Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-21, 18:50 Autor: Joanna Matlak

Grudzice niosły polskość. Wystawa o Związku Polaków w Niemczech otwarta

Grudzice niosły polskość. Wystawa o Związku Polaków w Niemczech otwarta [fot. Joanna Matlak]
Grudzice niosły polskość. Wystawa o Związku Polaków w Niemczech otwarta [fot. Joanna Matlak]
Grudzice niosły polskość. Wystawa o Związku Polaków w Niemczech otwarta [fot. Joanna Matlak]
Grudzice niosły polskość. Wystawa o Związku Polaków w Niemczech otwarta [fot. Joanna Matlak]
Uczniowie, potomkowie Rodłaków, przedstawiciele IPN otworzyli dzisiaj (21.11) w Opolu plenerową wystawę upamiętniającą działaczy Związku Polaków w Niemczech.
Ekspozycja znajduje się przy szkole podstawowej nr 26 i pokazuje grudzickich mieszkańców, którzy mimo represji pielęgnowali polskie tradycje i język.

- Urodziłam się w Grudzicach. Tutaj na wystawie są zdjęcia moich rodziców. Moi rodzice, czyli Barbara i Piotr Warwas, jak byli młodzi występowali w teatrze i chórze w języku polskim. Mój wujek z kolegą wypożyczali książki polskie i za to trafili do Buchenwaldu, do obozu koncentracyjnego - mówi Stefania Topola.

- Wystawa powstała w IPN z okazji setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. Ta prapremiera otwarcia tej wystawy ma miejsce w Grudzicach, dlatego, że w tej podopolskiej wówczas wiosce, mocno biło polskie serce. Niemcy tu rządzili, ale tutaj właśnie Związek Polaków w Niemczech miał bardzo wielu przedstawicieli - mówi Iwona Demczyszak, p.o. naczelnika opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Otwarciu wystawy towarzyszył występ uczniów tamtejszej szkoły podstawowej. Wystawa 2 grudnia pojedzie do Warszawy, a potem będzie pokazywana w Berlinie. W przyszłym roku w lutym wróci do Opola.
Stefania Topola, Iwona Demczyszak

Kultura i rozrywka

2023-02-03, godz. 15:05 Intensywność barw, wydarzeń, geometrii, form i uczuć na wystawie w Prudniku Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich Jacube Rybińskiej. Integralną częścią ekspozycji będzie performance zatytułowany „Krótki… » więcej 2023-02-03, godz. 11:00 Koncert uwielbienia w Branicach ''W Tobie jestem wolny'' - to tytuł koncertu poświęconego pamięci biskupa Józefa Marcina Nathana, wybitnego duszpasterza, społecznika, założyciela ''Miasteczka… » więcej 2023-02-03, godz. 06:10 O historii Pułku Ułanów Wołyńskich rozmawiano w muzeum w Opolu Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zaprosiło miłośników historii na spotkanie w Muzeum Śląska… » więcej 2023-02-02, godz. 17:00 Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie Muzeum Śląska Opolskiego w ramach wystawy 'Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta' zaprasza na oprowadzanie kuratorskie. Po ekspozycji będzie oprowadzać… » więcej 2023-02-02, godz. 09:00 Utwory skandynawskich kompozytorów zabrzmią w Filharmonii Opolskiej Kompozytorzy, który zmienili swoją narodowość na fińską i norweską zostaną zaprezentowani w Filharmonii Opolskiej. Zagra Orkiestra Filharmonii Opolskiej… » więcej 2023-02-01, godz. 11:00 Stypendium za talent - urząd marszałkowski rozpoczął przyjmowanie wniosków Ruszył nabór wniosków o stypendia z programu 'Marszałkowskie Talenty'. Mogą o nie zabiegać osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem… » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Praca Adama Michalika ze Strzelec Opolskich zakwalifikowana na międzynarodową wystawę Praca Adama Michalika, artysty ze Strzelec Opolskich, jako jedna z dziesięciu została zakwalifikowana na wystawę HANSEartWORKS. To międzynarodowy projekt wystawienniczy… » więcej 2023-01-31, godz. 15:15 Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na spotkanie poświęcone malowidłom Władysława Początka Otwarcie nowego centrum przesiadkowego Opole Główne pozwoliło ponownie oglądać zabytkowe już malowidło opolskiego artysty, które wcześniej było na ścianie… » więcej 2023-01-31, godz. 11:45 Wraca plebiscyt "Dar Opola". Można nominować uczestników Stowarzyszenie 'Pieśni spod żagli' po dwuletniej przerwie wywołanej pandemią powraca do organizacji plebiscytu 'Dar Opola'. Konkurs ma promować środowisko… » więcej 2023-01-29, godz. 22:45 "Bez ładu i składu, czyli rytmy naszej młodości" w NDK Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie zaprasza na wyjątkowy spektakl. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »