Radio Opole » Gospodarka
2020-11-12, 18:00 Autor: Katarzyna Doros/IAR

207 milionów złotych unijnego dofinansowania do budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Podpisano umowę

Budowa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA Opole]
Budowa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA Opole]
Budowa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA Opole]
Budowa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA Opole]
Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otrzymał ponad 207 milionów złotych unijnego dofinansowania do budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Mowa o 14-kilometrowym odcinku, który od lipca powstaje w ciągu drogi krajowej nr 40. Umowa o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) została zawarta pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych a GDDKiA.
Nowy fragment będzie przedłużeniem istniejącej dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w kierunku autostrady A4. Droga będzie miała dwa, a na niektórych odcinkach trzy pasy ruchu. W ten sposób będzie możliwe bezpieczniejsze wyprzedzanie. Obwodnica umożliwi przeniesienie ruchu tranzytowego z Kędzierzyna-Koźla.

- Obwodnica nie tylko usprawni przejazd tranzytem przez miasto, nie tylko spowoduje, że miasto zostanie odciążone od hałasu i emisji spalin, ale przede wszystkim podniesie jakość życia w samym mieście. Miasto, przez które każdego dnia przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów nie jest komfortowym miejscem do takiego codziennego funkcjonowania - mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wybudowane zostaną urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). W ramach inwestycji powstanie 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec.

Wartość całej inwestycji to ponad 227 milionów złotych. Jak zapowiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, pozostałą cześć kwoty uzupełnią pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego.

Planowy termin zakończenia prac wyznaczono na IV kwartał 2022 r.

Do tego tematu wrócimy w piątek.
Rafał Weber

Gospodarka

2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej 2021-09-21, godz. 10:15 Rusza budowa centrum przesiadkowego w Nysie. Od dzisiaj odjazdy i przyjazdy autobusów z innego miejsca Z uwagi na rozpoczynającą się budowę Centrum Przesiadkowego na dworcu PKS/PKP w Nysie, wszystkie autobusy PKS Nysa od dzisiaj (21.09) odjeżdżają z placu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »