Szewc, który został filozofem. W nyskiej PANS dyskutują o życiu i twórczości Jakoba Bohme
W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie trwa dwudniowa, międzynarodowa konferencja poświęcona Jakobowi Bohme, niemieckiemu filozofowi, z którego życia, poglądów i twórczości korzystali m.in. Adam Mickiewicz czy Olga Tokarczuk. W wydarzeniu biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego oraz goście z Niemiec.
- Dwa dni są wypełnione, po pierwsze sesjami naukowymi i one trwają od godzin porannych do godzin popołudniowych. Następnie zorganizowaliśmy wydarzenia otwarte, które propagują kulturę, twórczość artystyczną i związane są z Jakobem Bohme.
- Jakob Bohme to wyjątkowa postać ważna dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny – mówi dr hab. Leon Miodoński z Uniwersytetu Wrocławski.
- Ponieważ jest jedną z kluczowych postaci historycznych związanych z kulturą niemiecką, z przenikaniem się rozmaitych tendencji intelektualnych na Śląsku. A drugi aspekt to jest taki czysto filozoficzny. To znaczy Bohme należy do tych potężnych umysłów filozoficznych, który w istotny sposób wpłynął na dalszy rozwój filozofii niemieckiej.
Konferencję zwieńczy premiera filmu Łukasza Chwałko pt. „Jakob Bohme, życie i twórczość”, który zostanie zaprezentowany dziś (17.11) w Sali Senatu PANS w Nysie o godzinie 17:40.