Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-03-26, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Niedziela ze zdobieniem jaj wielkanocnych w Tułowicach. 19. Święto Opolskiej Pisanki

Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych w Tułowicach [fot. Witold Wośtak]
Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych w Tułowicach [fot. Witold Wośtak]
Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych w Tułowicach [fot. Witold Wośtak]
Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych w Tułowicach [fot. Witold Wośtak]
Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych w Tułowicach [fot. Witold Wośtak]
Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych w Tułowicach [fot. Witold Wośtak]
Około 30 osób wzięło dziś (26.03) udział w konkursie zdobienia jaj wielkanocnych dla dzieci oraz dorosłych w Tułowickim Ośrodku Kultury. To jeden z punktów dziewiętnastej edycji Święta Opolskiej Pisanki.
Przypomnijmy, że pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim w 2020 roku zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

- Podzieliliśmy konkurs na pięć kategorii wiekowych - mówi Helena Wojtasik, dyrektor TOK.

- Robimy wiele kategorii, żeby dzieci mogły wziąć udział z rówieśnikami. One lubią dostawać nagrody i organizowanie konkursu w jednej kategorii od siedmiu do czternastu lat nie ma większego sensu. Nie można przecież porównać umiejętności dziecka siedmioletniego do czternastolatka.

Uczestniczki konkursu mówią o swoim pisaniu pisanek i wykorzystywanych metodach.

- Ja nie piszę przez cały rok, ale szykuję się na mniej więcej dwa miesiące przed Wielkanocą i wtedy zaczynam ćwiczyć.

- Im bliżej Wielkanocy, tym bardziej widać rozpoczynający się sezon na pisankowanie – jest wiele zawodów, więc staramy się brać udział i rywalizować w większości z nich.

- Ja piszę metodą batikową na zasadzie nanoszenia gorącego wosku przez rozgrzaną szpilkę na jajko. Stawia się kreseczki i tak zyskujemy wzór.

- Z roku na rok ja zmieniam wzory, staram się robić coraz trudniejsze, pokazywać coraz większe umiejętności, aby było widać progres. Cały czas trzymam się jednak tej samej formy, czyli pisania woskiem.

Podczas 19. Święta Opolskiej Pisanki wystąpił także zespół Szydłowianki, a Helena Wojtasik mówiła o zwyczajach kultywowanych na wsi opolskiej w okresie wielkopostnym.
Helena Wojtasik
Uczestniczki

Kultura i rozrywka

2023-06-09, godz. 19:30 Agnieszka była bezkonkurencyjna! Za nami Wielki Test Wiedzy o O-polskiej Piosence [ZDJĘCIA] Agnieszka Włodek z Opola okazała się bezkonkurencyjna w Wielkim Teście Wiedzy o O-polskiej Piosence, zorganizowanym po raz pierwszy przez Radio Opole. Zawodnicy… » więcej 2023-06-09, godz. 17:32 Film o KFPP przez pryzmat Opola. Premiera już w sobotę W ramach okołofestiwalowych wydarzeń powstał film o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki 'Nieznane historie znanego festiwalu'. Obraz pokazuje festiwal, ale… » więcej 2023-06-09, godz. 17:30 Deszcz nie odpuszcza, ale muzyka gra. To już ostatnie próby przed 60. KFPP [ZDJĘCIA] To już końcowe odliczanie. Trwają ostatnie próby przed pierwszym koncertem 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. To będzie 'Wielka Gala - Od… » więcej 2023-06-09, godz. 15:13 Kluczbork: ruszają dni miasta. Na mieszkańców czeka sporo atrakcji Kluczbork w tym roku obchodzi swoje 770-lecie. Tegoroczne dni miasta będą pełne atrakcji. » więcej 2023-06-09, godz. 14:47 60-letnia historia KFPP ujęta na jednej płycie. "Największe Przeboje Opolskich Festiwali" już w sprzedaży 'Największe Przeboje Opolskich Festiwali' - na jednym krążku. Radio Opole wspólnie z opolskim ratuszem oraz przy wsparciu merytorycznym Muzeum Polskiej Piosenki… » więcej 2023-06-09, godz. 14:02 60. KFPP: debiutanci piszą piosenki o życiowej odwadze [ZDJĘCIA] W opolskim amfiteatrze trwają próby do wieczornych koncertów. Dziś (9.06) startuje 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2023-06-09, godz. 11:30 Trzy dni muzyki klasycznej w Pokoju. Ruszył XX festiwal weberowski Ruszył jubileuszowy XX Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju. O godzinie 17:00 w kościele ewangelickim księżnej… » więcej 2023-06-09, godz. 09:48 Rzecznik 60. KFPP w Radiu Opole: każdy z koncertów zaproponuje widzom inne emocje Trzy dni koncertów, największe gwiazdy polskiej estrady, ale także debiutanci walczący o nagrodę im. Anny Jantar, festiwalowe wspomnienia oraz piosenki, które… » więcej 2023-06-09, godz. 09:15 10 debiutantów powalczy o opolską Karolinkę. Wyniki poznamy po północy O 11.30 w opolskim amfiteatrze ruszają próby generalne do pierwszych koncertów 60. KFPP. Piątek to, oprócz gali 'Od Opola do Opola', także czas na wielkie… » więcej 2023-06-09, godz. 05:56 To już dzisiaj wieczorem! Rusza największe muzyczne wydarzenie roku Dzisiaj (09.06) rozpoczyna się wielkie muzyczne święto w Opolu. O godzinie 20:00 rusza jubileuszowy 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Na deskach opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »