Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-11-17, 11:34 Autor: Jakub Biel

Szewc, który został filozofem. W nyskiej PANS dyskutują o życiu i twórczości Jakoba Bohme

Konferencja PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Konferencja PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Konferencja PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Konferencja PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie trwa dwudniowa, międzynarodowa konferencja poświęcona Jakobowi Bohme, niemieckiemu filozofowi, z którego życia, poglądów i twórczości korzystali m.in. Adam Mickiewicz czy Olga Tokarczuk. W wydarzeniu biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego oraz goście z Niemiec.
- To bardzo bogata konferencja w międzynarodowym gronie - mówi dr Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i kształcenia PANS w Nysie.

- Dwa dni są wypełnione, po pierwsze sesjami naukowymi i one trwają od godzin porannych do godzin popołudniowych. Następnie zorganizowaliśmy wydarzenia otwarte, które propagują kulturę, twórczość artystyczną i związane są z Jakobem Bohme.

- Jakob Bohme to wyjątkowa postać ważna dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny – mówi dr hab. Leon Miodoński z Uniwersytetu Wrocławski.

- Ponieważ jest jedną z kluczowych postaci historycznych związanych z kulturą niemiecką, z przenikaniem się rozmaitych tendencji intelektualnych na Śląsku. A drugi aspekt to jest taki czysto filozoficzny. To znaczy Bohme należy do tych potężnych umysłów filozoficznych, który w istotny sposób wpłynął na dalszy rozwój filozofii niemieckiej.

Konferencję zwieńczy premiera filmu Łukasza Chwałko pt. „Jakob Bohme, życie i twórczość”, który zostanie zaprezentowany dziś (17.11) w Sali Senatu PANS w Nysie o godzinie 17:40.
dr Tomasz Drewniak
dr hab. Leon Miodoński

Kultura i rozrywka

2023-12-06, godz. 20:46 "Doceniamy, że seniorzy chwytają za pióro". Za nami Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki [ZDJĘCIA] Seniorzy z całej Opolszczyzny wrócili wspomnieniami do dawnych lat i zostali nagrodzeni. Za nami finał konkursu 'Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom', który… » więcej 2023-12-06, godz. 09:04 Archiwum Państwowe w Opolu obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia Z okazji 70-lecia Archiwum Państwowe w Opolu organizuje uroczystą galę, na której podsumuje dotychczasowe lata pracy. Będą także podziękowania, bo dziś… » więcej 2023-12-05, godz. 20:00 Grudzień pełen atrakcji. Grodkowski ośrodek kultury zaprasza na świąteczne wydarzenia Rozświetllenie choinki, mikołajki, 'Pierniczkobranie' oraz wspólne kolędowanie. Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie szykuje w grudniu sporo świątecznych… » więcej 2023-12-05, godz. 17:30 Ilustracje do książek na wystawie w bibliotece 'Ilustracje nie tylko dla dzieci' - taki tytuł nosi wystawa prac Oli Woldańskiej-Płocińskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2023-12-04, godz. 15:51 Ruszyła Opolska Scena Tańca. "Tańczymy z radości" Opolska Scena Tańca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu powróciła po raz trzeci, ale w nietypowy sposób. Rozpoczęła się nie spektaklem, a ... warsztatami… » więcej 2023-12-04, godz. 15:49 Świątecznie w starostwie w Strzelcach Opolskich. Rozpoczął się coroczny kiermasz Świąteczne stroiki, wieńce, ozdoby na choinkę, czy pierniki. W starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich wystartował bożonarodzeniowy kiermasz, który… » więcej 2023-12-04, godz. 12:00 Różne formy artystyczne na wystawie dwóch autorek w kluczborskim muzeum 'Botanic' to tytuł wystawy plastycznej, prezentowanej obecnie przez Muzeum im. Dzierżona w Kluczborku. Ekspozycja to twórczość Kamili Gis oraz Agaty Nalewaj… » więcej 2023-12-03, godz. 09:00 Wystawa przedśmiertna w GSW. "Artystka żyje i ma się dobrze, choć śmierć jest ważna w jej twórczości" 'Wystawę przedśmiertną' Karoliny Wojtas będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Młoda fotografka przedstawi motyw śmierci nie tylko… » więcej 2023-12-02, godz. 13:15 Mikołaj w Muzeum Polskiej Piosenki i warsztaty dla dzieci Tegoroczne spotkanie z mikołajem w Muzeum Polskiej Piosenki przesunięto na 3 grudnia. Muzeum zaprasza o godzinie 10.00, 12.00 i 13.30. Przewidziano warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »