Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-27, 09:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Ruszają konfrontacje teatralne. Na początek "Dziady" w reż. Mai Kleczewskiej

"Dziady" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie [fot. archiwum teatru]
"Dziady" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie [fot. archiwum teatru]
46. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" rozpoczną się w piątek (27.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Zobaczymy sześć spektakl konkursowych wytypowanych przez komisję artystyczną do finału ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa". Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty edukacyjne, koncert, spotkana z twórcami i czytania tekstów dramatycznych w Studiu M im. SBB Radia Opole.
Pierwszy konkursowy spektakl, który zobaczymy w piątek (27.05) o 18:30 to "Dziady" Adama Mickiewicza w reż. Mai Kleczewskiej. Spektakl przyjedzie do nas z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

- To spektakl, który wywołał ogromną dyskusję - mówi dr Patryk Kęcki, szef komisji artystycznej konkursu "Klasyka Żywa". - Mai Kleczewskiej udało się zrobić coś, o czym marzyli twórcy, czyli wykazać żywotność "Dziadów". To jest dramat, który potrafi ciągle korespondować ze współczesnością i nagle okazało się, że budzi wielkie emocje, nie jest tekstem muzealnym, tylko po prostu tekstem jak najbardziej na dzisiaj - dodaje.

- Wydarzenia towarzyszące urozmaicą nam główny nurt konkursu, a wśród nich są czytania sztuk teatralnych w Radiu Opole - mówi dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Norbert Rakowski. - Czytania sztuk podejmują się młodzi reżyserzy razem z naszymi aktorami. One będą szły online w czasie rzeczywistym. Będzie można też wejść do studia radia. Tam jest ograniczenie do kilkudziesięciu osób. Pierwsi widzowie, którzy zgłoszą się będą, mogli posłuchać na żywo w radiu. Będzie "Kordian" Słowackiego czy "Kamizelka" Prusa. To są wydarzenia, które wzbogacają konfrontacje i pokazują w szerszym aspekcie literaturę polską - dodaje.

Bezpłatne wejściówki na czytania sztuk w Radiu Opole można otrzymać pisząc na adres: agnieszka.kurenda-szmit@radio.opole.pl

Rozpoczynające się w piątek (27.05) Opolskie Konfrontacje Teatralne potrwają do 5 czerwca. Nasza rozgłośnia jest partnerem medialnym konfrontacji.
dr Patryk Kęcki
Norbert Rakowski

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 19:15 Przez wakacje zobaczymy włoskie filmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Stowarzyszenie 'Opolskie Lamy' przez wakacje zapraszają do WBP na projekcje filmów włoskich. Rusza projekt Lamy pod… » więcej 2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »