Radio Opole » Kultura i rozrywka
2024-04-02, 08:50 Autor: Mariusz Majeran

Historia wybitnego lekarza Ludwika Hirszfelda będzie do obejrzenia w WBP

Mensch [materiały promocyjne archiwum Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie]
Mensch [materiały promocyjne archiwum Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza do namiotu w ogrodzie WBP na emisję filmu dokumentalnego o wybitnym, polskim lekarzu.
- Chcemy przybliżyć bardzo ciekawą postać - mówi Katarzyna Hermasz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. - Serdecznie zapraszamy na projekcję najnowszego filmu Pawła Wysoczańskiego "Mensch". Będzie to film pełnometrażowy o Ludwiku Hirszfeldzie. O polskim lekarzu bakteriologu, immunologu i twórcy Polski szkoły immunologicznej oraz nowej dziedziny nauki: seroantropologii. Należy też pamiętać, że najważniejsze osiągnięcia naukowe Hirszfelda to prace nad grupami krwi. Największą sławę przyniosło mu stworzenie nauki o dziedziczeniu grup krwi. W filmie znajdują się nigdy wcześniej nieprezentowane materiały, archiwalne wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich, niemieckich i szwajcarskich oraz serbskich naukowców.

Po projekcji filmu "Mensch" będzie spotkanie z reżyserem. Modelatorem spotkania będzie Kamil Minkler. Emisja filmu w czwartek 4 kwietnia o godzinie 18:00 w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Organizatorem spotkania jest Biblioteka Obcojęzyczna WBP Opole. Obraz trwa 80 minut. Wstęp wolny. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Katarzyna Hermasz

Kultura i rozrywka

2024-04-12, godz. 12:32 "Ekozoolandia" w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Najmłodsi śpiewali o orle bieliku 240 dzieci wzięło udział w Festiwalu Przedszkolaków 'Ekozoolandia'. Wydarzenie po raz ósmy zorganizował Strzelecki Ośrodek Kultury. Na scenie widowiskowej… » więcej 2024-04-10, godz. 14:00 Galeria Sztuki Współczesnej i Biblioteka Dziecięca w Opolu zapraszają na czytanie performatywne Dwie instytucje kultury: Galeria Sztuki Współczesnej i oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, zapraszają na performatywne… » więcej 2024-04-10, godz. 11:00 Trwają przygotowania do Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowuje finał XXXI Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej 'Nie traćmy pamięci'. Recytacje oceniane są przez opolskich… » więcej 2024-04-10, godz. 07:00 Stare woluminy na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna pokaże w Galerii WuBePe część zabytkowych książek i rękopisów. Szczególnie cenne dla dziedzictwa kulturowego zbiory odzyskały… » więcej 2024-04-09, godz. 17:54 Recytacje młodzieży w głuchołaskim centrum kultury. Mały OKR za nami Młodzież interpretowała poezję na scenie Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski zorganizowano… » więcej 2024-04-09, godz. 07:00 Dwudzieste spotkanie w Salonie Opolskiej Nauki Towarzystwo Przyjaciół Opola już trzeci rok zaprasza opolskich naukowców na spotkania z Opolanami. 20. Salon Opolskiej Nauki dziś (09.04) będzie gościł… » więcej 2024-04-08, godz. 17:00 Kreacje wieczorowe i stroje sceniczne na wystawie przyszłych plastyków w bibliotece [ZDJĘCIA] Uczniowie specjalizacji „Projektowanie ubioru” i „Projektowanie kostiumu scenicznego” w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu… » więcej 2024-04-06, godz. 18:00 Dżdżownice opanowały Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu [ZDJĘCIA] Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprosiła miłośników sztuk plastycznych na warsztaty rodzinne, podczas których powstawały projekty scenograficzne do… » więcej 2024-04-06, godz. 13:00 Przed koncertem w filharmonii można zatrzymać się przy obrazach [ZDJĘCIA] W Filharmonii Opolskiej od wczoraj (5.04) możemy oglądać nową wystawę malarstwa. Swoje abstrakcyjne prace pokazuje Piotr Grandys. Na ścianach antresoli możemy… » więcej 2024-04-06, godz. 11:45 Orkiestra z Turyngii zagra dziś w WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na wiosenny koncert muzyki klasycznej i popularnej. Orkiestra dęta z Turyngii Landesblasorchester des Blasmusikverbandes… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »