Radio Opole » Gospodarka
2021-01-06, 12:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W Zdzieszowicach otwarto nowy PSZOK

Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie pszoku w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
W Zdzieszowicach czynny jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Inwestycję zrealizował związek Czysty Region przy dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego. Docelowo w całym regionie ma powstać 36 nowych PSZOK-ów.
- To ma być miejsce, w którym mieszkańcy najbliższej okolicy w dogodny sposób mogą się pozbyć odpadów - mówi Brygida Kolenda-Łabuś, prezes związku międzygminnego Czysty Region.

– Ustaliliśmy takie dni i godziny otwarcia PSZOK-u, jakie sobie życzyli mieszkańcy. Zamieściliśmy na stronie gminy sondę. W sobotę jest bardzo długo czynny, aż do 18. W poniedziałki jest nieczynny, bo zazwyczaj w niedzielę ludzie porządków nie robią, więc w poniedziałek mogliśmy sobie pozwolić na to, że jest nieczynny. Raz jest otwarty po południu, raz jest rano. We wtorki na przykład jest otwarty po południu.

Koszt budowy zdzieszowickiego PSZOK-u to prawie 1,2 mln zł, z czego 85% pokryła unijna dotacja przyznana przez urząd marszałkowski. Pozostałe koszty poniósł Czysty Region i gmina Zdzieszowice.

- W ostatnich latach duży nacisk kładziemy na rozwój systemu zagospodarowania odpadów – mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego. – Wartość dofinansowania ze strony samorządu do tych wszystkich punktów to jest ponad 26 mln zł. Wartość inwestycji to ponad 33 mln zł. W ramach tego działania zostało złożonych 30 wniosków na 36 punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Docelowo, w ciągu następnych 8 lat, w każdej gminie ma powstać niezależny punkt zbiórki odpadów. Trwają starania, aby z PSZOKów mogli korzystać nie tylko mieszkańcy gminy, w której się on znajduje, ale również położonych niedaleko miejscowości należących doościennych samorządów.

- U nas jest całkiem nieźle z segregowaniem odpadów, ale mam nadzieję, że ten PSZOK jeszcze to polepszy – mówi Sybila Zimerman, burmistrz Zdzieszowic. – Ja to bym sobie marzyła, żeby nareszcie zniknęły dzikie wysypiska śmieci. Ale czy się tego doczekamy?... Miejmy nadzieję, że tak. To jest jedno z moich noworocznych życzeń.

PSZOK w Zdzieszowicach znajduje się przy ul. Filarskiego 35 F. Jest czynny we wtorki i piątki od 15 do 18, w czwartki od 7 do 11 i w soboty od 10 do 18. Oddać tam można 34 różne frakcje odpadów. Z tego PSZOK-u korzystać mogą wszyscy mieszkańcy gminy Zdzieszowice.
Brygida Kolenda-Łabuś
Antoni Konopka
Sybila Zimerman

Gospodarka

2021-09-27, godz. 15:00 Inwestorzy w gminie Walce. Powstanie market i pierwsza od 25 lat stacja benzynowa Ćwierć wieku temu zamknięto jedyną w gminie Walce stację paliw. Żeby zatankować samochód mieszkańcy muszą jeździć do okolicznych gmin. W przyszłym… » więcej 2021-09-27, godz. 13:00 Będzie remont dróg wojewódzkich w Gogolinie i Głuchołazach. Sejmik zgodził się na przesunięcie 3 milionów zł… Co najmniej dwa dodatkowe odcinki dróg wojewódzkich uda się wyremontować w tym roku dzięki oszczędnościom przetargowym i przesunięciom budżetowym. » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Wyrównania dla czerwcowych emerytów ZUS wypłaci w październiku Za kilka dni ZUS rozpocznie wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Zakład z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:00 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. Hotelarstwo i gastronomia pilnie poszukują pracowników O spadku bezrobocia oraz wpływie pracowników z zagranicy na regionalny rynek pracy mówiła dzisiaj (27.09) w 'Porannej Loży Radiowej' Renata Cygan, wicedyrektor… » więcej 2021-09-27, godz. 07:15 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-26, godz. 14:00 Wspólny projekt gminy Branice i czeskich Brumovic na modernizację Parku Pod Lipami Gmina Branice wspólnie z czeskimi Brumovicami pozyskała z Euroregionu Silesia fundusze na efektowną modernizację ogrodzenia Parku Pod Lipami w Branicach. Będzie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »