Radio Opole » Gospodarka
2021-03-01, 13:54 Autor: Agnieszka Pospiszyl

MZK Kędzierzyn-Koźle będzie miał dwa autobusy elektryczne

MZK Kędzierzyn-Koźle będzie miał dwa autobusy elektryczne [fot. A. Pospiszyl]
MZK Kędzierzyn-Koźle będzie miał dwa autobusy elektryczne [fot. A. Pospiszyl]
MZK Kędzierzyn-Koźle będzie miał dwa autobusy elektryczne [fot. A. Pospiszyl]
MZK Kędzierzyn-Koźle będzie miał dwa autobusy elektryczne [fot. A. Pospiszyl]
Podpisano umowę na dostarczenie dwóch autobusów elektrycznych dla MZK w Kędzierzynie-Koźlu. Pojazdy zostaną dostarczone za rok. W tym czasie w zajezdni pojawi się specjalna stacja ładowania. Zakup autobusów dofinansowany jest z pieniędzy unijnych.
- Dzięki nowoczesnym autobusom poprawi się komfort jazdy naszych pasażerów – mówi Joanna Koziarska, prezeska MZK Kędzierzyn-Koźle. - Przede wszystkim zmieni się ekonomiczność i ekologiczność oraz będzie obniżenie poziomu hałasów. Projekt obejmuje również ładowanie autobusów na terenie zajezdni MZK. Będzie to ładowanie plug-in czyli poprzez włożenie wtyczki do kontaktu.

Autobusy elektryczne będą obsługiwać zmienioną linię numer 3, która połączy osiedla Pogorzelec, Śródmieście, Kuźniczki i Piastów.

- To 12-metrowe pojazdy mające 30 miejsc siedzących i 50 stojących – mówi Zdzisław Piekorz z firmy MAN. - To, co on ma w środku, tę technologię, czyli napęd elektryczny, całkowicie elektryczny bez jakiegokolwiek innego wspomagania, to wisienka na torcie. Możliwości naładowania takiego pojazdu od minimum do maksimum, to jest 3-3,5 godziny. Autobus jest w stanie przejechać bez doładowywania 270 km.

Koszt zakupu autobusów i stacji ładującej to 5,6 mln zł, z czego 85% pokryje unijne dofinansowanie. Reszta pochodzić będzie z budżetu spółki MZK Kędzierzyn-Koźle.
Joanna Koziarska
Zdzisław Piekorz

Gospodarka

2021-05-13, godz. 18:55 Pod koniec maja ruszy remont DW457 w Chróścicach. W ZDW podpisano umowę na przebudowę kilometrowego odcinka drogi Zarząd Dróg Wojewódzkich wyremontuje kilometrowy odcinek drogi 457 w Chróścicach. To droga, łącząca trasę z Dobrzenia Wielkiego do Brzegu przez Popielów… » więcej 2021-05-12, godz. 20:15 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu pozyskał grant, żeby uczyć seniorów obsługi smartfona. Wyjaśnił, jak rozdysponuje… Pomoc seniorom w nauce praktycznego korzystania ze smartfona, rozwinięcie kompetencji społecznych i wyjścia do instytucji kultury - to główne założenia… » więcej 2021-05-12, godz. 19:15 "Liczyła się kreatywność i reakcja na zmieniający się świat". Nagrodzono laureatów Opolskiej Marki 2020 Dostosowanie się do nowych warunków pracy, nauki czy też skonstruowanie swojej oferty, aby była ona atrakcyjna on-line. Rozdano nagrody w konkursie Opolska… » więcej 2021-05-12, godz. 17:15 Zamiast piramid - szklane domy. Remont placu Żeromskiego na półmetku [ZDJĘCIA] Na półmetku jest remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich. Inwestycja kosztująca 4,8 mln zł ma być gotowa w listopadzie. Obecnie trwają prace przy… » więcej 2021-05-12, godz. 16:15 Roland Wrzeciono odchodzi z OCRG. Nowym miejscem pracy ma być jedna ze spółek w regionie Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono po 6 latach sprawowania funkcji odchodzi ze stanowiska, a jego miejsce zajmie Tomasz Hanzel. Zmiany… » więcej 2021-05-12, godz. 14:58 Głubczycki Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy już po remoncie. Prace trwały kilka miesięcy Zakończyły się prace remontowe w budynkach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głubczycach. Starostwo powiatowe pozyskało na ten cel unijne dofinansowanie… » więcej 2021-05-12, godz. 10:06 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony. Można z niego korzystać na dotychczasowych zasadach Do 23 maja został wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców w przypadku nagłego zamknięcia placówki edukacyjnej z powodu koronawirusa. Dodatkowy… » więcej 2021-05-11, godz. 19:15 Grodków chce budować nowe mieszkania komunalne. Rozwiązanie może kosztować gminę mniej, niż remontowanie zniszczonych… Grodkowski magistrat planuje stworzenie około 20 nowych mieszkań komunalnych. Ma to pozwolić w częściowym skróceniu długiej kolejki oczekujących na przydział… » więcej 2021-05-11, godz. 15:45 Trwa III Krajowy Kongres Forów Skarbników. Główny temat to finanse samorządów Stan finansów samorządowych czy opłata retencyjna - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas III Krajowego Kongresu Forów Skarbników… » więcej 2021-05-11, godz. 13:30 Wybudują drogę rolną, która włączy się w sieć ścieżek rowerowych Ponad dwukilometrowa droga połączy Reńską Wieś i Radziejów. Prace rozpoczną się lada dzień, ale powinny się zakończyć przed żniwami. Przebieg drogi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »