Radio Opole » Kultura i rozrywka
2024-11-04, 14:00 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych

Spotkanie w CMJW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w CMJW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w CMJW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w CMJW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci Narodowej. Całość dotyczyła zawartości archiwum dr. Jana Zygmunta Robla.
- Badania pokazują, że jeszcze nie do wszystkich archiwów mamy dostęp - mówi Ewa Kowalska z Biura Analiz i Identyfikacji IPN.

- Dotykamy tajemnicy zamordowania jeńców tak zwanych obozów specjalnych, w myśl decyzji katyńskiej, czyli Biura Politycznego KC WKPB z 5 marca 40 roku, którzy byli przedtem więzieni w obozach oraz miejscach odosobnienia na Ukrainie i Białorusi, których cmentarze w części są tylko upamiętnione.

- Towarzyszy nam specjalne wydawnictwo - dodaje Katarzyna Ziębik z Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej. - Ta publikacja to pięciotomowe wydawnictwo, "Gdy nieme groby przemawiają", zawierające dokumenty z archiwum doktora Jana Zygmunta Robla.

Podczas spotkania badaczki podzieliły się wiedzą o tym, jak wyglądała praca nad tak ważnym materiałem źródłowym.
Ewa Kowalska
Katarzyna Ziębik

Kultura i rozrywka

2024-12-03, godz. 16:00 "W każdym z nich drzemie talent". Festiwal Piosenki i Twórczości Osób z Niepełnosprawnością w Opolu [ZDJĘCIA] 17 solistów i zespołów zaprezentowało na scenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Za nami kolejna edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości… » więcej 2024-12-03, godz. 12:00 "Pisał wiersze rzadko". Adrian Gleń opowie o poezji Feliksa Netza 'Tam, gdzie stał mój dom. O poezji Feliksa Netza' - o tej książce usłyszymy w środę (4.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Jej autorem jest prof… » więcej 2024-12-02, godz. 19:16 Urszula Zajączkowska przypomniała legendy o Opolu - Opole, jak przystało na miasto z ponad 800-letnią historią, ma swoje miejskie legendy - mówi Urszula Zajączkowska, która odtworzyła aż osiem takich opowieści… » więcej 2024-12-01, godz. 08:00 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki 'Z pacynką i w pasiaku'. Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Obrazy Anny Kapinos na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu [ZDJĘCIA] Galeria ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu prezentuje trzyletni dorobek twórczy Anny Kapinos z Kędzierzyna-Koźla. Na wystawie zobaczymy kolorowe obrazy w różnych… » więcej 2024-11-29, godz. 21:39 Połączenie sztuki i terapii zaproponowała Młodzieżowa Rada Miasta Opola Oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu proponuje swoim młodym czytelnikom różne warsztaty artystyczne. Tym razem z pomysłem… » więcej 2024-11-29, godz. 11:05 Konkurs na plastyczne prace przestrzenne w opolskim teatrze Jeszce tylko dziś można dostarczyć prace na konkurs plastyczny 'Ciepło Świąt' organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. Konkurs skierowany jest do… » więcej 2024-11-29, godz. 08:54 Gratka dla miłośników historii lokalnej - IX Sympozjum Regionalistów w Praszce Historia lokalna, jak co roku, będzie tematem jutrzejszego (30.11) Sympozjum Regionalistów im. Zbigniewa Szczerbika w Praszce. » więcej 2024-11-28, godz. 19:11 Międzynarodowa wystawa w Galerii M w Opolu Spotkanie wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego z artystami ze Słowacji, Holandii i Niemiec, do którego doszło podczas rezydencji w Reykjaviku… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »