Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-02, 20:45 Autor: Mariusz Majeran

46. OKT: opolscy aktorzy przeczytali "Kordiana" w Studiu M im. SBB

46. OKT: opolscy aktorzy przeczytali "Kordiana" w Studiu M im. SBB [fot. Marcin Boczek]
46. OKT: opolscy aktorzy przeczytali "Kordiana" w Studiu M im. SBB [fot. Marcin Boczek]
46. OKT: opolscy aktorzy przeczytali "Kordiana" w Studiu M im. SBB [fot. Marcin Boczek]
46. OKT: opolscy aktorzy przeczytali "Kordiana" w Studiu M im. SBB [fot. Marcin Boczek]
46. OKT: opolscy aktorzy przeczytali "Kordiana" w Studiu M im. SBB [fot. Marcin Boczek]
46. OKT: opolscy aktorzy przeczytali "Kordiana" w Studiu M im. SBB [fot. Marcin Boczek]
W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych opolscy aktorzy czytają dzieła literatury polskiej w legendarnym Studiu M imienia SBB. Dziś (02.06) mieliśmy okazję posłuchać performatywnego czytania "Kordiana" Juliusza Słowackiego
- Zdecydowanie jest inaczej niż w teatrze, bo to czytanie performatywne - mówi reżyser Maksymilian Nowak. - "Kordian" to jest szalenie trudna i skomplikowana sztuka Słowackiego. Aktorzy są z dużym doświadczeniem i oni ten tekst mają we krwi, więc ja sobie mogłem pozwolić na większe przesunięcia, na jej większe skróty, co nam pozwoliło skupić się na właściwie na samym bohaterze. Na Kordianie. I sprawdzić, jak myśl o bohaterze, jak mit romantyczny i jak mit o poświęceniu się za ojczyznę funkcjonuje dzisiaj w młodym człowieku? Karol Kossakowski podejmuje się tego działania.

- Lubię czytać sztuki w Studiu M - dodaje Leszek Malec aktor Teatru Kochanowskiego w Opolu. - No już kilka razy zaliczyłem te czytania podczas konfrontacji. I po za tym "Kordian", bardzo bliski memu sercu. Sam grałem Kordiana dawno, dawno temu.

W czytaniu wzięli także udział inni opolscy aktorzy: Beata Wnęk-Malec, Cecylia Caban, Bartosz Dziedzic i Michał Świtała. Kolejne czytanie w Studium im. SBB w niedzielę (05.06) o godzinie 17:00. Wstęp wolny wystarczy wysłać maila na adres agnieszka.kurenda-szmit@radio.opole.pl. Nasza rozgłośnia jest patronem medialnym konfrontacji.
Maksymilian Nowak
Leszek Malec

Kultura i rozrywka

2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej 2022-11-26, godz. 19:45 "Autorzy zapraszają nas do swoich domów". Gala 29. konkursu "Ze Śląskiem na ty" 53 prace zgłoszono do 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego 'Ze Śląskiem na ty'. Laureaci odebrali wieczorem wyróżnienia w Państwowej Szkole Muzycznej… » więcej 2022-11-26, godz. 16:00 "Kordian " Słowackiego według Grotowskiego w Modelatorni W sobotę i niedzielę dwie premiery 'Kordiana' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej w Teatrze Imienia Jana Kochanowskiego w Opolu. W przedstawieniu grają zawodowi… » więcej 2022-11-26, godz. 11:58 Wśród dinozaurów rusza Chata Świętego Mikołaja Tradycyjnie w Juraparku w Krasiejowie rozpoczyna się projekt zatytułowany Chata Świętego Mikołaja. To świąteczne zabawy skierowane do dzieci i całych rodzin… » więcej 2022-11-26, godz. 09:00 Klub Dragon z Namysłowa obchodzi roczek Działający przy Bibliotece Publicznej w Namysłowie Klub Dragon zaprasza na sobotnie świętowania pierwszej rocznicy pracy. Całość rozpocznie się o godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »