Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-27, 12:49 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: jubileuszowy sezon artystyczny zamknięty z rozmachem, ale to nie koniec muzycznych atrakcji! [ZDJĘCIA]

Finał 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wielkim aplauzem w części koncertowej, a następnie zabawą taneczną w klimacie lat 50. zakończył się w niedzielny (26.06) wieczór jubileuszowy, 70. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej imienia Józefa Elsnera. Podczas uroczystego koncertu nie zabrakło ważnych dla instytucji gości, w tym byłych dyrektorów placówki. Obecny był również pochodzący z Opola kompozytor, altowiolista i prozaik Aleksander Kościów, którego "Uwertura jubileuszowa", napisana na zamówienie filharmonii, specjalnie na tę okazję i zawierająca życzenia wypowiadane przez orkiestrę, zabrzmiała premierowo na początku koncertu. Dodajmy, że poza bisem solisty (Kaprys a-moll op. 1 nr 24 Niccolò Paganiniego) na zróżnicowany program koncertu złożyły się wyłącznie dzieła polskich twórców, choć część z nich nawiązywała do słynnej opery Charlesa Gounoda "Faust".
- Jestem szczęśliwy, zawsze chętnie wracam do Opola i to jest też taka okazja, która mnie zaszczyca przede wszystkim - mówi Aleksander Kościów. - Bardzo jestem zadowolony, szczęśliwy. Jest w tym też takie piękne, proste szczęście spotykania osób, spod których skrzydeł też wychodziłem pochodząc stąd i widzę ich teraz, spotykam w orkiestrze. No to jest nie byle, nie byle jakie przeżycie.

Do muzycznych gości specjalnych należał również solista wieczoru Janusz Wawrowski, utytułowany artysta, a zarazem jedyny polski skrzypek posiadający na stałe skrzypce Antonia Stradivariego ("Polonia" z 1685 roku), otrzymane na dożywotnie użytkowanie w hołdzie za zasługi w promocji kultury polskiej na świecie.

- Wielka radość, bardzo się cieszę i czuję się zaszczycony, że mogłem uświetnić takie wspaniałe święto, bo to taka okrągła rocznica. - Życzę co najmniej kolejnych siedemdziesięciu lat Filharmonii Opolskiej. Cieszę się, że tak pięknie się rozwija, jest to, uważam, wymarzone miejsce nie tylko ze względu na muzykę, ale w ogóle na taki całokształt.

Wieczór zakończył się symbolicznym przyjęciem połączonym z zabawą taneczną, której towarzyszyła muzyka z lat 50. ubiegłego wieku, czyli z czasów, kiedy zaczęła się historia orkiestry dziś stanowiącej główny filar muzyczny filharmonii. Dodajmy, że zakończony właśnie sezon artystyczny był wyjątkowo długi, ale chciano symbolicznie nawiązać właśnie do przypadającej właśnie dziś, 27 czerwca 2022 roku, 70. rocznicy pierwszego koncertu Opolskiej Orkiestry Symfonicznej, która dała początek dzisiejszej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.

Więcej na ten temat wkrótce w audycjach Radia Opole, które było patronem medialnym wydarzenia. A warto również wspomnieć, że oficjalne zwieńczenie sezonu artystycznego nie oznacza wakacji dla muzyków, ponieważ 3 lipca o godzinie 20:30 zarówno chór, jak i orkiestra filharmonii wystąpi wraz z solistami w opolskim Amfiteatrze Tysiąclecia prezentując muzykę filmową.
Aleksander Kościów
Aleksander Kościów - życzenia dla Słuchaczy
Janusz Wawrowski

Kultura i rozrywka

2022-10-02, godz. 16:00 "Wszystko, o czym nie pamiętamy". Spotkanie z niemiecką pisarką w Opolu W ramach 19. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie z niemiecką pisarką, która opisała… » więcej 2022-10-02, godz. 14:10 Przed nami finał 30. Śląskiego Festiwalu Beethovenowskiego w Głogówku Po tygodniowej przerwie, dziś (02.10) w Głogówku zabrzmi siódmy, a zarazem ostatni koncert tegorocznego 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena… » więcej 2022-10-01, godz. 19:35 Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii Osiem wystaw fotograficznych otwarto dziś (1.10) w Opolu. Pięć spośród nich można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii… » więcej 2022-10-01, godz. 17:30 Niecodziennym koncertem rozpoczyna się XII Dobrodzień Classic Festival Publiczność sama zdecyduje o przebiegu koncertu - tak niecodzienną koncepcję przyjął śpiewak Piotr Lempa, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Dobrodzień… » więcej 2022-10-01, godz. 14:15 Mocny początek sezonu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera Z kompletem publiczności i długimi owacjami na stojąco - tak rozpoczął się 71. Sezon Artystyczny w Filharmonii Opolskiej imienia Józefa Elsnera, zrealizowany… » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Noc Bibliotek w MBP w Opolu. "Zapraszamy na szereg wydarzeń" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu po raz kolejny włącza się w VIII ogólnopolską imprezę Noc Bibliotek. Sobotnie popołudnie i wieczór w bibliotece przebiegną… » więcej 2022-10-01, godz. 11:00 W Opolu trwa "Weekend seniora z kulturą" Rozpoczął się kolejny 'Weekend seniora z kulturą', który ma na celu udostępnić wydarzenia kulturalne seniorom bezpłatnie lub w obniżonej cenie. » więcej 2022-10-01, godz. 09:45 W Dniu Polskiej Muzyki warto pamiętać o rodzimych wykonawcach. Radio Opole włącza się w akcję promowania ich dor… - Chodzi o to, by w tym szczególnym dniu podkreślić rolę polskich wykonawców, polskich artystów - mówił w Dniu Polskiej Muzyki szef redakcji muzycznej… » więcej 2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »