Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-26, 08:06 Autor: Mariusz Majeran

Nagrody Miasta Opole w dziedzinie kultury rozdane [ZDJĘCIA]

Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury 2022 [fot. Adam Dubiński]
Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury 2022 [fot. Adam Dubiński]
Do tegorocznych nagród w dziedzinie kultury Opola zgłoszono czterdziestu kandydatów. Przyznano je w siedmiu kategoriach.
Za całokształt dokonań twórczych i artystycznych nagrodę odebrał opolski poeta Tomasz Różycki.

- To jest specjalna nagroda, bo w Opolu się ją dostaje. I jest mi bardzo miło, bo jury to są ludzie, którzy są w jakiś sposób mi bliscy, cenieni przeze mnie i myślę, że mają na sercu, jak to się mówi, dobro polskiej kultury. Więc bardzo się cieszę, bardzo mi miło - podkreśla poeta.

Nagrodę promocyjną za aktywność kulturalną promującą miasto nie tylko w kraju otrzymał muzyk i producent Robert Cichy.

- Pierwszy mój kontakt z miastem to była w dziecięcych latach wizyta w Radiu Opole, gdzie zabierał mnie mój ojciec - podkreśla muzyk. - Jest dla mnie wielka naprawdę nagroda i wielkie po prostu szczęście, że mogłem dostać dzisiaj tę nagrodę. Bo sercem zawsze tutaj jestem. Gdziekolwiek gdzieś wyjeżdżam w Polsce czy za granicę to serducho zostaje w tym mieście.

Nagrodę za debiut kulturalny roku odebrał Mikołaj Gawron, założyciel zespołu Franio Mucha. Grupę poznaliśmy, gdy wystąpiła w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole.

- Oznacza ona dla mnie bardzo dużo. Jest to naprawdę szczególne wyróżnienie. Jest to ogromne wyróżnienie. Jest mi przeogromnie miło. Jestem z Opola, podejrzewam, że zawsze będę to podkreślał. Będę nagrywał tutaj następny krążek. I zobaczymy, co będzie dalej.

Nagrodę dla animatorów kultury odebrały pomysłodawczyni projektu Ilustragan. Wydarzeniem kulturalnym w mieście został Opolcon. Nagrodę w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego za wyróżniające dokonania otrzymała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska za odkrycia w Katedrze Opolskiej. Mecenatem kultury okrzyknięto Cementownię Odra S.A.

Gali, którą prowadziła Magdalena Matyjaszek, towarzyszył występ Magdaleny Meg Krzemień i koncert Stanisława Soyki. Uroczystość odbyła się w Muzeum Polskiej Piosenki.
Tomasz Różycki
Robert Cichy
Mikołaj Gawron

Kultura i rozrywka

2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej 2023-02-03, godz. 15:05 Intensywność barw, wydarzeń, geometrii, form i uczuć na wystawie w Prudniku Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich Jacube Rybińskiej. Integralną częścią ekspozycji będzie performance zatytułowany „Krótki… » więcej 2023-02-03, godz. 11:00 Koncert uwielbienia w Branicach ''W Tobie jestem wolny'' - to tytuł koncertu poświęconego pamięci biskupa Józefa Marcina Nathana, wybitnego duszpasterza, społecznika, założyciela ''Miasteczka… » więcej 2023-02-03, godz. 06:10 O historii Pułku Ułanów Wołyńskich rozmawiano w muzeum w Opolu Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zaprosiło miłośników historii na spotkanie w Muzeum Śląska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »