Radio Opole » Sport i turystyka
2021-04-21, 08:45 Autor: Witold Wośtak

Przewlekłe kontuzje stawu skokowego - naukowcy z Politechniki Opolskiej spróbują odpowiedzieć na kluczowe pytania

Laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego [fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego [fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego [fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego [fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Przewlekłe skręcenia stawu skokowego są tematem nowych badań naukowców z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
To jedyne w Europie i drugie na świecie laboratorium z najnowocześniejszą aparaturą, między innymi specjalną bieżnią. Celem będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego ta kontuzja sportowa jest tak powszechna, dlaczego tak często odnawia się w ciągu roku i dlaczego nie ma w pełni skutecznej terapii.

Naukowcy poszukują stu osób. - Potrzebni są chętni regularnie uprawiający sport w wieku 20-30 lat, którzy niedawno skręcili staw skokowy, ale też osoby bez przebytej kontuzji - mówi Wojciech Stefaniak, fizjoterapeuta i pracownik PO.

- Będziemy analizować badanych pod kątem aktywności mięśniowej, jakości ruchu w stawie i zmian chrząstki stawowej na podstawie badania wibroartrograficznego. Chcemy ocenić właściwości mechaniczne mięśni oraz wiele innych parametrów, które na dziś jesteśmy w stanie wziąć pod lupę.

Prawdopodobieństwo skręcenia kostki jest znacznie większe w sportach drużynowych (piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna) oraz w biegach przełajowych. - Sądzimy jednak, że duży wpływ na rozwój kontuzji może mieć sposób poruszania się badanej osoby - dodaje Wojciech Stefaniak. - Mam na myśli sposób chodzenia oraz sposób układania stopy i całej kończyny dolnej. Co za tym idzie, aktywność mięśniowa i aktywność układu nerwowego może mieć bardzo duży wpływ na fakt, czy dana osoba jest bardziej narażona na skręcenie na stawu skokowego, czy też mniej.

Każda z osób zakwalifikowanych do badania przejdzie indywidualną sesję terapeutyczną trzy razy w tygodniu - łącznie to 12 darmowych sesji.
Wojciech Stefaniak 1
Wojciech Stefaniak 2

Sport i turystyka

2021-07-30, godz. 13:00 Stadion w Głogówku podnosi swój standard. Powstaje system nawadniania Na stadionie miejskim w Głogówku rozpoczął się montaż systemu automatycznego nawadniania murawy. To wspólna inwestycja władz gminy i miejscowego klubu… » więcej 2021-07-30, godz. 11:00 Uni Opole z ostatnią szansą na pozostanie w PreZero Grand Prix ŁKS Commercecon Łódź lub Impel #VolleyWrocław - przegrany tej pary będzie rywalem Uni Opole w meczu o pozostanie w turnieju PreZero Grand Prix Polskiej Ligi… » więcej 2021-07-30, godz. 10:21 Do awansu zabrakło niewiele. Bartłomiej Stój występ w Tokio zakończył na eliminacjach 62 metry 84 centymetry. Taki wynik uzyskał Bartłomiej Stój z AZS-u Politechniki Opolskiej w eliminacjach rzutu dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Ten… » więcej 2021-07-30, godz. 09:15 Rusza Fortuna 1. Liga. Na początek Odra Opole kontra Miedź Legnica. Relacja w RO 3 Sport Po 47 dniach przerwy do walki o punkty wracają piłkarze na zapleczu ekstraklasy. W meczu otwierającym sezon Odra Opole podejmie Miedź Legnicę. » więcej 2021-07-30, godz. 08:00 Biegacz z Branic z powodzeniem startował w jednym z najtrudniejszych ultramaratonów górskich na świecie Benedykt Pospiszyl z Branic zajął w swojej kategorii wiekowej (do 60 lat) trzecie miejsce w SwissAlpine Davos. Zawody w Szwajcarii to jedne z najbardziej znanych… » więcej 2021-07-30, godz. 07:51 Odra Opole kontra Miedź Legnica. Transmisja w RO 3 Sport Na inaugurację Odra zagra z legnicką Miedzią. Oba zespoły poprzedni sezon zakończyły na sąsiednich pozycjach - Miedź na siódmej, a Odra 'oczko' niże… » więcej 2021-07-29, godz. 20:15 Tokio: Bartłomiej Stój wystartuje w eliminacjach rzutu dyskiem Reprezentant AZS-u Politechniki Opolskiej Bartłomiej Stój to kolejny zawodnik z regionu, który zaprezentuje się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W piątkową… » więcej 2021-07-29, godz. 07:50 Gwardia rozpoczęła mecze kontrolne Gwardia Opole wygrała ze Stalą Mielec 26:24 w swoim pierwszym sparingu przygotowującym do startu PGNiG Superligi. Trzyczęściowe spotkanie było okazją do… » więcej 2021-07-29, godz. 07:30 Kamila Kielar o miłości do przygód w RO 3 SPORT Przejechanie rowerem sporej części Kanady i Alaski zimą, samotne przejście Pacific Creat Trail, podróż przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka czy Bije… » więcej 2021-07-28, godz. 20:47 Odra Opole na dwa dni przed startem ligi zaprezentowała kadrę Piłkarze Odry Opole spotkali się z kibicami. Na Małym Rynku odbyła się oficjalna prezentacja zespołu, który będzie walczył o punkty w Fortuna 1. Lidz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »