Radio Opole » Gospodarka
2021-07-15, 17:00 Autor: Katarzyna Doros

Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla w połowie gotowa [FILM, ZDJĘCIA]

Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]
Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla, która ma wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta jest już w połowie gotowa. Budowa rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku i choć pogoda krzyżowała plany, nie pomagały też pandemiczne obostrzenia, to prace drogowe przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na powstającym 14-kilometrowym odcinku drogi między Kędzierzynem-Koźlem a Ujazdem pracuje blisko 130 osób.
- Szacujemy to zaawansowanie na około 50% robót. W zasadzie mamy duże zaawansowanie na robotach drogowych. Tutaj mam na myśli roboty ziemne, podbudowy bikruszywowe, także podbudowy bitumiczne. Mamy też mocno zaawansowane obiekty inżynierskie w zakresie konstruowania, fundamentowania, zbrojenia i betonowania przyczółków, powstają także pierwsze ustroje nośne. Mamy też widoczne zarysy wysp przed rondami. Szczególnie to widać na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 426 - mówi Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA.

- Harmonogram wyprzedzamy w części drogowej, jeśli chodzi o formowanie nasypów czy roboty bitumiczne - zauważa Krzysztof Iwan, dyrektor kontraktu budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla z firmy Strabag Infrastruktura Południe. - Trochę inaczej wygląda sprawa w obiektach mostowych, gdzie głównym elementem była dostawa stali, z którą nie ukrywam mamy obecnie problem, m.in. ze względu na wzrost cen. W tej fazie budowy ilość osób zatrudnionych wynosi do 130. Natomiast w momencie, kiedy będą uruchamiane kolejne asortymenty robót wykończeniowych, bariery, oznakowanie pionowe, tych osób w szczytowym momencie będzie do 250.

W ramach obwodnicy powstanie 18 obiektów mostowych. - W tym przypadku stan zaawansowania prac wynosi 40%. Kończymy roboty przygotowawcze - mówi Dariusz Pytel, kierownik robót mostowych. - Jest to 6 mostów prawdziwych, takich nad rzekami, 6 wiaduktów, do tego 5 przejść dla zwierząt i jeden przejazd gospodarczy. Najtrudniejszym obiektem będzie obiekt MD2. To największy obiekt o rozpiętości przęsła 93 metry nad Kanałem Gliwickim, konstrukcja stalowa nad czynnym szlakiem żeglugowym.

- Obwodnica będzie służyć wszystkim, którzy będą się przemieszczać z Kędzierzyna-Koźla w stronę węzła autostrady A4 w Łanach i w przeciwnym kierunku - mówi Marcin Bronkiewicz, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora opolskiego oddziału GDDKiA ds. inwestycji. - Ta inwestycja również ma kolosalne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo. Docelowo będą mogły również korzystać z tego nowego przebiegu samochody przewożące ładunki niebezpieczne związane z produkcją w kędzierzyńskich Azotach.

Szacowana wartość tej inwestycji wynosi 272 miliony złotych. Zakończenie prac zaplanowano na początek listopada 2022 roku. W czwartym kwartale przyszłego roku oddane zostaną także pozostałe trzy obwodnice: Olesna, Praszki i Gorzowa.
Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]
Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]
Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]
Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]

Gospodarka

2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej 2021-09-21, godz. 10:15 Rusza budowa centrum przesiadkowego w Nysie. Od dzisiaj odjazdy i przyjazdy autobusów z innego miejsca Z uwagi na rozpoczynającą się budowę Centrum Przesiadkowego na dworcu PKS/PKP w Nysie, wszystkie autobusy PKS Nysa od dzisiaj (21.09) odjeżdżają z placu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej 2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »