Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-22, 23:05 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy "Nie tylko Pegaz..." [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Nie tylko Pegaz..." [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Nie tylko Pegaz..." [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Nie tylko Pegaz..." [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Plenerowa wystawa "Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)", ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta. Na wystawę składa się dwustronny szereg plansz, ukazujących m.in. rzeźbiarza na tle swoich prac, ale także wycinki archiwalnych artykułów z Nowej Trybuny Opolskiej czy wizualizację "Pegaza" po ponownym ulokowaniu na placu przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego oraz Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wprawdzie plansze pojawiły się na placu Jana Pawła II już w piątek (20.05), ale dopiero w niedzielny wieczór (22.05) odbyło się symboliczne, oficjalne otwarcie wystawy, przy udziale synów Mariana Nowaka - Piotra oraz Pawła, a także osób dokumentujących historie związane z twórczością opolskiego rzeźbiarza, w tym opolskiego artysty Romualda Jeziorowskiego, będącego autorem części z prezentowanych na wystawie zdjęć. Wystawa jest także połączeniem historii z nowoczesnością, dzięki wykorzystaniu technologii QR, wystawę można bowiem oglądać wsłuchując się jednocześnie w reportaże stworzone przez dziennikarkę Radia Opole Barbarę Tyslik.
Otwarciu wystawy, zorganizowanemu w niedzielny (22.05) wieczór, podczas obchodów Dni Opola, towarzyszyły warsztaty twórcze, w ramach których można było stworzyć swojego własnego "Pegaza", zaplanowano także pokaz filmu przygotowanego przez GSW, w którym synowie Mariana Nowak opowiadają o swoim ojcu.

- Bardzo sympatyczne i twórcze warsztaty w tworzeniu Pegazów - przyznaje uczestniczka wydarzenia. - Każdy mógł się "wyżyć" artystycznie.

Nieplanowaną atrakcją dodatkową, która nieco opóźniła symboliczne otwarcie wystawy, były występy uczniów opolskiej szkoły muzycznej na ulokowanej nieopodal, plenerowej scenie, udało się jednak zaplanować krótką przerwę pomiędzy występami młodych muzyków, w trakcie której Joanna Filipczyk, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej, zaprosiła do odkrywania zdjęć dokumentujących m.in. proces renowacji "Pegaza", czyli najbardziej rozpoznawalnej rzeźby Mariana Nowaka, która wkrótce ma powrócić na swoje pierwotne miejsce, czyli na plac Jana Pawła II.

- Staram się ratować rzeźby ojca, bo naprawdę był wybitnym artystą, wybitnym rzeźbiarzem, który wykreował własny styl - przyznaje Paweł Nowak, syn artysty, który podjął prace renowacyjne m.in. nad "Pegazem".

- Na Chabrach stał ten Pegaz i żeśmy przeczytali, że najpierw właśnie tutaj był na placu - przyznaje małżeństwo przyglądające się wystawie. - Ale widzimy, że tu więcej było jeszcze figur. Dopiero przy takiej wystawie można się dowiedzieć dużo.

Dodajmy, że wystawę plenerową, stworzoną przez Galerię Sztuki Współczesnej we współpracy z Radiem Opole, można podziwiać na placu Jana Pawła II, w pobliżu siedziby GSW do końca czerwca.

ięcej na ten temat wkrótce w audycjach Radia Opole 2 KULTURA.
Joanna Filipczyk, Paweł Nowak i uczestnicy wydarzenia - w krótkiej relacji z otwarcia wystawy
Relacja z otwarcia wystawy w audycji "Rewiry kultury"

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 19:15 Przez wakacje zobaczymy włoskie filmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Stowarzyszenie 'Opolskie Lamy' przez wakacje zapraszają do WBP na projekcje filmów włoskich. Rusza projekt Lamy pod… » więcej 2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »