Radio Opole » Sport i turystyka
2021-05-09, 12:45 Autor: Katarzyna Plewnia

"Bardzo dobre warunki dla turystyki rowerowej w regionie stwarzają rzeki". Opolskie przygotowuje plan zintegrowanych ścieżek

Trasa rowerowa nad Jeziorem Nyskim [Fot.PTTK TRYTON]
Trasa rowerowa nad Jeziorem Nyskim [Fot.PTTK TRYTON]
Tobiasz Nykamowicz [fot. archiwum prywatne]
Tobiasz Nykamowicz [fot. archiwum prywatne]
W porannej rozmowie "W cztery oczy" o realizacji projektu "Opolskie na rowery" mówił Tobiasz Nykamowicz, inżynier ruchu, współpracujący z UMWO przy tym przedsięwzięciu.
- Opolszczyzna jak najbardziej sprzyja temu, żeby jeździć na rowerze. Bardzo dobre warunki dla turystyki rowerowej w regionie stwarzają rzeki, jak Odra i Nysa Kłodzka. Rower może też służyć lokalnie jako alternatywny środek transportu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Tobiasz Nykamowicz, inżynier ruchu, współpracujący z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego przy realizacji projektu "Opolskie na rowery". - W ramach tego przedsięwzięcia będziemy realizować koncepcję głównych tras rowerowych o charakterze regionalnym. Zanim jednak przystąpimy do wyznaczenia ich przebiegu, zostaną one zinwentaryzowane - wyjaśniał na antenie Radia Opole.

- Przejedziemy rowerem 2 tys. km i ocenimy istniejące szlaki rowerowej w Państwa województwie, a teraz jesteśmy na takim etapie diagnozy i rozmawiamy z mieszkańcami, organizacjami rowerowymi oraz samorządami, pozyskujemy dane i pewne ich przemyślenia na temat tego, jak ta infrastruktura mogłaby wyglądać.

Jest też dostępna mapka z już istniejącymi trasami rowerowymi oraz z planowanymi inwestycjami, czyli dwiema długimi trasami, biegnącymi przez województwo opolskie. - Jedna dotyczy propozycji przebiegu trasy nr 12, na pograniczu polsko-czeskim - mówił gość Radia Opole.

- Wstępna koncepcja została już też uzgodniona między trzema województwami: dolnośląskim, opolskim i śląskim, ale nie jest ona wyznaczona jeszcze w terenie, dlatego jest tak jakby wyróżniona. A druga trasa to jest priorytetowy, jeden z najważniejszych korytarzy dla tego typu środka transportu, czyli roweru w kontekście turystyki, jest trasa Blue Velo, czyli wzdłuż Odry - dodał.

Warto też podkreślić, że planowane trasy rowerowe muszą być zintegrowane ze stacjami kolejowymi. W projekcie chodzi bowiem o konkretny typ turysty, który do szlaku rowerowego dojeżdża nie samochodem, a koleją właśnie, pokonuje trasę rowerową ok. 50 km i pociągiem wraca też do domu.
Tobiasz Nykamowicz, inżynier ruchu, cz. 1
Tobiasz Nykamowicz, inżynier ruchu, cz. 2

Sport i turystyka

2021-06-25, godz. 14:58 Siatkówka: kapitan zostaje. Marta Ciesiulewicz pierwszą potwierdzoną zawodniczką w UNI Opole Po serii pożegnań przyszedł czas na pierwsze oficjalne potwierdzenie zawodniczki, która będzie reprezentowała UNI Opole już w siatkarskiej ekstraklasie… » więcej 2021-06-25, godz. 13:41 Rowerem po Opolszczyźnie! Przemysław Supernak o najciekawszych trasach regionu w RO 3 SPORT W podróż na dwóch kołach zabierze nas Przemysław Supernak, autor przewodnika 'Rowerem wokół Opola'. Opowie o ciekawych i mało znanych trasach na krótkie… » więcej 2021-06-24, godz. 15:05 Futsal: Dreman idzie za ciosem na rynku transferowym Brazylijczyk Andre Luiz to kolejny zawodnik, który w nowym sezonie zasili Dremana Opole Komprachcice. W poprzednich rozgrywkach 23-latek był ważnym ogniwem… » więcej 2021-06-24, godz. 14:00 Wszyscy gracze ZAKSY grający w Lidze Narodów pojadą do Tokio Trzech siatkarzy Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wystąpi w reprezentacji Polski podczas turnieju olimpijskiego Tokio 2020. Vital Heynen podał skład biało-czerwonych… » więcej 2021-06-24, godz. 11:54 Koszykówka: drużyna Politechniki Opolskiej z nowym rzucającym Paweł Krefft został nowym zawodnikiem Weegree AZS-u Politechniki Opolskiej. 25-latek do Opola trafił z innego 1-ligowego klubu Dzików Warszawa. » więcej 2021-06-24, godz. 11:00 Kolejny piłkarz odchodzi z opolskiej Odry Mateusz Gancarczyk to kolejny piłkarz, którego w kolejnym sezonie nie zobaczymy w barwach Odry Opole. Kontrakt z 29-latkiem nie zostanie przedłużony. » więcej 2021-06-24, godz. 08:00 W Opolu rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej Piłkarze Uniwersytetu Szczecińskiego zwyciężyli w rozgrywanych w Opolu Akademickich Mistrzostwa Polski. W meczu finałowym pokonali 4:0 PWSZ Nowy Sącz. » więcej 2021-06-24, godz. 07:50 O kulturze chodzenia po górach w RO 3 SPORT Trekking zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest dobry dla naszego zdrowia, pozwala miło spędzić czas i gwarantuje dostęp do pięknych widoków. I choć niektórzy… » więcej 2021-06-23, godz. 18:00 Siatkówka: Jednomyślna zgoda. UNI Opole zagra w Tauron Lidze! Historyczne osiągnięcie stało się faktem, a po sukcesie sportowym jest także sukces organizacyjny. Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki jednogłośnie pozytywnie… » więcej 2021-06-23, godz. 16:45 Euro 2020: Przed Polakami mecz ostatniej szansy. Gramy ze Szwedami Dziś (23.06) dowiemy się czy polscy piłkarze pozostaną na Euro 2020. W meczu ostatniej szansy biało-czerwoni zagrają w Petersburgu ze Szwedami. Przeciwnicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »