Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 18:20 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów chce zachęcać mieszkanki wsi do większej aktywności. W gminie odbył się pierwszy konwent kół gospodyń wiejskich

Konwent KGW połączony z akcją sadzenia drzew [fot. Daniel Klimczak]
Konwent KGW połączony z akcją sadzenia drzew [fot. Daniel Klimczak]
Koła gospodyń wiejskich w gminie Namysłów przeżywają renesans. Organizacje zrzeszają coraz więcej członkiń, a na ich utworzenie decydują się kolejne miejscowości.
Ich potencjał coraz wyraźniej dostrzega tamtejszy magistrat, który dziś (30.09) zorganizował gminny konwent KGW. Jak mówi wiceburmistrz Namysłowa Ewelina Moniuszko-Czuczwara, to pierwsza, choć na pewno nie ostatnia taka inicjatywa.

- Robimy to przede wszystkim po to, żeby zachęcić te panie do wspólnego działania. Po to, żebyśmy mogły razem być, wymieniać się doświadczeniami. Planuję również prelekcje i wystąpienia specjalistów od pozyskiwania środków dla kół, warsztaty kulinarne - zapowiada.

Jak zapewnia Ewa Wolska z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamiennej, kobiety z gminy Namysłów chcą stale doskonalić swoje umiejętności, ucząc się od najlepszych.

- Będziemy się tu spotykać, cieszymy się również, że jest tu Radio Opole, bo jeżeli to będzie na antenie, to pewnie usłyszą nas panie z kół gospodyń wiejskich ze Śląska Opolskiego i my tu jesteśmy chętne na spotkania, na warsztaty tematyczne, bo wiemy, że tam panie od dawna prężnie działają - powiedziała.

Z kolei Paulina Zioła z KGW Brzozowiec przekonuje, że dzisiejsza działalność kół różni się od tej sprzed lat.

- Dziś również się spotykamy, razem spędzamy czas, ale w taki bardziej nowoczesny sposób. Zajmujemy się rzeczami, które nas po prostu interesują. Na przykład miałyśmy warsztaty wyplatania wianków. Wiem, może to brzmi trochę staroświecko, ale to nie są takie typowe wianki jak kiedyś, to są też stroiki. Dostosowujemy się do tego, co teraz jest nam potrzebne - zauważa.

Dodajmy, że dziś w gminie istnieje 8 kół, jednak do magistratu trafiają sygnały od kolejnych miejscowości zainteresowanych ich uruchomieniem. Co ciekawe, w działalność tych organizacji coraz częściej angażują się także panowie.
Ewelina Moniuszko-Czuczwara
Ewa Wolska
Paulina Zioła

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »