Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-21, 18:45 Autor: Witold Wośtak

Banknoty warte zero euro można oglądać w oleskiej bibliotece. Pierwsza taka wystawa w Polsce

Wystawa "0 euro" w Oleskiej Bibliotece Publicznej [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "0 euro" w Oleskiej Bibliotece Publicznej [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "0 euro" w Oleskiej Bibliotece Publicznej [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "0 euro" w Oleskiej Bibliotece Publicznej [fot. Witold Wośtak]
Banknoty o nominale zero euro mogą być cenne, przynajmniej dla kolekcjonerów. W Oleskiej bibliotece publicznej otwarto dzisiaj (21.06) pierwszą w Polsce wystawę z wszystkimi polskimi banknotami lat 2019-2020.
Widnieją na nich zabytki, postaci historyczne, najważniejsze wydarzenia oraz sportowcy. - Choć one nie mają dzisiaj dużej wartości, cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów - mówi Wojciech Łonak, prezes oleskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

- One są znacznie tańsze, więc młodzież ma szansę kolekcjonować je bez problemu. Pamiątkowe monety bite przez Mennicę Polską są niestety coraz droższe. Nie każdego młodego człowieka, a nawet i dorosłego, stać obecnie na kupowanie monet.

Przemysław Ziemba, prezes centrali PTN, dodaje, że celem jest zachęcenie młodych ludzi do zapoznania się z numizmatyką.

- Jest trudno. Nie da się ukryć, że internet odbiera nam poniekąd pole do działania. Trzeba jednak powiedzieć uczciwie, że słabnące zainteresowanie to żadna nowość. Mimo wszystko, obserwujemy nowych sympatyków wśród nastolatków czy studentów – nie oceniamy więc sytuacji najgorzej.

Wystawa w Oleśnie to część obchodów 35-lecia miejscowego oddziału numizmatyków. Ekspozycję można oglądać do końca lipca.
Wojciech Łonak
Przemysław Ziemba

Kultura i rozrywka

2022-07-06, godz. 10:41 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie i spacer śladami Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Galeria Sztuki Współczesnej zamyka wystawę poświęconą opolskiemu rzeźbiarzowi Marianowi Nowakowi. Ekspozycja była dostępna przed siedzibą galerii od… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Przez wakacje zobaczymy włoskie filmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Stowarzyszenie 'Opolskie Lamy' przez wakacje zapraszają do WBP na projekcje filmów włoskich. Rusza projekt Lamy pod… » więcej 2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »