Radio Opole » Gospodarka
2019-06-15, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Opolagra 2019 to nie tylko ciągniki czy kombajny. Zaglądamy na wystawę bydła mlecznego

Opolagra 2019 [fot. Witold Wośtak]
Opolagra 2019 [fot. Witold Wośtak]
Opolagra 2019 [fot. Witold Wośtak]
Opolagra 2019 [fot. Witold Wośtak]
Wystawa bydła mlecznego to jedna z corocznych atrakcji na Opolagrze. Od wczoraj (14.06) w Kamieniu Śląskim trwa największa w południowej Polsce wystawa rolnicza.
Jak mówi Jakub Szeligowski, który przygotowuje zwierzęta na wystawy, szykowanie krowy przed wyjściem na ring konkursowy trwa 6 tygodni.

- Wtedy jest mniejsze ryzyko nieposłuszeństwa zwierzęcia - zaznacza. Na ringu ocenia się całokształt krowiego ciała.

- Odseparowujemy zwierzęta wybrane na wystawę. One znajdują się pod specjalną opieką – są przygotowywane pod względem oprowadzania czy mycia. Ostatnim etapem – na tydzień przed wystawą – zwierzęta są finalnie strzyżone. Do tego dochodzi pielęgnacja typu oliwkowanie wymion. Po takich ostatnich szlifach, krowy wychodzą na ring.

Magdalena Rzepka-Kucharska, specjalista do spraw produkcji zwierzęcej, ocenia, że dla każdego rolnika najtrudniejsza jest obecnie susza.

- Wysokowydajna krowa potrzebuje nawet 50 kilogramów mieszanki paszowej każdego dnia - dodaje przy tym.

- Jeśli chcemy mieć zysk z tego, czyli patrzymy pod względem ekonomicznym, musimy dać zwierzęciu dobrze zjeść, w celu uzyskania mleka. Oczywiście to nie jest tanie, bo część pasz kupuje się. Mówimy tu zwłaszcza o śrutach sojowych i rzepakowych, a pogoda ma również wpływ na cenę tych komponentów.

Z kolei Dariusz Kumorek, główny hodowca Ośrodka Hodowli Zarodowej "Głogówek", zwraca uwagę na brak młodej kadry do produkcji mlecznej i bydła.

- Praca przy bydle mlecznym wymaga bardzo dużego zaangażowania i chęci przebywania ze zwierzęciem – zwyczajnie trzeba to lubić. Młodzi ludzie wybierają kierunki zagraniczne, gdzie praca jest lepiej opłacana. Staramy się dawać nowym pracownikom jak najlepsze warunki, ale nie jesteśmy w stanie zapłacić tyle, co na przykład farmer niemiecki dla pomocnika na fermie.

Opolagra 2019 w Kamieniu Śląskim potrwa do jutra (16.06).
Jakub Szeligowski
Magdalena Rzepka-Kucharska
Dariusz Kumorek

Gospodarka

2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »