Radio Opole » Gospodarka
2021-05-12, 20:15 Autor: Katarzyna Doros

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu pozyskał grant, żeby uczyć seniorów obsługi smartfona. Wyjaśnił, jak rozdysponuje ponad pół miliona złotych

Smartfon [fot. Pixabay]
Smartfon [fot. Pixabay]
Pomoc seniorom w nauce praktycznego korzystania ze smartfona, rozwinięcie kompetencji społecznych i wyjścia do instytucji kultury - to główne założenia projektu "Smart Senior" organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Na ten cel urząd pozyskał grant z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Dziś (12.05) podczas briefingu prasowego WUP poinformował, w jaki sposób rozdysponowanych zostanie blisko 512 tysięcy złotych.
- W projekcie może wziąć udział 60 osób, które skończyły 50 lat i chciałyby podnieść swoje umiejętności odnośnie wykorzystania smartfona - mówi Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Szkolenia będą trwały cały tydzień. Wybierzemy firmę w przetargu. Koszt na jednego uczestnika jest do 4 tysięcy złotych brutto. Dodatkowo mamy ofertę skierowaną do osób, które w domach opiekują się swoim chorym rodzicem, chętnie by wzięły udział w tym projekcie, ale nie mogą sobie na to pozwolić. Więc my też sfinansujemy koszt zatrudnienia osoby zależnej, na czas udziału w szkoleniu.

Projekt ma zakończyć się także całodniowym spotkaniem z ekspertem, osobowością telewizyjną, zbliżoną do wieku uczestników, która opowiedziałaby o swojej drodze do sukcesu. Pierwotnie zapowiadano, że ma to być Dorota Wellman.

- W ramach budżetu projektu zaplanowaliśmy również pokrycie kosztów dojazdu dla uczestników i innych aktywności - dodaje Renata Cygan. - To wynajęcie sal na szkolenia przez cały tydzień. Są to koszty dojazdu, zatrudnienia dla osoby zależnej. To także koszty doradcy procesu edukacyjnego, koszty walidacji oraz wyjścia do teatru czy kina. Bo chcemy, żeby w trakcie tego szkolenia osoby starsze zamówiły sobie poprzez aplikacje w smartfonie właśnie bilety. Na tym będzie polegała ta nauka. Jeśli z tej puli 512 tysięcy złotych zostaną jakieś pieniądze, bo na razie tego nie wiemy, są to nasze założenia, to przyjmiemy większą liczbę uczestników.

Nabór do projektu prowadzony jest w trzech turach po 20 uczestników. Pierwsza zakończy się w połowie maja. Kolejne zaplanowano na okolice sierpnia i listopada.

Kwota całkowita grantu wynosi 512 tysięcy złotych, z czego 483 tysiące to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Renata Cygan cz.1
Renata Cygan cz.2

Gospodarka

2021-06-22, godz. 19:45 "Inwestor w każdej gminie, strefa w każdej gminie". Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna proponuje współpracę… Chodzi o promocję programu Polskiej Strefy Inwestycji. O propozycji współpracy i korzyściach, jakie niesie ze sobą program rozmawiano dziś (22.06) w Opolu… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet 'To nie był łatwy rok, był on czymś nowym dla nas samorządowców' - zarząd województwa opolskiego podsumował budżet za 2020 rok. Z danych wynika, że… » więcej 2021-06-22, godz. 15:00 Głubczyce stawiają na proekologiczne rozwiązania. Wdrażany jest kompleksowy program mający chronić powietrze Gmina Głubczyce rozpoczyna realizację programu 'Czyste powietrze'. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać dofinansowanie na wymianę nieekologicznych… » więcej 2021-06-22, godz. 11:30 Zbliża się ważny termin dla firm dotkniętych skutkami pandemii, które chcą skorzystać z tarczy antykryzysowej Uwaga przedsiębiorcy! Tylko do 30 czerwca można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy Antykryzysowej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych… » więcej 2021-06-22, godz. 09:15 Drogę w Nowych Smarchowicach czeka kapitalny remont. Będzie to pierwsza w tym miejscu tak duża inwestycja od kilkudziesięciu… Kolejna droga w gminie Namysłów doczeka się remontu. Tym razem powody do zadowolenia powinni mieć mieszkańcy Nowych Smarchowic. » więcej 2021-06-20, godz. 09:00 Gmina dostanie pieniądze na budowę drogi, o ile radni się zgodzą na zmiany w budżecie Gmina Krapkowice może otrzymać 1,3 mln dotacji z funduszy unijnych na budowę drogi do terenów inwestycyjnych. Żeby tak się stało, radni muszą się zgodzić… » więcej 2021-06-19, godz. 15:10 Milion złotych na inwestycje w gminie Kietrz z programu RFIL Gmina Kietrz otrzymała milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę kanalizacji w popegeerowskim osiedlu Krotoszyn i remont dróg wewnętrznych… » więcej 2021-06-18, godz. 16:29 Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny. Za nami gala wojewódzka [FILM… Opolszczyzna jest jednym z regionów, gdzie odnotowuje się najmniej wypadków przy pracy na roli. W ocenie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opolskie… » więcej 2021-06-18, godz. 15:55 Nowy prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Kędzierzyn - Koźle. Został nim Paweł Stańczyk Od poniedziałku (21.06) nowym prezesem Grupy Azoty ZAK S.A. będzie Paweł Stańczyk. Zastąpi on na tym stanowisku p.o. funkcję prezesa Artura Kamińskiego… » więcej 2021-06-18, godz. 10:28 To może ułatwić drogę do ekologicznych rozwiązań. W Komprachcicach uruchomiono punkt informacyjny programu "Czyste… Doradzą, poinformują, a także pomogą załatwić formalności czy też wypełnić wniosek. W Komprachcicach uruchomiony został punkt informacyjny dla mieszkańców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »