Radio Opole » Gospodarka
2020-12-14, 18:00 Autor: Mariusz Chałupnik

"Następny krok to będzie likwidacja naszych gminnych placówek". Dobrzeń Wielki ma problem z przyszłorocznym budżetem. Nie wiadomo, co z dotacją z Opola?

Urząd Gminy Dobrzeń Wielki
Urząd Gminy Dobrzeń Wielki
- To jest powolne „zwijanie” naszego samorządu – mówi o przyszłorocznym budżecie Dobrzenia Wielkiego wójt Piotr Szlapa. Do zbilansowania gminnej kasy brakuje około trzech milionów złotych.
- Jest to efekt tego, że nie opracowano dokładnie planu powiększenia Opola i zbyt mocno okrojono teren Dobrzenia Wielkiego – komentuje Szlapa. - W tej chwili dochody podatkowe są za małe o 3 miliony złotych i nie jesteśmy w stanie spiąć budżetu na tyle, żeby wydatki bieżące były pokrywane. Brakuje 3 milionów złotych i to na ten moment jest minimum, które widzimy. W tym momencie jest pomoc rządu w związku z COVID-19, dlatego ta dziura jest mniejsza, ale to jest chwilowe.

Jak zapowiada wójt Dobrzenia Wielkiego taka sytuacja spowodowała, że gmina zrezygnowała w 2021 roku z inwestycji. Przeprowadzi tylko te, które będą w całości finansowane z pieniędzy zewnętrznych.

- Do tego, właściwie na każdym polu, wprowadziliśmy program oszczędnościowy – dodaje Piotr Szlapa. - W tej chwili obcięliśmy nakłady na sport, na kulturę o ponad 60 proc. Zmniejszyliśmy wydatki remontowe do minimum. „Pocięliśmy” w szkołach to, co jeszcze można było zrobić i zaoszczędzić. A to i tak nie wystarczyło, aby gmina normalnie funkcjonowała. Także następny krok, to będzie likwidacji tych ośrodków.

Od 2017 roku gmina Dobrzeń Wielki otrzymywała pomoc od Opola, na rzecz którego straciła część sołectw. Przez cztery lata stolica regionu w ramach dotacji celowej przekazała 30 milionów złotych. Jak informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta Opola na razie nie wiadomo, czy kolejna pomoc będzie udzielana.

- Myśmy rozmawiali w momencie, gdy zmieniane były granice, o tym, że Opole zobowiązuje się do wsparcia min. gminy Dobrzeń Wielki - mówi Oborska-Marciniak. - To zobowiązanie, o którym mówiliśmy przez lata zostało wypełnione. Do Dobrzenia Wielkiego trafiła dotacja, pomimo tego, że nie ma żadnego ustawowego zapisu, że byliśmy zmuszeni to robić. Cztery ostatnie lata to był czas, żeby przygotować się do nowych realiów finansowych.

Czy Dobrzeń Wielki na następny rok otrzyma kolejne pieniądze z Opola? Jak wynika z naszych informacji rozmowy w tej sprawie trwają.
Piotr Szlapa
Piotr Szlapa
Katarzyna Oborska-Marciniak

Gospodarka

2021-04-16, godz. 16:10 Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto… Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według… » więcej 2021-04-16, godz. 08:30 NIK opublikowała wnioski z kontroli reaktywacji kędzierzyńsko-kozielskiego portu Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła działania podejmowane w związku z próbą reaktywacji portu śródlądowego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-04-16, godz. 07:00 Zostały dwa tygodnie na rozliczenie się z urzędem skarbowym Kończy się czas na rozliczenie z fiskusem. PIT za ubiegły rok należy złożyć do 30 kwietnia. Można to zrobić za pomocą usługi elektronicznej Twój e-PIT… » więcej 2021-04-15, godz. 19:30 Staże i prace interwencyjne. Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach promuje kolejne formy aktywizacji bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach prowadzi nabór wniosków na prace interwencyjne oraz staże dla osób bezrobotnych. Nabór realizowany jest w ramach Regionalnego… » więcej 2021-04-15, godz. 13:27 Elektrownia Opole utrzymała wpis do krajowego systemu ekozarządzania i audytu EMAS Elektrownia Opole spełnia najbardziej restrykcyjne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Potwierdza to utrzymanie rejestracji w krajowym systemie ekozarządzania… » więcej 2021-04-15, godz. 10:00 W przyszłym miesiącu ruszy remont DK 45 przy węźle autostradowym Opole Południe W maju ma ruszyć budowa dwóch rond w rejonie wjazdu na autostradę A4 koło Rogowa Opolskiego na DK 45. Według podpisanej umowy między Generalną Dyrekcją… » więcej 2021-04-14, godz. 18:00 Emerytury ponad granicami ZUS załatwia elektronicznie ZUS jest liderem w elektronicznej wymianie danych z zagranicznymi instytucjami ubezpieczeniowymi. Jako jedna z pierwszych instytucji w Europie, wdrożył system… » więcej 2021-04-14, godz. 15:59 Pierwsi mieszkańcy Kietrza wzięli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Kilkadziesiąt osób spisało się już w biurze spisowym Urzędu Miejskiego w Kietrzu. Dwa tygodnie temu ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-04-14, godz. 14:30 Senator pyta ministerstwo klimatu o wycinkę lasów wokół Kędzierzyna-Koźla Senator Beniamin Godyla dopytuje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska o wycinkę lasów wokół Kędzierzyna-Koźla. To reakcja na skargi mieszkańców powiatu… » więcej 2021-04-13, godz. 16:30 Program budowy 100 obwodnic z akceptacją rządu. W planie są cztery trasy w naszym regionie - Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu obwodnicowego w całej Polsce powstaną obwodnice… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »