Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-20, 20:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Narodowy Dzień Powstań Śląskich na Górze św. Anny. "To historyczna chwila, celebrujemy najmłodsze święto w kraju" [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody pierwszego Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny
20 czerwca decyzją prezydenta Andrzeja Dudy po raz pierwszy obchodzony jest jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich. To państwowe święto ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. Z tej okazji oficjalne obchody zorganizowano przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.
- O ustanowienie tego święta środowiska patriotyczne, kombatanckie i rodziny powstańców zabiegały od ponad 20 lat - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski, który podczas uroczystości odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. - To jest historyczna chwila. Celebrujemy najmłodsze święto w naszym kraju. A powstania śląskie były wielkim zrywem narodowym i dały podwaliny do potęgi przyszłej Polski okresu międzywojnia. Gdyby nie zwycięskie powstania, to nie byłoby mowy o środkach na budowę Gdyni czy Centralnego Ośrodka Przemysłowego.

- Jestem dumna, że to Sejm IX kadencji ustanowił to święto - mówi posłanka PiS Katarzyna Czochara. - Ta pamięć jest niezmiernie ważna i to miejsce jest wyjątkowe. Tu przez wiele lat toczyły się walki o polskość, o ziemię polską. Tu przelewano krew i te walki przyniosły odpowiednie wyniki, skutki. Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, ten moment jest ważny w kontekście tego, co dzieje się teraz w Ukrainie.

- Poprzez to święto oddajemy hołd wszystkim powstańcom, którzy tutaj walczyli. Góra św. Anny jest dla nas miejscem symbolicznym - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - Tutaj na Górze św. Anny była jedna z największych bitew, która miała to znaczenie, że zakończyło się praktycznie III Powstanie Śląskie. Ponieważ tutaj, kiedy zwyciężyły wojska niemieckie, powstańcy zaczęli się cofać i wtedy praktycznie zakończyło się to powstanie.

- Ustanowienie tego święta jako narodowego stwarza nam dodatkową okazję do tego, żeby mówić o powstaniach śląskich - mówi Iwona Demczyszak, pełniąca obowiązki naczelnika delegatury IPN w Opolu. - Wiedza o powstaniach śląskich tutaj oraz na Górnym Śląsku i Śląsku Opolskim jest bardziej eksplorowana niż w innych regionach, więc ten Narodowy Dzień Powstań Śląskich sprawi, że będziemy mówili o tym ponadregionalnie.

- To należy się powstańcom. My ze Śląska pochodzimy i jesteśmy murem za Śląskiem. Dlatego te powstania są nam bliskie. Uczestniczymy we wszystkich tego typu uroczystościach patriotycznych - dodaje Zofia Kozak ze Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny zakończyła „Muzyczna lekcja historii o Powstaniach Śląskich - Tryptyk Śląski” w auli Domu Pielgrzyma.

Przypomnijmy, 12 maja Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. 7 czerwca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Śląskiego. Dodajmy, że posłem sprawozdawcą projektu ustawy była opolska posłanka Violetta Porowska.
Sławomir Kłosowski
Katarzyna Czochara
Józef Swaczyna
Iwona Demczyszak, Zofia Kozak
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-10-02, godz. 20:10 Tradycyjna kuchnia ze szczyptą nowoczesności. W Kurzniach uczono, jak na nowo odkrywać śląskie specjały Tradycyjna kuchnia może smakować jeszcze lepiej w nowoczesnym wydaniu. Dziś (02.10) przekonywały o tym uczestniczki warsztatów kulinarnych 'Z kaszą w kuchni… » więcej 2022-10-02, godz. 20:00 "Zmotoryzowani" strażnicy miejscy z Brzegu. "W ostatnich miesiącach załatwiamy znacznie więcej spraw niż dotychcz… Zakup samochodu był strzałem w dziesiątkę - tak pierwsze miesiące korzystania ze swojego radiowozu podsumowują brzescy strażnicy miejscy. Dotychczas funkcjonariusze… » więcej 2022-10-02, godz. 19:30 W Krzywiźnie upamiętniono księdza Michała Norka. "To chyba jedyny niezłomny kapłan z Ziemi Kluczborskiej" Przed kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzywiźnie odsłonięto dziś (02.10) tablicę upamiętniającą księdza Michała Norka. To… » więcej 2022-10-02, godz. 17:11 Jesienna burza na Opolszczyźnie. Drzewo przewróciło się na samochody w Opolu Burza z ulewnym deszczem oraz porywistym wiatrem przeszła przez województwo opolskie. Opolscy strażacy odnotowali już kilka interwencji. » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 Food trucki na opolskim rynku. "Chętnie sięgamy po nowe smaki" Jeszcze dziś (02.10) na opolskim rynku można skosztować kulinarnych specjałów z różnych zakątków świata. » więcej 2022-10-02, godz. 15:00 Strzelce Opolskie: rusza dodatkowy nabór na mieszkania w ramach programu "Twoje M" Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy marzą o' własnym gniazdku', mogą je jeszcze otrzymać. W poniedziałek (03.10) rusza dodatkowy nabór na mieszkania… » więcej 2022-10-02, godz. 14:00 Czworonogi z Namysłowa będą mogły zakosztować wolności. W mieście powstaną dwa wybiegi dla psów Moda na psie wybiegi dotarła do Namysłowa. Tamtejszy magistrat planuje budowę dwóch takich miejsc. » więcej 2022-10-02, godz. 12:15 15 procent mieszkańców Opolszczyzny nie skorzystało z bonu turystycznego. Pieniądze jednak nie przepadną Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z Polskiego Bonu Turystycznego, mają więcej czasu by zapłacić nim za pobyt w hotelach czy udział w imprezach tur… » więcej 2022-10-02, godz. 12:00 Zamknięto drogę w Dąbrówce Łubniańskiej. Obowiązują dwie trasy objazdu Uwaga kierowcy! Ekipy remontowe całkowicie zamknęły przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu informuje, że w związku… » więcej 2022-10-02, godz. 10:20 Wypadek na DW 423 Opole - Krapkowice. Droga w Choruli jest zablokowana Utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej nr 423 w Choruli w powiecie krapkowickim po zderzeniu dwóch samochodów osobowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »