Radio Opole » Gospodarka
2019-10-08, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

ASF zbliża się do Opolszczyzny. W Opolu debatowano, jak zabezpieczyć się przed wirusem

W Opolu rozmawiano jak przeciwdziałać ASF [fot. Mariusz Chałupnik]
W Opolu rozmawiano jak przeciwdziałać ASF [fot. Mariusz Chałupnik]
Ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń zataczają coraz większe kręgi. Ostatnio wirus został wykryty także w województwie łódzkim. Oznacza to, że Opolszczyzna jest już bezpośrednio narażona na jego działanie. Jak skutecznie przeciwstawić się chorobie i jak postępować w przypadku wystąpienia ASF na terenie województwa, o tym rozmawiano w Izbie Rolniczej w Opolu.
Według większości ekspertów i hodowców trzody chlewnej, główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są dziki. Zakażone osobniki bez przeszkód przenoszą chorobę.

- Na pewno zrobimy co w naszej mocy, aby populację dzika jak najbardziej zredukować - mówi Krzysztof Kukulski, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu. - Bardzo trudnym będzie wyeliminowanie dzika w 100 proc. To jest gatunek, który doskonale potrafi dostosować się do panujących warunków. Możliwe i osiągalne jest zredukowanie go do takiego minimum, które pozwoli nam na uniknięcie rozprzestrzeniania się czynnika chorobowego w populacji.

- Musimy zwrócić uwagę, jak zwalcza się tę chorobę w innych krajach. Modelowym przykładem są Czechy - zauważa Klaudiusz Matejka z gospodarstwa "Chorula". - W Czechach pierwsze ognisko jakie zostało wykryte, to została wytyczona strefa o promieniu bodajże 7 km. Tam wszystkie dziki zostały wybite. Tylko 2,3 osobnikom założono nadajniki i dzięki nim obserwowano, co się z nimi dzieje, czy są zdrowe, czy nadal ta choroba w tym stadzie jeszcze występuje. Czechy po roku są zwolnione od ASF-u.

Hodowcy trzody od ubiegłego roku muszą stosować się do nowych przepisów związanych z bioasekuracją - jak zabezpieczania paszy przed dostępem zwierząt wolno żyjących, budynków, w których utrzymywane są świnie, czy odkażania odzieży i sprzętu. To jednak wciąż mało, ponieważ ognisk choroby przybywa.

- W naszym kraju zbyt późno zareagowano na ASF. Wirus pojawił się w 2014 roku, a konkretne działania rozpoczęto dopiero trzy lata później i mamy potężny problem - zauważa Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - Trzy lata spowodowały, że ten wirus się rozprzestrzenił. Na dzisiaj my, w województwie opolskim, nauczeni potężnym zagrożeniem i błędami, które już popełniono, próbujemy wyprzedzać fakty. Nie tylko maty dezynfekcyjne, ale już bramy dezynfekcyjne i preparaty najnowszej generacji.

W tym roku w Polsce stwierdzono 42 ogniska ASF. Dla porównania w Czechach i na Słowacji w tym samym czasie wykryto po jednym takim zjawisku.
Krzysztof Kukulski
Klaudiusz Matejka
Marek Froelich

Gospodarka

2021-09-27, godz. 13:00 Będzie remont dróg wojewódzkich w Gogolinie i Głuchołazach. Sejmik zgodził się na przesunięcie 3 milionów zł… Co najmniej dwa dodatkowe odcinki dróg wojewódzkich uda się wyremontować w tym roku dzięki oszczędnościom przetargowym i przesunięciom budżetowym. » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Wyrównania dla czerwcowych emerytów ZUS wypłaci w październiku Za kilka dni ZUS rozpocznie wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Zakład z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:00 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. Hotelarstwo i gastronomia pilnie poszukują pracowników O spadku bezrobocia oraz wpływie pracowników z zagranicy na regionalny rynek pracy mówiła dzisiaj (27.09) w 'Porannej Loży Radiowej' Renata Cygan, wicedyrektor… » więcej 2021-09-27, godz. 07:15 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-26, godz. 14:00 Wspólny projekt gminy Branice i czeskich Brumovic na modernizację Parku Pod Lipami Gmina Branice wspólnie z czeskimi Brumovicami pozyskała z Euroregionu Silesia fundusze na efektowną modernizację ogrodzenia Parku Pod Lipami w Branicach. Będzie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »