Radio Opole » Gospodarka
2021-06-13, 11:37 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nowe drogi transportu rolnego powstają jak grzyby po deszczu

Droga transportu rolnego [fot. A. Pospiszyl]
Droga transportu rolnego [fot. A. Pospiszyl]
Coraz więcej dróg polnych, wyjeżdżonych kołami traktorów, zmienia się w gładkie, asfaltowe trakty pozwalające nie tylko rolnikom szybko dojechać do pól, ale będące też świetną alternatywą dla rowerzystów, którzy nie chcą poruszać się głównymi drogami. W gminie Strzeleczki oddano właśnie do użytku kolejną taką drogę transportu rolnego. Z kolei urzędnicy z Polskiej Cerekwi przygotowują się do realizacji budowy podobnej trasy na wysokości Zakrzowa.
- Kilka dni temu oficjalnie oddaliśmy do użytku drogę rolną w Nowym Budzie – mówi Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki. - Długość przebudowanej drogi to 566 metrów. Ta droga jest dla nas bardzo ważna, ponieważ jest to krańcowa miejscowość gminy Strzeleczki. Droga, która została przebudowana, była wykonana w latach 70. i była w opłakanym stanie. Dla mnie i dla gminy było to bardzo istotne, ponieważ w tej miejscowości znajduje się stacja uzdatniania wody, z której korzysta cała gmina.

Koszt budowy tej drogi to około 590 tys. zł, z czego 100 tysięcy pochodziło z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, a 490 tys. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- W tym roku chcemy wybudować drogę transportu rolnego na wysokości Zakrzowa – mówi Piotr Kanzy, wójt gminy Polska Cerekiew. - Wartość tej inwestycji to 1 mln zł. To długi odcinek, bo 1,7 km. Otrzymaliśmy 50% dofinansowania, jesteśmy na etapie ogłaszania przetargu na te inwestycję. Jest to odcinek sporo uczęszczany przez rolników z Zakrzowa, ale nie tylko, ponieważ jest to droga, która wiedzie w pola, które są usytuowane wzdłuż drogi krajowej.

Do listy powstających właśnie dróg rolnych dopisać należy również odcinek między Walcami a Grocholubiem.
Marek Pietruszka
Piotr Kanzy

Gospodarka

2021-08-04, godz. 13:25 Gmina Baborów: coraz bliżej gruntownego remontu mostu w Rakowie Gotowa jest już dokumentacja projektowa remontu mostu, który łączy miejscowości Raków, Langowo i Tłustomosty w gminie Baborów. Na inwestycję samorząd… » więcej 2021-08-04, godz. 11:00 Rozpoczynają się remonty dróg w gminie Branice. Nowa nawierzchnia powstanie w dwóch miejscowościach Gmina Branice rozpoczyna kolejne inwestycje drogowe. Gruntownej modernizacji zostaną poddane drogi w miejscowościach: Jędrychowice i Bliszczyce. Dofinansowanie… » więcej 2021-08-04, godz. 08:00 Sołectwo i gmina połączyły siły. Efekt - ocieplony budynek świetlicy Ortowice to jedna z mniejszych miejscowości gminy Bierawa. Miejscowi społecznicy połączyli siły z urzędnikami i udało się przygotować budżet tak, że… » więcej 2021-08-03, godz. 21:00 Kolejne inwestycje drogowe w gminie Dąbrowa. Teraz czas na przebudowę drogi w Karczowie W gminie Dąbrowa rozpoczęły się kolejne inwestycje drogowe. Najważniejsze prace budowlane trwają w Karczowie przy ul. Wiejskiej. Jak informuje zastępca… » więcej 2021-08-03, godz. 18:50 W Izbie Rolniczej w Opolu rozmawiano o melioracji i funkcjonowaniu spółek wodnych w regionie W czasach gwałtownych zjawisk atmosferycznych kluczowym jest utrzymanie właściwej gospodarki wodnej na polach. Dobra melioracja skutecznie odprowadzi nadmiar… » więcej 2021-08-03, godz. 12:20 "Liczymy, że zmniejszy się liczba nielegalnych wysypisk". Zmodernizowany PSZOK w Chróścicach otwarty Więcej kontenerów na powiększonym terenie, miejsce do wymiany rzeczy używanych, ale też lepsza kontrola przywożonych śmieci. Po rocznych pracach otwarty… » więcej 2021-08-02, godz. 12:18 W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Gmina Głogówek zamierza zbudować osiedle mieszkaniowe Na ostatniej sesji Rady Miasta Głogówka podjęto uchwałę na temat wyrażenia zgody na utworzenie przez gminę Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej - Południe… » więcej 2021-07-31, godz. 18:00 Rolniku! Bądź eko i oddaj folie do recyklingu Gmina Reńska Wieś namawia rolników do myślenia o aspektach ekologicznych prowadzonych przez nich działalności i zbieraniu, a następnie oddaniu do recyklingu… » więcej 2021-07-31, godz. 17:45 PAP: CBA sprawdza gospodarkę nieruchomościami w gminie Nysa Jak przekazała redakcja PAP, funkcjonariusze wrocławskiego oddziału Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kontrolę w gminie Nysa oraz podlegającej… » więcej 2021-07-31, godz. 14:35 Nie ma pieniędzy na remont dróg, to budują chodniki, bo taniej W kasie powiatowej pusto, starostwo nie ma pieniędzy na remonty dróg, poza łataniem dziur powstałych w czasie zimy, więc skupia się na tańszych inwestycjach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »