Radio Opole » Sport i turystyka
2021-06-10, 11:40 Autor: Grzegorz Frankowski

Głogówek: premiera książki poświęconej historii zasłużonego dla lokalnej społeczności Klubu Sportowego ,,Fortuna”

Ukazała się książka o historii Fortuny Głogówek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Ukazała się książka o historii Fortuny Głogówek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dariusz Przybylski, współautor książki o historii Fortuny Głogówek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dariusz Przybylski, współautor książki o historii Fortuny Głogówek - [fot: Grzegorz Frankowski]
,,Historia pisana piłką” to tytuł książki wydanej z okazji 75-lecia Klubu Sportowego ,,Fortuna” w Głogówku. W obszernej monografii można znaleźć najważniejsze informacje z historii klubu, nieznane fakty, zdjęcia, anegdoty, tabele z poszczególnych sezonów i różnego rodzaju statystyki. Premiera książki dziś (10.06A) o godz. 18:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku.
- Paradoksalnie największe problemy mieliśmy z dotarciem do informacji z ostatnich kilkunastu lat – mówi Dariusz Przybylski, który historię klubu opracował wspólnie z córką Dagmarą Przybylską.

- Nie było taką trudną rzeczą znaleźć ludzi, którzy opowiadali o latach pięćdziesiątych, o latach stalinizmu i tych wszystkich zawirowań. Natomiast ostatnie 20 lat okazało się, że są to materiały, gdzieś w ,,chmurach’’ pochowane i z tych ,,chmur’’ nie można wyciągnąć. Zdjęcia, jak najbardziej są z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, do których łatwo się dokopać. Natomiast niezmiernie trudno jest wyciągnąć coś z ,,chmury”. Praca faktycznie zwieńczona tą książką trwała niemało 25 lat.

Z wydanej właśnie monografii będzie się można między innymi dowiedzieć, jak dużym wyzwaniem w latach 60., był sam dojazd na zawody sportowe.

- Jak jechano na przykład starem, który na co dzień rozwoził węgiel, a oni ze świetlicy brali ławki i jechali na mecz do Raciborza czy do Brzegu. Dzisiejszej młodzieży by się w głowie nie śniło, że coś takiego można było robić, bez plandeki. Oni jechali na mecz i cieszyli się.

Obszerna rozmowa z Dariuszem Przybylskim, współautorem książki o historii KS. ,,Fortuny” Głogówek w sobotniej (12.06) audycji Cały Nasz Sport.
Dariusz Przybylski
Dariusz Przybylski

Sport i turystyka

2021-06-12, godz. 19:55 Za nami pierwsza część 15. Opolskiego Festiwalu Skoków Zawody rozegrano w krajowej obsadzie, w kilku kategoriach wiekowych. Impreza była parę razy przerywana z powodu opadów deszczu. Na wrzesień planowany jest… » więcej 2021-06-12, godz. 13:00 III liga piłki nożnej: Przedostatni akcent sezonu W sobotę (12.06) rozegrana zostanie przedostatnia kolejka 3 grupy III ligi piłkarskiej. Z opolskich drużyn własnym kibicom zaprezentuje się tylko MKS Klu… » więcej 2021-06-12, godz. 07:53 Futsal: Dreman Opole Komprachcice pozyskał reprezentanta kraju Tomasz Lutecki został nowym zawodnikiem Dremana Opole Komprachcice. To drugi, po Krzysztofie Elsnerze, reprezentant Polski w futsalu, który w przyszłym sezonie… » więcej 2021-06-11, godz. 18:15 Startuje Euro 2020! Przed nami miesiąc piłkarskich emocji Z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią koronawirusa, ale ruszają. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, czyli walka o prymat na Starym Kontynencie. O tytuł… » więcej 2021-06-11, godz. 18:00 Karateczka z Zawadzkiego walczy o kwalifikację na igrzyska olimpijskie Wiktoria Grejner z klubu Karate Nidan z Zawadzkiego została powołana do kadry Polski i bierze udział w Paryżu w konkursie, który może dać jej przepustkę… » więcej 2021-06-11, godz. 16:00 Opolski Festiwal Skoków po raz 15. Pierwsza część zawodów w sobotę W sobotę (12.06) na stadionie imienia Opolskich Olimpijczyków zobaczymy, oprócz Kamili Lićwinko, czołówkę polskich skoczków i skoczkiń wzwyż. To będzie… » więcej 2021-06-11, godz. 14:15 Nowy kompleks sportowy w Kędzierzynie-Koźlu już otwarty Zakończyła się budowa i do użytku oddano kolejny w Kędzierzynie-Koźlu kompleks sportowy na świeżym powietrzu. Boiska, bieżnie i skocznie znajdują się… » więcej 2021-06-11, godz. 12:45 Od początku roku trwają intensywne prace modernizacyjne na pływalni Delfin w Krapkowicach Od początku roku, czyli od przejęcia przez spółkę wodociągową zarządzania krapkowicką pływalnią Delfin, trwa tam modernizacja. W pierwszej kolejności… » więcej 2021-06-11, godz. 12:15 Żużel: awizowane składy na mecz opolskiego Kolejarza z Wolfe Wittstock W piątym spotkaniu sezonu 2. Ligi Żużlowej Kolejarz Opole podejmie niemiecki Wolfe Wittstock. Obaj menadżerowie przedstawili zestawienia na ten mecz. » więcej 2021-06-11, godz. 08:27 "Chcemy ułatwić drogę do dorosłego futbolu", czyli projekt "Od juniora do seniora" w opolskiej Odrze To ma być szansa dla młodych zawodników na pokazanie swoich umiejętności i wypromowanie się. Odra Opole rozpoczęła program 'Od juniora do seniora'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »