały.

- Generalnie robotyzacja, informatyzacja to jest jeden z elementów internetu rzeczy. A więc możliwości przeniesienia tych czynności codziennych, zdjęcia ich z człowieka. Człowiek ma zająć się myśleniem, kreatywnością, bo nie jest tak, że człowiek w dobie robotyzacji zostanie pozbawiony pracy. On zostanie przeniesiony na inne, bardziej kreatywne stanowiska, które robot nie będzie w stanie wykreować. Bo człowiek jest jednak "matką" wynalazków, bo on ma potrzebę - mówi Jarosław Mamala.

Jednym z tematów konferencji jest wzrost zatrudnienia dzięki nowym technologiom.

- Przykłady na to mamy także w Opolu. Jeżeli popatrzymy przez pryzmat jednaj z bardziej zrobotyzowanych firm w mieście (Snop Automotiv), która od prawie 20 lat jest liderem w zakresie robotyzacji linii produkcyjnych, a ciągle potrzebuje ludzi do pracy. Maszyny zastąpią człowieka w czynnościach trudnych do wykonania, w warunkach szkodliwych dla zdrowia, a człowiek musi kreować i być przeniesiony w inne obszary - mówi profesor Mamala.
Profesor Jarosław Mamala prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu
Profesor Jarosław Mamala prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu

Gospodarka

2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »