Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-23, 18:00 Autor: Mariusz Majeran

Ostatnia w tym sezonie premiera teatralna w Kochanowskim

"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" [fot. Mariusz Majeran]
"Ziemia Obiecana" jest ostatnią w tym sezonie teatralnym przedstawieniem przygotowanym przez zespół Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
- Nie musieliśmy tej powieści unowocześniać - podkreśla reżyser przedstawienia Piotr Ratajczak. - Powieść Stanisława Reymonta jest na tyle uniwersalna i na tyle opowiada o pragnieniach, zrobieniu kariery, odniesienia sukcesu w życiu finansowym, rodzinnym, erotycznym, jakimkolwiek, że w zasadzie nie trzeba tu niczego dopisywać, niczego zmieniać. Wręcz przeciwnie. Pozbywamy się tego sznytu dziewiętnastowiecznego, ale też nie epatujemy dzisiejszą rzeczywistością.

- Właściwie tylko wykreślałam treści, przygotowując adaptację - dodaje dramaturg Joanna Kowalska. - Jest bardzo dużo dialogów, które mogłam przenieść "jeden do jednego" na scenę. Sama nie dopisywałam za dużo. Nie ma tutaj żadnych wstawek współczesnych. Bohaterowie posługują się również rublami. Mówią swoim językiem, właśnie z epoki, który tak naprawdę jest perfekcyjnie zrozumiały dla nas.

W spektaklu występuje czternastu aktorów. Premiera w sobotę (25.06) o godzinie 19.00. Przedstawienie jest skierowane do widzów powyżej 14 roku życia. Natomiast niedzielny spektakl będzie z napisami w języku ukraińskim.
Piotr Ratajczak
Joanna Kowalczyk

Kultura i rozrywka

2022-06-26, godz. 15:45 Opolscy twórcy najlepsi na ogólnopolskim festiwalu "Jawor u źródeł kultury". Zespół SILESIA i Małgorzata Mateja… Dwie spośród trzech głównych nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej 'Jawor u źródeł kultury' otrzymali twórcy z Opolszczyzny. Trofea powędrowały… » więcej 2022-06-26, godz. 10:21 "Ziemia obiecana" w nowym ujęciu z oryginalnymi dialogami, uniwersalnymi wartościami i bezprzewodowymi mikrofonami [… Teatr imienia Jana Kochanowskiego wystawił 'Ziemię obiecaną' Reymonta w reżyserii Piotra Ratajczaka i dramaturgii Joanny Kowalskiej. » więcej 2022-06-26, godz. 08:00 Reprezentacja Opolszczyzny na festiwalu ludowym "Jawor u źródeł kultury" w Kielcach [FILM, ZDJĘCIA] Reprezentanci Opolszczyzny wzięli udział w barwnym pochodzie, który przeszedł ulicami Kielc. To z okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej 'Jawor… » więcej 2022-06-25, godz. 19:30 "Filharmonia Opolska wychowuje sobie przyszłych melomanów". Rodzinny Piknik Muzyczny z okazji 70-lecia Sobotnie popołudnie z Filharmonią Opolską skusiło wielu mieszkańców stolicy regionu i nie tylko. Zorganizowano tam Rodzinny Piknik Muzyczny w ramach weekendu… » więcej 2022-06-25, godz. 15:00 Festiwal Ognia i Wody powraca. Tym razem na zakończenie wakacji Po pandemicznej przerwie do Nysy powróci wydarzenie, które co roku przyciągało nad Jezioro Nyskie tłumy mieszkańców i turystów z całego regionu. Mowa… » więcej 2022-06-25, godz. 08:28 Noc Kultury 2022: tłumy bawiły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu na tegoroczną Noc Kultury przygotowała szereg zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tu prym wiodły warsztaty plastyczne… » więcej 2022-06-25, godz. 08:26 Waldemar Kotas świętował 50 lat pracy na scenie [ZDJĘCIA] Premierą sztuki 'Lekcja' według Ionesco opolski aktor Waldemar Kotas świętował swój jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Razem z Karoliną Gorzkowską… » więcej 2022-06-25, godz. 08:25 Noc Kultury: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przyciągnęło dzieci i dorosłych [ZDJĘCIA] Mimo trudnej tematyki Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w swojej siedzibie w Opolu podczas Nocy Kultury proponowało wydarzenia dla dzieci i dorosłych. Ci drudzy… » więcej 2022-06-24, godz. 18:15 Filharmonia Opolska: kumulacja wydarzeń na finał 70. sezonu artystycznego Weekend przepełniony atrakcjami zwieńczy jubileuszowy, 70. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Dziś (24.06) wieczorem zabrzmi ostatni… » więcej 2022-06-24, godz. 15:15 "Lekcja" według Ionesco w Teatrze Ekostudio w Opolu Teatr Ekostudio w Opolu przygotował premierowe przedstawienie zatytułowane 'Lekcja' według Ionesco. Przedstawienie jest połączone z jubileuszem 50 lat pracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »