Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-03-04, 11:45 Autor: Katarzyna Plewnia

Dokumenty Mozarta, Beethovena i Webera w depozycie biblioteki Uniwersytetu Opolskiego

Danuta Szewczyk-Kłos [fot. Kamila Bucyk]
Danuta Szewczyk-Kłos [fot. Kamila Bucyk]
Uniwersytet Opolski przyjął rękopisy Mozarta, Webera oraz autograf Beethovena [fot. Maciej Marciński]
Uniwersytet Opolski przyjął rękopisy Mozarta, Webera oraz autograf Beethovena [fot. Maciej Marciński]
Uniwersytet Opolski przyjął rękopisy Mozarta, Webera oraz autograf Beethovena [fot. Maciej Marciński]
Uniwersytet Opolski przyjął rękopisy Mozarta, Webera oraz autograf Beethovena [fot. Maciej Marciński]
Bezcenne eksponaty trafiły do Opola na 2 lata - będą przechowywane w specjalnych warunkach razem z przeszło 700 starodrukami, które są w zasobach uniwersyteckiej biblioteki.
Trzy bezcenne eksponaty trafiły właśnie w depozyt biblioteki Uniwersytetu Opolskiego. To kopia rękopisu mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta z XVIII wieku, kopia rękopisu opery Carla Marii von Webera z XIX wieku i oryginalny podpis Ludwiga van Beethovena także z XIX wieku. - Dokumenty są prywatną własnością Marka Schuberta, a do Opola trafiły na 2 lata - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole dyr. Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego, Danuta Szewczyk-Kłos. - Przejęliśmy dokumenty oraz potwierdzające ich autentyczność ekspertyzy. Te dokumenty muszą być teraz odpowiednio przechowywane.

- Muszą być przechowywane w dokładnie takich warunkach, jak wszystkie starodruki, które są przechowywane w archiwach i bibliotekach w całym kraju. Musi być zachowana odpowiednia wilgotność oraz temperatura, w której muszą te dokumenty być przechowywane. Ponadto muszą być też stworzone odpowiednie zabezpieczenia do tych zbiorów: przeciwpożarowe, przeciwkradzieżowe, itd.

Takie warunki biblioteka posiada, bo w jej zbiorach znajduje się przeszło 700 starodruków.
A przekazane właśnie bibliotece w depozyt muzyczne dokumenty zostaną też zdigitalizowane i umieszczone w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. - W ten sposób będą dostępne dla szerokiego grona odbiorców - dodała Danuta Szewczyk-Kłos.
Danuta Szewczyk-Kłos

Kultura i rozrywka

2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej 2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »