Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-03, 17:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

"W Polsce zostało najwięcej potomków Rodła". Na Górze św. Anny uczczono 100. rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny
Apelem Pamięci i symbolicznym złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy uczczono dziś (03.09) na Górze św. Anny 100. rocznicę powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku "Rodła". W uroczystościach przed Pomnikiem Czynu Powstańczego udział wzięli przedstawiciele opolskiego urzędu wojewódzkiego, Instytutu Śląskiego, IPN-u, wojska oraz członkowie Klubu Rodło. Podczas przemówień odczytano również list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który napisał, między innymi, że jednoczenie się i występowanie pod znakiem "Rodła" wymagało odwagi.
- Dla nas Rodłaków, Góra św. Anny jest miejscem szczególnym, bo przecież "Rodło" zakładali powstańcy śląscy i tutaj mamy taki punkt odniesienia - mówi Kazimierz Głowacki, prezes Klubu Rodło.

- W Polsce zostało najwięcej potomków Rodła i powstańców śląskich, a w dodatku było 5 dzielnic Rodła, z czego trzy pozostały w Polsce. Są one w Opolu, Olsztynie i Złotowie. Ci ludzie na Śląsku też walczyli o powrót Śląska do Polski. Ponadto, ta część Śląska, która nie została po polskiej stronie, musiała się jakoś zorganizować i postanowiono, aby wszystkie te organizacje skupić pod jednym znakiem Rodła i utworzyć Związek Polaków w Niemczech. Jak widać, to się udało.

Na uroczystościach był również senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński. Jak podkreślił, jest to bardzo ważne, aby kultywować tę pamięć o Rodłakach. - Uważam, że jesteśmy im to winni - mówił.

- W tak trudnych warunkach potrafili przechować tę pamięć oraz polskość. Nie tylko na tej ziemi, ale w całych Niemczech. Jeśli nie będziemy pamiętać o tego typu rocznicach, to po prostu stracimy powoli tożsamość narodową. To jest jeden z elementów naszej tożsamości narodowej, oprócz języka.

- Ta dzisiejsza data jest bardzo ważna dla nas i dla naszych Rodłaków, bowiem 100 lat temu powstał Związek Polaków w Niemczech - dodaje Dariusz Sitko, dyrektor biura wojewody opolskiego.

- Wymyślono Rodło, znak, który przypomina Wisłę, która płynie przez Polskę z miastem Kraków. To jest taki symbol tej historii, pamięci o tych Polakach, którzy walczyli o polskość poza granicami Rzeczypospolitej.

Zdaniem naczelnik delegatury IPN w Opolu dr Iwony Demczyszak, jak i dyrektora Instytutu Śląskiego dr Bartosza Kuświka, w obecnych czasach jesteśmy w stanie przechować pamięć o tych, którzy walczyli o tę Polskość poza jej granicami. - Możliwe jest to, dzięki właśnie takim obchodom - mówi dr Demczyszak.

- Każda rocznica jest taką okazją, żeby mówić o danym temacie, a setna rocznica jest szczególna. Natomiast jest ogromna szansa, aby pamięć przetrwała, bo ona jest w nas. Jeśli my będziemy pamiętać i przekazywać to dalej, to przetrwa to. - Jeżeli będziemy pamiętali, że to byli prawdziwi ludzie, a nie pomniki, to będziemy wiedzieli, że to są często wzory do naśladowania. Nie tylko ich słowa, ale przede wszystkim czyny o tym poświadczały. Mogli przecież powiedzieć, że są Niemcami i pójść do niemieckiego wojska i mieć ten komfort, że nie pójdą do obozu koncentracyjnego.

O godzinie 16:30 rozpoczął się program artystyczny w Muzeum Czynny Powstańczego. A w nim recital Jana Pietrzaka i Wojciecha Ciuraja.
Kazimierz Głowacki
Jerzy Czerwiński
Dariusz Sitko
dr Iwona Demczyszak i dr Bartosz Kuświk
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-10-01, godz. 19:45 "Chodzi o to, by karp był na stołach nie tylko w Boże Narodzenie". Za nami pierwszy dzień X Święta Karpia oPolsk… Rolada z karpia, czarne pielmieni z karpia czy japoński rosół z karpiem na parze. Między innymi takie potrawy przygotowali młodzi uczestnicy konkursu kulinarnego… » więcej 2022-10-01, godz. 19:15 Bus wylądował w Jeziorze Nyskim. Tak kończy się pozostawienie samochodu na luzie i bez zaciągnięcia hamulca ręc… Wędkarz nie zaciągnął hamulca ręcznego i jego bus stoczył się do Jeziora Nyskiego. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2022-10-01, godz. 17:10 Prawie 2,5 tysiąca pierogów dało Krapkowicom rekord Polski. Najcięższa dynia ważyła ponad 600 kilogramów [ZDJ… Padł rekord Polski w lepieniu pierogów z dynią podczas Bania Fest, czyli Festiwalu Dyni w Sercu Opolszczyzny. Na parkingu Starostwa Powiatowego w Krapkowicach… » więcej 2022-10-01, godz. 15:00 Nyski "Mechanik" będzie miał wirtualną strzelnicę Powiat nyski buduje wirtualną strzelnicę. Zlokalizowana zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, placówce oświatowej podlegającej… » więcej 2022-10-01, godz. 13:45 Brzeskie muzeum w ten weekend zaprasza seniorów na darmowe zwiedzanie. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji Do końca weekendu można brać udział w bezpłatnych warsztatach i prelekcjach w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Placówka zaprasza też na zwiedzanie swoich… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Opole: dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu 1 Maja i Reymonta Do tego zdarzenia doszło przed godziną 13. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Reaktywowane dyplomarium na Uniwersytecie Opolskim. Około 60 absolwentów w czarnych togach powróciło na wydział Około 60 tegorocznych absolwentów kierunków ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego wzięło udział w reaktywowanym po latach dyplomarium. » więcej 2022-10-01, godz. 11:15 Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali… O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa… » więcej 2022-10-01, godz. 10:30 Sobota z warsztatami ekologicznymi i pieczonym ziemniakiem w Kluczborku. Można pomóc Antosiowi z Wołczyna Na dwie ciekawe inicjatywy zaprasza Centrum Kultury w Kluczborku. Przed południem (o 11:00) rozpocznie się Eko-piknik dotowany przez urząd marszałkowski. » więcej 2022-10-01, godz. 08:00 Brzeg: remont ulicy Reymonta jednak z rządowym dofinansowaniem. Miasto chce szukać wykonawcy prac Ulica Reymonta w Brzegu zostanie wyremontowana. Miasto otrzymało dofinansowanie do tej inwestycji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »