Radio Opole » Gospodarka
2021-06-24, 17:45 Autor: Witold Wośtak

Będzie wsparcie finansowe dla rzemieślników i przedsiębiorców. Wiceminister Semeniuk mówiła w Opolu o Polskim Inkubatorze Rzemiosła

M. Siek, O. Semeniuk i T. Staruch [fot. Witold Wośtak]
M. Siek, O. Semeniuk i T. Staruch [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w Izbie Gospodarczej w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w Izbie Gospodarczej w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Polski Inkubator Rzemiosła i kształcenie dualne w rzemiośle to tematy dzisiejszego (24.06) spotkania w Izbie Rzemieślniczej w Opolu. Do stolicy naszego regionu przyjechała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
W debacie uczestniczyło również kilkunastu rzemieślników i przedsiębiorców. Tadeusz Staruch, prezes IG w Opolu, zwrócił uwagę na bolączki rzemieślników, mówiąc między innymi o wysokiej inflacji oraz cenie energii elektrycznej i gazu.

- Jest jeszcze kwestia najniższego wynagrodzenia. Nie zaprzeczamy wzrostowi, ale jeśli rośnie pensja minimalna, musi też być podnoszona ta najwyższa. Już w poprzednim systemie słyszeliśmy, że wszyscy mamy jednakowe żołądki. Tu nie chodzi o żołądki. Jeśli sprzątaczka będzie zarabiać 3 tysiące, księgowa powinna także zarabiać odpowiednie pieniądze, bo zwyczajnie przestanie być księgową, a zechce być sprzątaczką.

Olga Semeniuk zapewniła, że w drugiej połowie lipca ruszy wypłata bezzwrotnych grantów do 20 tysięcy złotych za pośrednictwem Narodowego Instytutu Wolności.

- W tym roku pieniądze mają być wydatkowane na cele związane z zakupem sprzętu, doposażeniem Państwa przedsiębiorstw rzemieślniczych, ale również promocję dualnego systemu kształcenia od poziomu przedszkola, przez szkoły podstawowe, średnie i uczelnie. Mój cel jest taki, aby w przyszłym roku granty były na zdecydowanie większą skalę finansową.

Z kolei Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty, przekonywał, że kształcenie dualne to najlepszy model kształcenia w rzemiośle i najlepszy sposób na pozyskiwanie fachowców.

- Oczywiście musimy zmieniać mentalność rodziców i uczniów. Chodzi o to, że szkoła branżowa już nie zamyka drogi do zdobywania kolejnych stopni wykształcenia. Chodzi o to, by szkoła branżowa czy kształcenie dualne nie było postrzegane jako nauka gorszej kategorii, bo tak na pewno nie jest.

Dodajmy, Polski Inkubator Rzemiosła to strategia rozpisana do 2030 roku.
Tadeusz Staruch
Olga Semeniuk
Michał Siek

Gospodarka

2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »