Radio Opole » Gospodarka
2020-10-07, 16:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Protest rolników także w naszym regionie. Mówią nie "piątce dla zwierząt"

Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Protest rolników w rejonie Osowca przy DK 45 [fot.P.Wójtowicz]
Policja pouczyła rolników, że blokowanie ruchu na trasie będzie karane [fot.P.Wójtowicz]
Policja pouczyła rolników, że blokowanie ruchu na trasie będzie karane [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy z opolskiego protestowali przeciw "Piątce dla zwierząt", to część ogólnopolskiego protestu tej branży. Gospodarze swoje niezadowolenie wyrazili poruszając się ciągnikami po drogach. Z prędkością około 10 km/h jechali drogą krajową 45 z Osowca w kierunku obwodnicy północnej Opola, drogą krajową 11 z Olesna do Lublińca i drogą wojewódzką 416 na odcinku Głogówek - Krapkowice.
Pikieta rozpoczęła się o godzinie 10.00, a ciągniki z przyczepionymi biało-czerwonymi flagami poruszały się po drogach regionu do godziny 13.00. W tej sposób rolnicy podkreślali, że są przeciwni zakazowi hodowli zwierząt futerkowych czy ograniczeniu uboju rytualnego.

Piotr Sosna, organizator protestu w Osowcu na DK 45 mówił naszemu reporterowi:

- Ustawa uderza w całą gałąź gospodarki, ponieważ ograniczy w Polsce produkcję zwierząt, a przy tym spowoduje spadek cen zbóż. Ponadto umożliwia osobom niewykształconym w kierunku rolniczym kontrolowanie hodowli zwierząt - mówi, dodając, że sam uprawia ziemię a ojciec hoduje trzodę chlewną.

- Ale czas się wziąć się za siebie i wszystkie branże powinny protestować wspólnie - uzupełniał rolnik Piotr Fronia, który również pojawił się na parkingu przy Zajeździe Leśnym w Osowcu.

- Przecież te wszystkie branże są ze sobą powiązane. Gdy ograniczenie uboju rytualnego ograniczy hodowlę bydła w Polsce, to zaleje nas bydło z zagranicy - mówił Piotr Sosna, którego zapytaliśmy dlaczego w wyborach prezydenckich rolnicy obecnego prezydenta Andrzeja Dudę obdarzyli około 80 procentowym, natomiast dzisiaj wyjechali na ulice, by protestować przeciw ustawie autorstwa PiS. - Ciężko jest głosować za kimś, kto przyczynia się do strat w rolnictwie - ripostował organizator protestu.

Zanim rolnicy wyjechali na drogę zostali pouczeni przez policjanta Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu. - Ciągniki powinny poruszać się po drodze w odstępach a na rażące naruszenia w ruchu drogowym będziemy reagować - mówił funkcjonariusz.

Marek, kierowca ciężarówki z województwa małopolskiego, który przyglądał się rozpoczęciu pikiety powiedział: - Jestem kategorycznie za rolnikami, ponieważ czemu w krajach unijnych może być ubój rytualny, a u nas nie. Kolejny z kierowców miał więcej wątpliwości: - Rolnicy twierdzą, że ich produkcja jest blokowana, ale którzy z nich oddają swoje zwierzęta na obój rytualny. Niestety, musimy ich zrozumieć. Ja też, jako kierowca chciałbym walczyć o swoje prawa, ale dzisiaj jesteśmy tak zaganiani, że nawet nie mamy czasu walczyć o swoje prawa - podkreślił.

Podobne protesty odbyły się również na DK 11 Olesno - Dobrodzień i DW 416 Głogówek - Krapkowice. Jak informował nas organizator protestu na DW 416 Robert Grelich, na tej trasie policja zatrzymała część uczestników i za utrudnianie ruchu ukarała ich mandatami, których rolnicy nie przyjęli.

Dodajmy, że ustawa o ochronie zwierząt będzie rozpatrywana w senacie 13 października. Marszałek Tomasz Grodzki wyjaśnił, że nad zmianami w ustawie będą jeszcze pracowały senackie komisje - rolnictwa i ustawodawcza.

Uchwalona przez sejm nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt została przygotowana przez Forum Młodych PiS, przy mocnym wsparciu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego, a także ograniczenie możliwości trzymania zwierząt na uwięzi.
Protest rolników

Gospodarka

2020-11-27, godz. 17:30 Za kilka dni wejdą w życie nowe limity zarobków dla osób pracujących na wcześniejszej emeryturze i rencie Zmienią się od początku grudnia limity przychodów dla osób pracujących mimo przejścia na wcześniejszą emeryturę lub rentę. » więcej 2020-11-27, godz. 13:15 185 młodych bezrobotnych z powiatu brzeskiego będzie mogło liczyć na wsparcie w wejściu na rynek pracy Bezrobotni z powiatu brzeskiego, którzy nie ukończyli 30. roku życia, będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. Miejscowy urząd pracy przeznaczy na ten cel… » więcej 2020-11-27, godz. 11:00 Mniej pasażerów w miejskich autobusach w Opolu i mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów Pandemia dotyka też komunikację zbiorową. W porannej rozmowie 'W cztery oczy' mówił o tym Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Transportu w opolskim ratu… » więcej 2020-11-27, godz. 08:30 Firma z Kędzierzyna-Koźla dostarczy 102 samochody do patrolowania dróg. "To pierwszy krok do systemu bez bramek" Kędzierzyńsko-kozielska firma Vitronic dostarczy auta dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego do patrolowania dróg objętych elektronicznym systemem… » więcej 2020-11-26, godz. 19:15 Będzie podwyżka, bo "system musi bilansować się". Zmiany stawek za wywóz śmieci w Opolu przyjęte Mieszkańcy Opola zapłacą od nowego roku więcej za wywóz śmieci. Teraz obowiązuje stawka 19 złotych za osobę przy segregowaniu odpadów i 38 złotych przy… » więcej 2020-11-26, godz. 16:15 Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd. To inwestycja, która towarzyszy innemu projektowi - przygotowaniu w przyszłym roku… » więcej 2020-11-26, godz. 13:53 Autobusy PKS Kluczbork nie wyjadą w weekendy i święta. Uczniowie nie jeżdżą do szkół, innych pasażerów też … PKS Kluczbork konsekwentnie zmniejsza liczbę połączeń ze względu na obostrzenia dotyczące epidemii koronawirusa. » więcej 2020-11-26, godz. 09:00 ,,Coś dla ciała, coś dla ducha''. Nowa inwestycja w powiecie głubczyckim ,,Ścieżka wiecznej młodości w Nowej Wsi Głubczyckiej” - tak brzmi nazwa ostatniego projektu zrealizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w tej miejscowości… » więcej 2020-11-25, godz. 17:00 Głubczyce mają już gotowy projekt przyszłorocznego budżetu Budżet Głubczyc w 2021 roku ma wynieść blisko 110 mln złotych. To kwota podobna do tegorocznych finansów miasta. » więcej 2020-11-25, godz. 14:00 ZUS przypomina przedsiębiorcom o wnioskach na zwolnienie z opłacania składek Kilka dni pozostaje przedsiębiorcom z branży turystycznej, wystawienniczej, estradowej i eventowej na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »