Radio Opole » Gospodarka
2021-07-28, 13:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców

Praca [fot. pixabay.com]
Praca [fot. pixabay.com]
600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy, do których kierowana jest duża liczba ofert. Przodują dwie branże - gastronomia i budownictwo.
- Wydawałoby się, że konsekwencje pandemii na rynku pracy będą, ale patrząc na oferty sezonowe, to tak nie jest - zaznacza Krzysztof Duraj, kierownik wydziału obserwatorium runku pracy w WUP w Opolu. - Luzowanie obostrzeń sprawiło, że wszystko wraca do normy. Przynajmniej jeśli chodzi o kwestię prac wakacyjnych. Około połowy tych ofert jest skierowana do cudzoziemców. Także nasza młodzież tylko w jakiejś części jest adresatem. Istotna jest kwestia płacowa, czyli nie wszystkie oferty sezonowe są dla naszej młodzieży atrakcyjne.

Podstawowym kryterium dla uczniów przy podjęciu pracy w wakacje są pieniądze. Ale to nie jedyny wyznacznik.

- Przede wszystkim chcę zarobić na prawo jazdy - mówi Karolina. - Za rok mam 18 lat i warto myśleć o przyszłości. Pracę łączę z praktyką. Jestem uczennicą technikum gastronomicznego i w przyszłym roku zaczynam trzecią klasę, więc półmetek nauki.

- Mam teraz przerwę od szkoły, więc stwierdziłem, że wypadałoby czymś zająć głowę i zarobić własne pieniądze - dodaje Łukasz. - Na wakacje się przyda, coś można kupić i nie będę obciążał rodziców.

Wakacje to także wytężony czas dla inspektorów pracy. Jak informuje Dawid Rusak, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu żaden sygnał o ewentualnych prawidłowościach nie zostanie zignorowany.

- Podejmujemy też czynności kontrolne w dni wolne od pracy, czyli soboty, niedziele i święta - mówi Rusak. - Głównie inspektorzy odwiedzają punkty gastronomiczne, hotele i miejsca, które odwiedza w takie dni dużo osób.

Od początku wakacji opolski PIP przeprowadził ponad 60 kontroli związanych z pracami sezonowymi. Inspektorzy wystawili już 16 mandatów karnych, a 9 kontroli zakończyło się pouczeniami.
Krzysztof Duraj
pracujący uczniowie
Dawid Rusak

Gospodarka

2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej 2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »