Radio Opole » Gospodarka
2020-10-15, 12:15 Autor: Witold Wośtak

Władze Politechniki Opolskiej chcą poprawić komfort życia w akademikach. Do przebudowy potrzeba ministerialnej dotacji

Dom Studenta "Zaścianek" [fot. Politechnika Opolska]
Dom Studenta "Zaścianek" [fot. Politechnika Opolska]
Dom Studenta "Pryzma" [fot. M.Matuszkiewicz]
Dom Studenta "Pryzma" [fot. M.Matuszkiewicz]
Politechnika Opolska chce przebudować dwa domy studenta. Władze uczelni złożyły wniosek inwestycyjny do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Chodzi o akademiki Pryzma i Zaścianek, które mieszczą łącznie 695 osób. To budynki pięciopiętrowe, a na każdej kondygnacji są wspólne kuchnie i pomieszczenia sanitarne. Po modernizacji węzeł kuchenno-sanitarny byłby dzielony na dwa pokoje dwuosobowe.

- Takie rozwiązanie zastosowano 5 lat temu przy przebudowie akademika Zygzak - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor PO.

- W 2015 roku remont naszego Zygzaka kosztował 8 milionów złotych. Należy spodziewać się, że aktualne ceny będą nieco wyższe. Liczymy na około 9 milionów złotych za każdy akademik. Przymierzamy się do tej inwestycji i mam nadzieję, że uda nam się pozyskać pieniądze na ten cel.

Politechnika Opolska prowadzi zdalny tryb nauczania. Studenci nie muszą wyprowadzać się z akademików. Jeśli jednak zdecydują się na ten krok i zgłoszą wyjazd, będą zwolnieni z opłat za okres nieobecności.

Poza tym w domach studenta ciągle obowiązuje rygor sanitarny, co oznacza między innymi zakaz odwiedzin.
Marcin Lorenc

Gospodarka

2020-10-20, godz. 18:30 "Bartek" z opolskiego PNT pomaga w odkażaniu. Naukowcy z Opolszczyzny stworzyli innowacyjne urządzenie Waży niecałe 15 kilogramów, jest niewielkich rozmiarów i ma niskie zużycie energii elektrycznej. Mowa o elektrofumigatorze „Bartku', który służy jako… » więcej 2020-10-20, godz. 15:15 Rozpoczął się kapitalny remont Domu Pomocy Społecznej w Branicach Plac budowy został już przekazany wykonawcy, który przeprowadzi kompleksowy remont obiektu. Zadanie w całości realizowane jest z pieniędzy z Narodowego Funduszu… » więcej 2020-10-20, godz. 13:00 Drogowcy naprawią nawierzchnię na dwóch kolejnych odcinkach tras wojewódzkich Nowy asfalt będzie jeszcze przed zimą. Dziś (20.10) w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Opolu podpisano z wykonawcą umowy na remont dwóch szos. Chodzi o niespełna… » więcej 2020-10-20, godz. 11:00 Pracownik może dostać rekompensatę za obniżone chorobowe, opiekuńcze czy macierzyńskie Jest szansa na rekompensatę za obniżone w pandemii zasiłki chorobowe, opiekuńcze czy macierzyńskie. » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 2 miliony złotych dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Chodzi o centrum badań i innowacji O 2 miliony złotych zwiększył dziś (19.10) zarząd województwa dofinansowanie projektu unijnego, realizowanego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu… » więcej 2020-10-18, godz. 10:00 Czy uda się zdobyć ministerialne pieniądze na dalszą renowację kościoła świętej Anny w Oleśnie? Chodzi o 1,4… O ponad 1,4 miliona złotych na dalszą renowację kościoła świętej Anny w Oleśnie złożyła wniosek tamtejsza Parafia Bożego Ciała. Decyzja należy do… » więcej 2020-10-15, godz. 17:00 Sukces opolskiej KAS. Wykryto milionowe nieprawidłowości spółki w rozliczaniu podatku dochodowego Jedna z opolskich spółek zawyżała koszty dotyczące opłat za używanie znaków towarowych. Nieprawidłowości wykryli opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji… » więcej 2020-10-15, godz. 14:30 ZUS uruchomił pomoc dla branży turystycznej, estradowej i eventowej Przedsiębiorcy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej mogą od dzisiaj (15.10) wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o pomoc w ramach… » więcej 2020-10-14, godz. 19:30 Baborów remontuje swoje placówki oświatowe Władze Baborowa rozpoczęły realizację kompleksowej termomodernizacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Wiejskiej. Właściwe prace rozpoczęto od wymiany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***