Radio Opole » Gospodarka
2021-02-19, 21:00 Autor: Mariusz Chałupnik

"Mamy wiele atutów". Dąbrowa przygotowuje teren dla przedsiębiorców

UG Dąbrowa [fot. archiwum gminy]
UG Dąbrowa [fot. archiwum gminy]
Dąbrowa pracuje nad utworzeniem Strefy Aktywności Gospodarczej. Trwa przygotowanie terenów dla inwestorów. Część gruntów trzeba odrolnić. W kilku miejscach gmina zawnioskowała także o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.
- Przede wszystkim chcemy przygotować tereny przy DK 46, ale są też spore możliwości przy krajowej "94" – mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy. – Gmina Dąbrowa jest bardzo atrakcyjna dla inwestora i mamy wiele atutów. To przede wszystkim położenie. Mamy drogi krajowe, ale nie tylko infrastruktura drogowa jest atutem. Leżymy przy szlaku żeglugowym. Atutem są przebiegające linie kolejowe, w tym międzynarodowe. Do tego bliskość Opola i autostrada. Tak właściwie szlak komunikacyjny wschód-zachód.

Tereny inwestycyjne w gminie mają powstać przede wszystkim w Dąbrowie, ale nie tylko. Do Strefy Aktywności Gospodarczej trafią również działki zlokalizowane w Karczowie, Skarbiszowie czy też Prądach. Łącznie około 140 hektarów.

- Wiemy, jak ważny jest przemysł dla rozwoju samorządu – zaznacza Katarzyna Gołębiowska-Jarek. – Dla naszej gminy jest to duży krok w podatkach. Na ten moment wpływy z CIT mamy na poziomie zerowym. Potrzebujemy pieniędzy na bieżące działania i utrzymanie bieżących kosztów.

Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie może powstać jeszcze przed wakacjami.

Dodajmy, że gmina w tym zakresie współpracuje z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Polską Agencją Inwestycji i Handlu.
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Gospodarka

2021-09-27, godz. 15:00 Inwestorzy w gminie Walce. Powstanie market i pierwsza od 25 lat stacja benzynowa Ćwierć wieku temu zamknięto jedyną w gminie Walce stację paliw. Żeby zatankować samochód mieszkańcy muszą jeździć do okolicznych gmin. W przyszłym… » więcej 2021-09-27, godz. 13:00 Będzie remont dróg wojewódzkich w Gogolinie i Głuchołazach. Sejmik zgodził się na przesunięcie 3 milionów zł… Co najmniej dwa dodatkowe odcinki dróg wojewódzkich uda się wyremontować w tym roku dzięki oszczędnościom przetargowym i przesunięciom budżetowym. » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Wyrównania dla czerwcowych emerytów ZUS wypłaci w październiku Za kilka dni ZUS rozpocznie wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Zakład z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:00 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. Hotelarstwo i gastronomia pilnie poszukują pracowników O spadku bezrobocia oraz wpływie pracowników z zagranicy na regionalny rynek pracy mówiła dzisiaj (27.09) w 'Porannej Loży Radiowej' Renata Cygan, wicedyrektor… » więcej 2021-09-27, godz. 07:15 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-26, godz. 14:00 Wspólny projekt gminy Branice i czeskich Brumovic na modernizację Parku Pod Lipami Gmina Branice wspólnie z czeskimi Brumovicami pozyskała z Euroregionu Silesia fundusze na efektowną modernizację ogrodzenia Parku Pod Lipami w Branicach. Będzie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »