Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-04-26, 11:24 Autor: Katarzyna Zawadzka

Dziewiętnasty tom "Kresowej Atlantydy" promował prof. Stanisław Sławomir Nicieja

Promocja 19. tomu "Kresowej Atlantydy" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Promocja 19. tomu "Kresowej Atlantydy" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Profesor Stanisław Sławomir Nicieja spotkał się z czytelnikami Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W 19. tomie "Kresowej Atlantydy" opisał cztery miasta: Żółkiew, Mosty Wielkie, Brodów i Czortków oraz ich mieszkańców.
- W tym tomie pojawiają się losy wielu Opolan - mówi autor. - Jest to między innymi rodzina Dudów tak wszechstronna, bo na przykład Jerzy Duda był tutaj kuratorem, jego brat Roman Duda był rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, żona profesora Gwiazdy, twórcy Solidarności z tych Dudów pochodzi. Tutaj jest rodzina Kościów, która tworzyła polską muzykologię. Wnuk Kościowa jest dzisiaj prorektorem Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie - dodaje.

Spotkanie z autorem poprowadził prof. Mirosław Lenart, który powiedział Radiu Opole, że przeczytał znaczną część tej epopei, którą pisze od wielu lat prof. Nicieja. - Muszę powiedzieć, że kolejny tom zainteresuje tych z państwa, którzy oprócz historii, które profesor zazwyczaj opowiada o ludziach i wydarzeniach, miejsca, które związane są z tak zwanymi Kresami, podejmuje też polemikę na temat bieżących sporów o Kresy - dodaje.

Spotkanie promujące 19. tom "Kresowej Atlantydy" odbyło się w ramach organizowanej już po raz siódmy akcji "Zaczytane Opolskie".
Prof. Stanisław S. Nicieja
Prof. Mirosław Lenart

Kultura i rozrywka

2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »