Radio Opole » Sport i turystyka
2021-02-23, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Nowa jakość w opolskim futbolu. W Prószkowie powstaje klasa mistrzostwa sportowego wraz z profilem bramkarskim

W Prószkowie powstanie pierwsza piłkarska klasa mistrzostwa sportowego w regionie [fot. Mariusz Chałupnik]
W Prószkowie powstanie pierwsza piłkarska klasa mistrzostwa sportowego w regionie [fot. Mariusz Chałupnik]
W Prószkowie powstanie pierwsza piłkarska klasa mistrzostwa sportowego w regionie [fot. Mariusz Chałupnik]
W Prószkowie powstanie pierwsza piłkarska klasa mistrzostwa sportowego w regionie [fot. Mariusz Chałupnik]
Pomologia Prószków, która od lat słynie ze szkolenia młodych piłkarzy, teraz idzie krok dalej. Miejscowy Zespół Szkół przygotowuje się do otwarcia klasy mistrzostwa sportowego. To innowacyjny projekt na skalę wojewódzką.
- Klasa mistrzowska ma powstać na bazie struktur klas sportowych, które od lat z powodzeniem u nas działają - mówi Marcin Śmieszkowicz, menadżer sportu w Zespole Szkół w Prószkowie. - Postanowiliśmy zwiększyć liczbę godzin treningowych z 13 do 16. To spowoduje, że chłopcy i dziewczęta jeszcze bardziej będą mogli być zaangażowani w trening. To przyczyni się do wzrostu ich umiejętności poprzez praktykę i teorię. Mamy nadzieję, że przyniesie to określone rezultaty w przyszłości.

Klasa ma mieć dwa profile. Jeden będzie dotyczył zawodników z tak zwanego "pola", drugi bramkarzy. Osobny profil poświęcony golkiperom, to nowość w skali kraju. Jak mówi Grzegorz Świerczek, trener i pomysłodawca tej specjalizacji, to będzie szansa na rozwój talentów młodych bramkarzy, zwłaszcza z małych ośrodków.

- Jeżeli chodzi o Opole czy duże środki jak Kluczbork, czy też Nysę, to ze szkoleniem bramkarzy nie ma problemu - zaznacza Świerczek. - Nie odbywa się ono na krańcach województwa. Widać problemy w Praszce, Branicach czy też Głubczycach. Są punkty, które w tym aspekcie są pomijane.

Jak zaznacza Dariusz Sobków, dyrektor Zespołu Szkół w Prószkowie, placówka jest już właściwie przygotowana na otwarcie takiej klasy. Szkoła będzie musiała jedynie zainwestować jeszcze w sprzęt do trenowania bramkarzy. Pozostała baza, zarówno dla nauki, jak i szkolenia piłkarzy jest gotowa.

- Trzeba zapewnić ciągłość nauki, w pełnym cyklu nauczania - mówi Sobków. - Przez wiele lat u nas są oddziały sportowe. Także niejako naturalną rzeczą jest, że można je sukcesywnie przekształcać w oddział mistrzostwa sportowego. Dopełnieniem całego treningu jest cały obiekt. Do tego mamy internat z pełnym wyżywieniem.

W projekt zaangażował się Opolski Związek Piłki Nożnej, który podpisał z organem prowadzącym szkołę, czyli powiatem opolskim umowę o współpracy.

Szkoła rozpoczęła już nabory do klasy. Najbliższy odbędzie się w czwartek (25.02) o godzinie 18.00. Trenerzy na testy zapraszają młodzież z roczników 2006 i 2007. Nabory będą prowadzone co miesiąc. Jeżeli zainteresowanie będzie duże, to w Prószkowie nie wykluczają, że powstaną dwa oddziały o charakterze mistrzostwa sportowego.

Według planów taka klasa ruszy w Prószkowie 1 września.
Marcin Śmieszkowicz
Grzegorz Świerczek
Dariusz Sobków

Sport i turystyka

2021-10-21, godz. 14:08 "Spełniłem marzenie". Mateusz Gruntowski z Niemodlina z Koroną Polskich Ultramaratonów Aby zrealizować swój cel przebiegł 850 kilometrów. Mateusz Gruntowski z Niemodlina skompletował Koronę Polskich Ultramaratonów. Składa się na nią 10… » więcej 2021-10-21, godz. 10:34 Odra zwyciężyła! Retransmisja meczu: Odra Opole vs. Skra Częstochowa w RO 3 SPORT W zaległym spotkaniu 12. kolejki Fortuna 1. ligi Odra Opole pokonała u siebie Skrę Częstochowa. Bramka na wagę wygranej padła w samej końcówce. » więcej 2021-10-21, godz. 07:09 "Jest nadzieja na dobrą przyszłość". Za nami mistrzostwa województwa opolskiego w szermierce 60 zawodników i zawodniczek zaprezentowało się w mistrzostwach województwa opolskiego w szermierce. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach - juniorów… » więcej 2021-10-20, godz. 23:11 Superpuchar Polski dla Jastrzębskiego Węgla. Kędzierzynianie nie mieli tym razem argumentów Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Jastrzębskim Węglem 0:3 w meczu o siatkarski Superpuchar Polski, który odbył się w lubelskiej hali Globus… » więcej 2021-10-20, godz. 22:30 Mecz słaby, ale zwycięski. Odra Opole wygrywa ze Skrą Częstochowa W zaległym spotkaniu 12. kolejki Fortuna 1. ligi Odra Opole pokonała u siebie Skrę Częstochowa. Bramka na wagę wygranej padła w samej końcówce. » więcej 2021-10-20, godz. 15:30 Środowisko szachowe pożegnało Waldemara Tabołę Rodzina, przyjaciele, działacze, zawodnicy pożegnali Waldemara Tabołę. Pogrzeb prezesa Opolskiego Związku Szachowego odbył się na cmentarzu w Opolu-Pó… » więcej 2021-10-20, godz. 15:15 W poszukiwaniu punktów. Odra podejmie Skrę. Relacja w RO 3 Sport W dwóch ostatnich kolejkach piłkarze Odry Opole nie zdobyli nawet punktu. Oba te mecze rozegrali na wyjazdach. Teraz wracają na Oleską, gdzie w zaległym meczu… » więcej 2021-10-20, godz. 09:15 W Lublinie dziś walka o siatkarski Superpuchar Polski. Transmisja w Radiu Opole! Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle lub Jastrzębski Węgiel. Jedna z tych drużyn uniesie dzisiaj (20.10) Superpuchar Polski. Mecz o pierwsze trofeum nowego… » więcej 2021-10-20, godz. 08:30 Opolscy koszykarze dzisiaj nie zagrają Mecz Weegree AZS-u Politechniki Opolskiej z rezerwami Śląska Wrocław - przełożony. Zgodnie z terminarzem Suzuki 1. ligi spotkanie miało się odbyć dzisiaj… » więcej 2021-10-20, godz. 08:01 Odra podejmie Skrę. Transmisja w RO 3 SPORT Mecz Odry ze Skrą rozpocznie się dzisiaj (20.10) o godzinie 20.30. Pełna relacja na naszym internetowym kanale Radio Opole 3 Sport. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »