Radio Opole » Gospodarka
2021-04-06, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

System oświetlenia przejść dla pieszych autorstwa 20-latka z Zimnej Wódki jest montowany pod Warszawą

Łukasz Michalski i jego system "Safe pass" [fot. archiwum prywatne]
Łukasz Michalski i jego system "Safe pass" [fot. archiwum prywatne]
Systemy informowania kierowców o pieszych i rowerzystach zbliżających się do przejścia Łukasz Michalski z Zimnej Wódki wymyślił jeszcze w szkole średniej. Od 3 lat udoskonala swój pomysł. O tym, że zwiększa bezpieczeństwo, przekonane są władze podwarszawskiego Żyrardowa, gdzie zamontowano 6 takich zestawów. Niedługo „Safe pass” może pojawić się też w kilku miastach naszego regionu.
- Prototyp ustawiłem dwa lata temu dzięki wsparciu gminy Ujazd i do tej pory się sprawdza - mówi Łukasz Michalski. - Systemy, które zainstalowaliśmy w Żyrardowie są bardzo podobne wyglądem do tego, który stoi w Jaryszowie. Udało nam się tam zainstalować nasze systemy na 6 przejściach, w tym na 3 przejściach pieszo-rowerowych. Bardzo fajnie się to sprawdza na takim przejściu. Wcześniej rowerzyści wjeżdżali na przejście zza płotu a teraz dużo wcześniej dostaje kierowca informację, o tym że do przejazdu zbliża się rowerzysta.

20-latek skupia się teraz na udoskonaleniu systemu – wprowadził m.in. modyfikację częstotliwości migotania świateł pomarańczowych i czerwonych. W maju i czerwcu przenośne systemy "Safe Pass" będą ustawiane testowo na kilkunastu przejściach w regionie, m.in. w Opolu i Strzelcach Opolskich.
Łukasz Michalski

Gospodarka

2021-04-20, godz. 19:56 Nysa: do końca miesiąca można składać wnioski o dopłaty do wymiany pieców. W tym roku gminny program jest realizowany… Trwa nabór do kolejnej edycji programu wymiany pieców w gminie Nysa. W tym roku samorząd przeznaczył na dopłaty mniejszą kwotę niż dotychczas, jednak nie… » więcej 2021-04-20, godz. 14:00 Więcej pieniędzy z zewnątrz pomoże w rozbudowie brzeskiego żłobka. Koszt inwestycji będzie jednak wyższy, niż… Brzeg uzyskał kolejne dofinansowanie do rozbudowy miejskiego żłobka. Oprócz przyznanych wcześniej 115 tysięcy złotych z programu Maluch Plus, gmina będzie… » więcej 2021-04-20, godz. 10:30 Zmiany w tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania… - Wniosek o zwolnienie można złożyć najwcześniej 4 maja, a najpóźniej 30 czerwca - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa… » więcej 2021-04-20, godz. 08:45 Opolski ZUS organizuje darmowe webinaria Do udziału w bezpłatnych szkoleniach on-line zachęcają eksperci opolskiego oddziału ZUS-u. Wystarczy dostęp do internetu, a wówczas bez wychodzenia z domu… » więcej 2021-04-19, godz. 16:30 Trwa rozbudowa PCZ w Kluczborku. Będzie łącznik i zmieni się rozmieszczenie oddziałów Ruszyły prace przy rozbudowie Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Po pierwsze chodzi o budowę łącznika między budynkami, co zdecydowanie poprawi ko… » więcej 2021-04-19, godz. 12:30 Gmina Wołczyn uruchamia kolejny program dotacji na wymianę starych pieców. Mogą wnioskować też spółdzielnie i … Mieszkańcy gminy Wołczyn mogą przygotowywać wnioski o dotację na wymianę starych pieców. W tegorocznej puli magistratu jest sto tysięcy złotych. » więcej 2021-04-18, godz. 14:20 Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Gmina remontuje też 4 ulice w Kotorzu Małym Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Chodzi o ponad 3-kilometrowy odcinek od ronda w Zawadzie do Kotorza Małego. Gmina ruszyła także z… » więcej 2021-04-18, godz. 08:00 MZD w Opolu będzie montować kolejne czujniki parkowania Od poniedziałku (19.04) montowane będą w Opolu kolejne czujniki parkowania. System ITS pojawi się w strefie płatnego parkowania na ulicach Kropidły, Staromiejskiej… » więcej 2021-04-16, godz. 16:10 Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PiS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto… Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według… » więcej 2021-04-16, godz. 08:30 NIK opublikowała wnioski z kontroli reaktywacji kędzierzyńsko-kozielskiego portu Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła działania podejmowane w związku z próbą reaktywacji portu śródlądowego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »