Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-14, 06:19 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole

"Niezwykłe Kobiety" – koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole (13.09) [fot. Katarzyna Nowak]
"Niezwykłe Kobiety" – koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole (13.09) [fot. Katarzyna Nowak]
Uczestnicy wtorkowego (13.09) koncertu, zrealizowanego w studiu muzycznym Radia Opole, poznali autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego. Koncert zatytułowany "Niezwykłe Kobiety", wzbogacony dodatkowo o wizualizacje Michała Misiury, był częścią artystycznego projektu realizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Historyczne i poświęconego cichym bohaterkom powstań śląskich - zwykłych kobiet, mierzących się z brutalną rzeczywistością powstańczą.
- Zrodził mi się w głowie pomysł, żeby podejść do tematu powstań w całkowicie inny sposób, niż czynią to inni artyści - wyjaśnia Byrski. - Podczas gdy w takich sytuacjach bardzo ważne jest to, czego się ogólnie nie widzi i o czym się zbyt często nie mówi, czyli o zapleczu. I o tym życiu, które dzieje się na co dzień i które trzeba udźwignąć.

Każdy utwór to odrębna historia ilustrująca różnorodne emocje i analogicznie zróżnicowana również w warstwie muzycznej, za którą jako kompozytor i kierownik muzyczny odpowiada gitarzysta Jacek Królik.

- Jestem bardzo wzruszony - przyznał po występie artysta. - To są tak przejmujące teksty, jak przejmujące historie, że podczas tego koncertu odniosłem wrażenie, że wszyscy weszliśmy do środka tych historii, przeżywaliśmy je razem z bohaterkami i w jakimś sensie wzruszaliśmy się. Ja się rozryczałem trzy razy w tym koncercie! Parę razy się uśmiechnąłem, oczywiście...

Warto podkreślić, że dla części zaangażowanych w projekt ludzi, m.in. dla wokalistki Oli Królik, historia powstań śląskich jest również sprawą bardzo osobistą:

- Zmierzyłam się z bardzo trudnym dla mnie programem - przyznaje wokalistka. - Starałam się to zrobić jak najlepiej, starałam się jak najmocniej wczuć w historie kobiet, z tamtych czasów właśnie. Ja jestem Ślązaczką, bo jestem z pochodzenia z Gliwic. Cieszę się z tego bardzo, że miałam taką szansę śpiewać gwarą, o tym co jest dla mnie ważne i co jest też w mojej historii: w trzecim z powstań śląskich walczył mój pradziadek.

Dodajmy, że obok wspomnianej wokalistki Oli Królik i gitarzysty Jacka Królika, na scenie Studia M im. SBB Radia Opole zaprezentowali się również Rokasna Lewak (wokal), Łukasz Adamczyk (gitara basowa), Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe) oraz Mirosław Hady (perkusja).

Więcej na ten temat w czwartkowej (15.09) audycji "Rewiry kultury" w Radiu Opole 2 KULTURA, a zapis wideo z koncertu, transmitowanego w trzeciej godzinie audycji "Dobre Granie" oraz rozmów z artystami, wkrótce pojawi się w zakładce Radio Opole 4 HISTORIA na stronie internetowej Radia Opole, które było partnerem wydarzenia. Od strony produkcyjnej nad wydarzeniem czuwał SEPTYMA Tomasz Koperwas.
Wojciech Byrski
Jacek Królik
Ola Królik

Kultura i rozrywka

2022-12-02, godz. 21:45 Efekt 16-letniej pracy na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [ZDJĘCIA] Dwie sale wystawiennicze Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu zajęły prace fotograficzne Andrzeja Tobisa. Wystawa 'Ruch Polski wokół Słońca' kończy 12… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 "Bardzo się cieszymy, że możemy tu być". Muzycy z Ukrainy przyjechali do studia M im. SBB nagrać piosenki [FILM] Polscy muzycy z Ukrainy odwiedzili dziś (02.12) studio M im. SBB w Radiu Opole. 11 śpiewaków z chóru 'Młode liście' z Domu Polskiego w Barze na Ukrainie… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Muzyka inspirowana Chinami w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy (2.12) koncert symfoniczny. Bohaterem koncertu będzie Tan Dun i jego pięcioczęściowy Koncert wiolonczelowy 'Przyczajony… » więcej 2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »