Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-08-15, 17:29 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolszczyzna chwali się swoim dziedzictwem. EtnoPiknik na zamku w Niemodlinie

Opolszczyzna chwali się swoim dziedzictwem. EtnoPiknik na zamku w Niemodlinie
Mamy się czym chwalić. Opolszczyzna ma najwięcej wpisów na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Z 70 pozycji 11 dotyczy naszego regionu. Okazją do poznania opolskich zwyczajów, rękodzieł, wyrobów jest I Opolski EtnoFestiwal, który odbywa się na Zamku Książęcym w Niemodlinie.
Podczas wydarzenia uczczono, okazjonalną wystawą, 60-lecie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Na pewno Opolszczyzna jest wyjątkowa - mówi prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, która przewodniczy Radzie ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Można powiedzieć, że Opolszczyzna łyknęła bakcyla. Opolszczyzna, czyli ludzie, którzy widzą, że dla wzmocnienia wspólnoty lokalnej bardzo ważnym czynnikiem jest też dziedzictwo. To jest tradycja, umiejętności, praktyki.

- Myślę, że to gdzieś jest zgromadzone w ludziach - dodaje Elżbieta Ofat, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - To są nasze zwyczaje, obyczaje, tradycje, które przenosimy z pokolenia na pokolenie. Niezwykle ważne jest to, że nie tylko je przenosimy, ale jeszcze się nimi dzielmy.

Na EtnoPikniku prezentuje się właściwie cały region. Odwiedzający mogą spróbować na przykład medycyny naturalnej w postaci ziołolecznictwa. To propozycja Koła Gospodyń Wiejskich z Dobrzenia Wielkiego.

- Nasze zioła są dobre na wszystko - mówi Sylwia Radzik. - Praktycznie mamy wszystko co z ziołami jest związane. Mamy dzikie zioła i mamy zioła bardziej szlachetne. Pomagają na wszystkie choroby. Układu krwionośnego, mózgu, skóry, nerki, serce. Bierzmy przykład z natury.

Można oglądać, kosztować, kupować albo zrobić coś samemu.

- Prowadzimy warsztaty malowania jajek we wzór opolski - informuje Grażyna Fila z Opolskich Dziołch. - Dzieci malują jajka, a dla odważnych jest również drapanie jajek, czyli wykonywanie kroszonek. To już jest praca bardziej precyzyjna, delikatna. Mamy bardzo zdolnych ludzi i młodych i starszych. Piękny wzór dzisiaj powstał. Każdy swoją pracę może zabrać do domu.

I Opolski EtnoFestiwal w Niemodlinie był także przystankiem naszej jubileuszowej trasy "70 gmin na 70-lecie Radia Opole". Jutro (16.08) nasza akcja zawita do Łubnian.

prof. Katarzyna Smyk, Elżbieta Ofat
Sylwia Radzik
Grażyna Fila

Kultura i rozrywka

2024-04-12, godz. 12:32 "Ekozoolandia" w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Najmłodsi śpiewali o orle bieliku 240 dzieci wzięło udział w Festiwalu Przedszkolaków 'Ekozoolandia'. Wydarzenie po raz ósmy zorganizował Strzelecki Ośrodek Kultury. Na scenie widowiskowej… » więcej 2024-04-10, godz. 14:00 Galeria Sztuki Współczesnej i Biblioteka Dziecięca w Opolu zapraszają na czytanie performatywne Dwie instytucje kultury: Galeria Sztuki Współczesnej i oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, zapraszają na performatywne… » więcej 2024-04-10, godz. 11:00 Trwają przygotowania do Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowuje finał XXXI Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej 'Nie traćmy pamięci'. Recytacje oceniane są przez opolskich… » więcej 2024-04-10, godz. 07:00 Stare woluminy na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna pokaże w Galerii WuBePe część zabytkowych książek i rękopisów. Szczególnie cenne dla dziedzictwa kulturowego zbiory odzyskały… » więcej 2024-04-09, godz. 17:54 Recytacje młodzieży w głuchołaskim centrum kultury. Mały OKR za nami Młodzież interpretowała poezję na scenie Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski zorganizowano… » więcej 2024-04-09, godz. 07:00 Dwudzieste spotkanie w Salonie Opolskiej Nauki Towarzystwo Przyjaciół Opola już trzeci rok zaprasza opolskich naukowców na spotkania z Opolanami. 20. Salon Opolskiej Nauki dziś (09.04) będzie gościł… » więcej 2024-04-08, godz. 17:00 Kreacje wieczorowe i stroje sceniczne na wystawie przyszłych plastyków w bibliotece [ZDJĘCIA] Uczniowie specjalizacji „Projektowanie ubioru” i „Projektowanie kostiumu scenicznego” w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu… » więcej 2024-04-06, godz. 18:00 Dżdżownice opanowały Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu [ZDJĘCIA] Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprosiła miłośników sztuk plastycznych na warsztaty rodzinne, podczas których powstawały projekty scenograficzne do… » więcej 2024-04-06, godz. 13:00 Przed koncertem w filharmonii można zatrzymać się przy obrazach [ZDJĘCIA] W Filharmonii Opolskiej od wczoraj (5.04) możemy oglądać nową wystawę malarstwa. Swoje abstrakcyjne prace pokazuje Piotr Grandys. Na ścianach antresoli możemy… » więcej 2024-04-06, godz. 11:45 Orkiestra z Turyngii zagra dziś w WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na wiosenny koncert muzyki klasycznej i popularnej. Orkiestra dęta z Turyngii Landesblasorchester des Blasmusikverbandes… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »