Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-26, 16:00 Autor: Mariusz Majeran

"Kordian " Słowackiego według Grotowskiego w Modelatorni

Modelatornia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. archiwum teatru]
Modelatornia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. archiwum teatru]
Patrycja Wysokińska [fot. Mariusz Majeran]
Patrycja Wysokińska [fot. Mariusz Majeran]
W sobotę i niedzielę dwie premiery "Kordiana" w reżyserii Patrycji Wysokińskiej w Teatrze Imienia Jana Kochanowskiego w Opolu. W przedstawieniu grają zawodowi aktorzy a także uczestnicy warsztatów teatralnych. Są dwie zamienne grupy aktorów amatorów.
- Ten "Kordian" ma dużo wspólnego z Jerzym Grotowskim - mówi reżyserka. - Inspirowaliśmy się Grotowskim i jego wystawieniem "Kordiana". Postanowiliśmy wziąć z dramatu Juliusza Słowackiego scenę ze szpitala wariatów, która była właściwie taką wyjściową sceną Grotowskiego. Ale połączyliśmy ją ze sceną również z III aktu, ze spiskiem. Umieściliśmy ją wewnątrz mózgu nastolatka, który ma depresję. Docelowo sztuka jest skierowana do nastolatków. Od piętnastu do dziewiętnastu lat. Ale także do dorosłych dziewiętnaście plus.

W sztuce grają: Cecylia Caban, Andrzej Jakubczyk, Karol Kossakowski i Joanna Osyda. A także grupa młodzieży wyłoniona w drodze warsztatów teatralnych. Premiera w sobotę (26.11) o godzinie 19.00.
Patrycja Wysokińska

Kultura i rozrywka

2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej 2023-02-03, godz. 15:05 Intensywność barw, wydarzeń, geometrii, form i uczuć na wystawie w Prudniku Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich Jacube Rybińskiej. Integralną częścią ekspozycji będzie performance zatytułowany „Krótki… » więcej 2023-02-03, godz. 11:00 Koncert uwielbienia w Branicach ''W Tobie jestem wolny'' - to tytuł koncertu poświęconego pamięci biskupa Józefa Marcina Nathana, wybitnego duszpasterza, społecznika, założyciela ''Miasteczka… » więcej 2023-02-03, godz. 06:10 O historii Pułku Ułanów Wołyńskich rozmawiano w muzeum w Opolu Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zaprosiło miłośników historii na spotkanie w Muzeum Śląska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »