Radio Opole » Gospodarka
2017-12-14, 05:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Uczniowie z Bogdańczowic ćwiczą na symulatorze kombajnu

Ćwiczenia na symulatorze [fot. Mariusz Chałupnik]
Ćwiczenia na symulatorze [fot. Mariusz Chałupnik]
Ćwiczenia na symulatorze [fot. Mariusz Chałupnik]
Ćwiczenia na symulatorze [fot. Mariusz Chałupnik]
Odwzorowana kabina, panel sterujący i ekran, który daje wrażenie prawdziwej jazdy. Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach korzystają z symulatora jazdy kombajnem.
Mają taką okazję, jako druga placówka edukacyjna w Polsce. Takich symulatorów jest bowiem zaledwie sześć.

- Głównie korzystają z nich zawodowcy - mówi Anna Radaczyńska, nauczyciel praktycznej nauki zawodu. - To jest symulator, na którym ćwiczą operatorzy dużych firm. Zima jest na to, żeby dostosować się do tych opcji rozbudowanych. Ustawień, korzystania z systemu rolnictwa precyzyjnego, czyli AMS-ów. Tak, żeby wykorzystać możliwości nowoczesnego rolnictwa w naszych warunkach.

Wszystko jest bardzo realistyczne. W bazie zadań znajdują się między innymi zadania, takie jak w prawdziwej pracy na kombajnie. Między innymi dobór ścieżki koszenia do wskaźników GPS czy umiejętne poruszanie się w ruchu drogowym.

- Wrażenia? - mówi Jakub. - To pokazuje nam, jak to jest naprawdę. Jeśli ktoś załapie podstawy, to jest potem z górki.

- Wrażenia są bardzo pozytywne - dodaje Dawid. - Gabaryty i sama obsługa wymagają zapoznania.

- Jesteśmy w stanie tutaj nauczyć się obsługi tego symulatora - przekonuje Rafał. - Dzięki temu w rzeczywistości, przy podobnym lub takim samym wyposażeniu, jesteśmy bardzo dobrze przeszkoleni do jazdy.

Symulatorem uczniowie z Bogdańczowic będą mogli cieszyć się jeszcze do końca tego roku.
Anna Radaczyńska
uczniowie z ZSCKR w Bogdańczowicach

Gospodarka

2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »